Ekspert radzi, na co zwracać uwagę.
Adam Srebniak, senior web designer z Grupy Płodni.com specjalnie dla Interaktywnie.com poleca na co zwrócić uwagę przy projektowaniu stron RWD i podaje cenne linki.
RWD (Responsive Web Design) to zbiór technik służących tworzeniu stron i aplikacji internetowych dostosowanych nie tylko do urządzeń przenośnych, ale także do takich rozdzielczości, które dopiero się pojawiają. Bo nic tak nie irytuje, jak brak możliwości efektywnego i szybkiego skorzystania z ulubionej strony lub zamówienia czegoś do jedzenia, gdy jesteś w plenerze z kiepskim zasięgiem, a w koszyku już się więcej nie zmieściło.
Na szczęście, dostęp do internetu mobilnego w Polsce, a także przepustowość łączy i dostępne nam pakiety są coraz korzystniejsze. Przy projektowaniu stron RWD trzeba mieć na uwadze wagę witryny w kilobajtach i wydajność poszczególnych elementów. Ściągamy niemal takie same informacje na telefon, komputer czy telewizor, a nasza przeglądarka musi to jeszcze wyrenderować.
Śmiało, zrób szybki audyt swojej stronie przez np. Pingdom i zobacz, co Ci wyszło. Każdy z nas tutaj lubi popodglądać i porównać się z konkurencją, prawda?
Podpowiem, że dwie sekundy i poniżej to zalecana szybkość ładowania strony. Strona główna Google dla Polski ładuje się około 700 ms i jest wydajniejsza niż 95% testowanych stron internetowych. Nie wiem, jak u Ciebie to wygląda, ale gdy nie widzę ulubionej wyszukiwarki w pierwszej sekundzie, zaczynam nerwowo spoglądać na zasięg internetu.
Przez ostatnie cztery lata pojawiła się ogromna liczba mobilnych urządzeń i z praktycznego punktu widzenia nie opłaca nam się dostosowywać naszej aplikacji do każdego modelu wyświetlacza. Całe szczęście z pomocą przybyły nowoczesne metody;
- Fluid Grids - Ogromna baza poradników na temat płynnych i elastycznych szablonów
- Fluid Images - Dość wyczerpująco potraktowany temat adaptacyjnych obrazów
- Media Queries - Absolutnie obowiązkowy artykuł traktujący o podejściu do projektowaniu metod media queries
Temat był już niejednokrotnie wałkowany, więc poniżej postaram się przybliżyć nieco kilka wad i zalet RWD na dzień dzisiejszy.
Responsive Web Design | |
Zalety | Wady |
Jeden adres URL | Wczytywana zawartość jest często tylko wyłączona lub zmniejszona, choć przeglądarka i Twój internet wykonuje taką samą pracę. |
W zasadzie ta sama zawartość (tekst,, obrazy, filmy) | Dłuższy czas realizacji w przypadku wykonania kompletnego i odpowiedzialnego projektu. |
Jedna strona do zaprojektowania, wdrożenia, utrzymywania i promocji (w zasadzie to 4 osobne podpunkty) | Możliwa potrzeba stworzenia wielu kreacji graficznych |
Gdzie zapoznać się z podstawami kreacji stron responsywnych? Polecam serwisy, takie jak SmashingMagazine.com, stanowiący solidny zbiór pomocy i wytycznych na temat RWD, Awwwards.com, który zawiera przykłady docenionych przez społeczność międzynarodową stron responsywnych, Mediaqueri.es ze zrzutami z tych stron, Alistapart.com i wreszcie z Stuffandnonsense.co.uk, stronę dobrze znanej ekipy, która również w ciekawy sposób ogrywa graficznie nagłówki swojej strony.
Wszystkie temat traktują co prawda dość pobieżnie, bo umożliwiają jedynie wstępne poznanie technologii i jej ograniczeń. Niemniej - każdy grafik powinien się z nimi zaprzyjaźnić, jeśli nie chce zirytować programistów, którzy będą wdrażali jego projekty w życie.
Adam Srebniak, senior web designer, Grupa Płodni.com |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Np. użytkownicy stron linii lotniczych i tutaj dobrym przykładem jest dedykowana strona mobilna Lufthansy.
W wielu przypadkach użytkownicy mobilny szukają na stronach innych treści niż osoby korzystające ze stron desktopowych. Wtedy warto pomyśleć o dedykowanej.
Z jakich konkretnych powodów dedykowana mobilna czasem jest lepsza?
Warto pamiętać, że czasem lepiej wybrać dedykowaną mobilną niż RWD.