7.04.2016 / Kampanie / Trendy
 

Polska "B" jak "bardzo dobrze", czyli o kampanii Białegostoku

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Dominik Koza (fot. Hand Made)
Dominik Koza (fot. Hand Made)

Duże miasta mają pieniądze na promocje. Mniejsze muszą mieć spryt, serce i siłę, żeby się przebić do świadomości, wiadomości czy na nasze facebooki. Stolica ma łatwiej niż Kraków czy Wrocław, te ostatnie mają prościej niż średniej wielkości miasta, a te znowu znacznie więcej możliwości niż małe miejscowości. Można jednak ten obraz przemalować. Od dużego wymaga się dużo, mniejszy łatwiej zaskakuje. To, co dla dużego powinno być standardem działania, w przypadku mniejszych jest wynikiem większego wysiłku, choćby ze względu na pieniądze, więc tym bardziej pozytywnie zwraca uwagę.

Drugą dziesiątkę największych polskich miast otwiera Białystok i wydaje się mieć duże szanse, żeby wizerunkowo dogonić większych. Dla jasności - nie pracuję dla tego miasta czy jego marki, moja pochwała wynika z obserwacji tego “gdzie w Polsce robią dobrze”. Dzisiaj będzie więc o promocji miasta i mniejszych, ale dobrze wydanych budżetach.

Trzy inspirujące przykłady: strona internetowa miasta, film współfinansowany przez miasto i współpraca z artystą. To dzisiejsza dawka inspiracji.

Kiedy po raz ostatni strona miasta zwróciła Twoją uwagę? Kiedy strona Twojego miasta została gdziekolwiek i jakkolwiek nagrodzona? W serwisie awwwards.com (który, przy okazji, warto przeglądać od czasu do czasu) natrafiłem na www.odkryj.bialystok.pl, która to została wspomniana jako strona warta odwiedzenia. Nie było dziennikarzy, fleszy skierowanych na nagrodę i podziękowań, ale takie docenienie ze strony projektantów potwierdza walory strony - jej użyteczność dla internautów oraz prosty, ale przyjemny dla oka układ i styl graficzny. Doceniam też ją na łamach Interaktywnie, a to znaczy, że po roku strona wciąż żyje, właśnie dzięki dobremu projektowi.

źródło: Odkryj.bialystok.pl

Ile znacie filmów współ lub w pełni finansowanych przez miasto? Często bez scenariusza, oparte na dużej liczbie ujęć z miasta. Droga, zastępcza forma dla wpisania nazwy miasta w Google i przeskoczenia do zdjęć w zakładce grafika. I nie zapomnijmy też o modnych ujęciach z drona! Rzadko trafia się coś świeżego, poruszającego. Nie tylko ładnego, ale również ciekawego. W Białymstoku jest taka perła. Dobrze zrealizowany, dość długi jak na internet, ale wciągający, wizualnie ciekawy, przykuwający muzyką, poruszający film o drużynie futbolu amerykańskiego. O czym? No właśnie, o drużynie futbolu amerykańskiego. W Białymstoku.W jakim interesującym projekcie artystycznym Twoje miasto świadomie odegrało ważną rolę? Nie dlatego, że zostało wspomniane czy było tłem, ale faktycznie pomogło przy realizacji projektu i jest głównym bohaterem? Bardzo cenię współpracę miast z artystami. Uważam, że wartym uwagi pomysłem jest inwestowanie w promocje choćby w filmach, ale środków wyrazu jest znacznie więcej. Sposobów na budowanie dumy mieszkańców i zainteresowania turystów wymienić można, co najmniej tyle, co form działań artystycznych. Białystok ufundował stypendium artystyczne dla Michała Ciruka „Ciry, a ten wydał płytę „Pocztówki z miasta B.”. Pod promującą album piosenką na Youtubie przewijają się komentarze o dumie z miasta i pozdrowienia z innych rejonów Polski. Niezależne działania artystyczne wpisane w plan promocji - takie straszne dla niejednego urzędnika, takie przecież niekontrolowane, a jednak działają. Szczere, od artysty, rezonujące w mieście i poza nim.
I tak całkiem na koniec. To inspirujące, kiedy pełnomocniczka miasta, wspominając o pozyskiwaniu pieniędzy na promocję, mówi, że “najlepsze efekty przynosi nie tyle duża liczba składanych projektów, ile zintegrowane działania zaplanowane na lata”. Kiedy wreszcie wybiorę się w planowaną podróż po Polsce, pojadę pewnie również do Białegostoku. I kilku innych miejsc, które się starają. Widziałem już te duże, mieszkam w jednym z nich. Pojadę tam, gdzie czasem jest trudniej, ale często wychodzi lepiej. Inspirują mnie takie ograniczenia i na przekór nim efekty. Nie popsujcie tego w Białymstoku jakimś bez pomysłu filmem promującym miasto. Trudniej jest dostać akcept na dobry pomysł, ale - jak widać - warto się starać.

 

Dominik Koza - dyrektor ds. rozwoju w Hand Made - agencji reklamowej full service

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (3)
Tadeusz Marek
1. Tadeusz Marek 07.04.2016 / 07:27
I super oby tak dalej, w końcu widać że ktoś zaczyna dostrzegać starania naszych białostockich władz. Chodź w jednej dziedzinie :)
ŚledzikPoBiałostocku
2. ŚledzikPoBiałostocku, 84.234.44.*, 07.04.2016 / 13:49
Pozdrawiam z miasta B. Zapraszam na pewno się nie rozczarujesz. Ciężko jest się przebić dla miasta w masie reklam współfinansowanych przez UE - a to miasto na fali, a to coś tam, a to reklama, a to sponsoring, a to lokowanie produktu.
Z Białymstokiem myślę że jest jeszcze jeden problem. Mam tu na myśli - stereotypy - promowanie to jedno, a zmiana wizerunku z "śledzi" "końca świata" i "Polski B." na inny pozytywny - pokazać że to nie koniec świata tylko jego początek - nie wschód - a Wschodzący Białystok.
Zresztą jeszcze do niedawna podobnie myślałem o Katowicach , Śląsku - górnicy, smog, megamiasto i nic więcej. Dziś często widzę region zarówno w reklamach jak i różnego rodzaju programach lokujących miasto i region i widzę jak bardzo się myliłem.
Czekam na podobną zmianę z Podlasiem i Białymstokiem.
pozdr
Jakub Nowak
3. Jakub Nowak 23.10.2016 / 12:11
Ja i tak uważam, że dobrze, ze mimo wszystko coraz więcej inicjatyw świadomego budowania promocji i wizerunku przy wykorzystaniu nowych mediów i technologii! Nawet w komercyjnych i światowych przykładach są lepsze i gorsze realizacje, ważna że dążymy do profesjonalizmu.
Sami sprawdźcie ile kosztuje strona internetowa i gdzie możecie ją dobrze wykonać: http://zailestrona.pl/5988 Darmowa porównywarka z bezpłatną wyceną strony!
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 • Skrajności Wypaczają Rzeczywistość
  MLM a piramida finansowa
  Moim zdaniem MLM to ukryta piramida. Wykupując tzw. " pakiet startowy "...
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.