
Mieliśmy Święta, które jak zwykle szybko minęły, teraz mamy już Nowy Rok, który dopiero się zaczyna. Poprzedzony sylwestrem, jeszcze przez mniej więcej miesiąc będzie dobrym pretekstem do odpowiednich odniesień w reklamach.
O AUTORZE
Krzysztof Pałys, absolwent wrocławskiej ASP, od ponad ośmiu lat zawodowo związany z rynkiem reklamowym. Kompozytor, instrumentalista oraz zapalony podróżnik.
Co tydzień w piątek w serwisie Manager.Money.pl pisać będzie felietony o wszystkim, co jest związane z najciekawszymi i najbardziej kontrowersyjnymi kampaniami reklamowymi w Polsce i za granicą.
Wszyscy doskonale wiemy, że rynek reklamowy oprócz swojej regularnej działalności związanej ze sprzedażą konkretnego produktu oraz reklam wizerunkowych danej marki, musi w bardzo elastyczny sposób reagować na to co się dzieje dookoła. Dotyczy to między innymi stałych, znanych dat w naszym kalendarzu ważnych dla naszej rzeczywistości, takich jak Święta Wielkanocne, Boże Narodzenie, czy właśnie Nowy Rok. To pewne(przynajmniej na razie) punkty największych akcji promocyjnych różnych brandów. Pozostałe ruchome bądź okazyjne – jak na przykład Euro 2012, wymagają po prostu większej elastyczności marketingowej. Natomiast te stałe i wiadome zawsze są również stałym punktem w budżetach marketingowych, który nie podlega zwykle dodatkowym dyskusjom poza ustaleniem konkretnej sumy pieniędzy na te aktywności. Nowy rok to naturalnie kolejny przyczynek do wyprzedaży, przecen i promocji, ale również podobnie jak w przypadku Świąt jest dobrą okazją do kreatywnych nawiązań w layoutach wizerunkowych.
Sięgnijmy może najpierw do klasyki. Jeden z najbardziej znanych brandów na świecie, lata pięćdziesiąte. Charakterystyczny graficzno-rysunkowy styl, jasne i proste hasło brzmiące w wolnym tłumaczeniu: Ciągłość jakości rok po roku. Coca Cola. Na pierwszym planie oczywiście bardzo charakterystyczna już w tamtych latach butelka. Butelka, która już na stałe zagościła w layoutach Coca Coli i jest w nich do dziś bez względu na okazję, a trzeba przyznać, że właśnie najbardziej doceniane i skuteczne są te reklamy wizerunkowe, które w każdych warunkach są w stanie przedstawić pożądany produkt.
A na to są oczywiście różne sposoby. Są pomysły bardzo proste aczkolwiek dobrze przemyślane jak na przykład dosyć estetycznie zaprojektowana grafika Barilli, przedstawiająca po prostu makaron w wydaniu sylwestrowym. Stworzona przez włoski oddział Young and Rubicam reklama była przełożona na kilka różnych języków i wykorzystana w 2008 roku.
Źródło: www.barilla.it
Są też tradycyjnie inne przykłady wykorzystania produktu wprost, o nieco innym stopniu kreatywności. Spójrzmy na przykład na sylwestrową odsłonę dla tamponów Ob...
Źródło: www.obtampons.com
Trudno odmówić twórcom pomysłowości. Pytanie tylko czy dobrze się patrzy na podpalony sznureczek tamponu? To pytanie nawet lepiej zadać paniom, bo zastanawianie się nad tym co by było gdyby wystartował może być bardziej trywialne niż podpalenie go na przedstawionym pomyśle.
To po prostu przykład subtelnej różnicy w nawiązaniu produktem do danej okazji. Kolejny przykład nie przedstawia produktu samego w sobie, tylko nawiązuje do efektu jego działania. Wszyscy zapewne kojarzymy już tak zwany efekt dezodorantu Axe, czyli jak to działa na kobiety, kiedy pachnie nim mężczyzna. Widzieliśmy różne odsłony telewizyjne, w których niewiasty mdlały na zapach dezodorantu, traciły głowę, czy anielice spadały z niebios... Odsłona noworoczna jest właśnie kontynuację tych wszystkich reklam. Projekt zrealizowany dla koncernu Unilever przez agencję Alfred International podobał się naturalnie męskiej części odbiorców, natomiast jak można się domyślić kobiety miały do niego liczne uwagi. Fajerwerki z lecącej damskiej bielizny zostały przez jej potencjalne właścicielki, sklasyfikowane jako szowinistyczne.
Źródło: www.theaxeeffect.com
Zmieńmy na chwilę branżę. Od lat śledzę z uwagą reklamy branży motoryzacyjnej, i muszę przyznać że cechuje je chyba największa elegancja. Zdarzają się oczywiście lepsze lub gorsze, jednak w większości naprawdę trzymają poziom bez względu na markę. Spójrzmy choćby na sylwestrowe wydanie reklamy Audi. Tym razem nie sprzedaje żadnego konkretnego modelu. Stworzona przez agencję reklamową DDB Denmark kreacja, ma ułożone z korków od szampana logo Audi i dowcipny claim mówiący: Nawet Audi powinno być zostawione w domu raz na jakiś czas. Szczęśliwego Nowego Roku. Prostota i pomysłowość. Podobnie jak w przypadku zaprojektowanej na tę samą okazję reklamy, jeszcze bardziej oszczędnej reklamy Hondy.
W odsłonie autorstwa Ata De Martini & C, mamy jedynie drążek zmiany biegów charakterystyczny dla aut tego producenta, opakowany w korek od szampana. Nawiązanie do okazji, duża estetyka i naturalnie sprzedaż wizerunku marki – czyli wszystko co trzeba by reklama została zauważona i na dodatek zapamiętana.
Przeczytaj, jak nowy rok witali producenci alkoholi i... leków na kaca
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »