18.12.2017 / Trendy
 

Storytelling i emocje, ale też adfraudy i problemy z brand safety, czyli reklama online w 2018 roku

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
© Victoria - Fotolia
© Victoria - Fotolia

Video, mobile, media społecznościowe i programmatic... Wszystko to już było i w 2018 roku niewiele się zmieni. Zdaniem ekspertów to jednak świadczy o dojrzewaniu rynku, który powoli przestaje koncentrować się na coraz to nowszych narzędziach i kolejnych rewolucyjnych technologiach, a zaczyna - na opowiadanych historiach i rozwiązywaniu swoich problemów.

Bo tych jest sporo. Reklama online, która od lat pozycjonowała się jako ta najbardziej mierzalna i policzalna, dzisiaj musi się rozliczać z - jak się okazuje - słów rzucanych często na wiatr. Reklamodawcy, których przyzwyczajono do tego, że w sieci mogą płacić za efekt, coraz częściej żądają dowodu nie tylko na to, że jest on wygenerowany przez człowieka; chcą mieć pewność, że ich reklamy docierają do odbiorców w odpowiednim czasie, umiejscowione są odpowiednim kontekście, a ich oddziaływanie trwa odpowiednio długo. Z tym ciągle problem mają nawet najwięksi giganci, co z kolei podważa zaufanie do całego rynku. 

Narzędzi i platform jest już tak dużo, że w 2018 roku branża będzie koncentrowała się na szukaniu coraz to nowych sposobów ich wykorzystania. W social mediach pojawi się z pewnością więcej chatbotów, o których już dzisiaj jest głośno. Być może swój czas w reklamie będzie miał VR, o którym na razie głównie się mówi. Pojawi się więcej akcji wykorzystujących emoji i GIF-y, bo jesteśmy leniwi i cenimy skrótowość. Z tych samych powodów - w dalszym ciągu będziemy też mierzyć się z tematem z fake newsów i utyskiwać na to, że Facebook sobie z nimi nie radzi. 

Ponadto - strytelling. Sukces Allegro udowodnił, że emocje, opowiadane w dość tradycyjny sposób działają niezależnie od medium, więc w 2018 roku podobnych, bazujących na emocjach, kampanii będzie więcej. 

Wpadek także nie zabraknie, bo przypadek Tigera, a wcześniej Żytniej pokazuje, że w reklamie online, a zwłaszcza mediach społecznościowych, które gonią z każdym lajkiem, kontrowersja zawsze będzie "sprzedawać". A z kontrowersją - nietrudno przesadzić.

Zamiast na nowych trendach, specjaliści radzą jednak skupić się na produktach i wartościach, którą niosą, a dopiero potem wybrać sposób, w jakich będziemy o nich mówić. 

 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ
64338_hmg_aleksandra_bujnowska.jpg

Aleksandra Bujnowska, Digital Director, Havas Media Group:

Rok 2018 nie będzie kolejnym rokiem mobile czy video. Będzie powrotem (...) do budowania długofalowej, emocjonalnej, wartościowej komunikacji, do całościowego patrzenia na proces sprzedażowy, a format reklamowy czy technologia są jedynie narzędziami, które będą to wspierać.

64339_jakub-zdjecie.jpg

Jakub Reliszka, Communication Strategy & Innovations Senior Consultant, Starcom 

Zanim zabierzemy się za „łapanie” nowych trendów, przejrzeć dokładnie te, które już mamy, pod kątem ich efektywności i dopasowania do szerszej strategii. Dobrze poznany i „wytrenowany” trend (nawet kilkuletni) jest lepszy niż innowacyjny, ale nieprzemyślany nowy, który staje się sztuką dla sztuki. 

64341_img_7868.jpg

Robert Stępniewski, Digital Media & Buying Director, Codemedia:

Reklamodawcy są coraz bardziej świadomi problemu Viewability i oczekują od wydawców sposobu weryfikacji powierzchni reklamowej, która znacząco wpłynie na wzrost efektywności ich działań w kanale digital.

64343_joanna-sagan.jpg

Joanna Sagan, Senior Strategy Consultant, K2:

Największym wyzwaniem dla branży reklamowej jest zachowanie zdrowego rozsądku (...) nieuleganie pokusie tworzenia kampanii opartych wyłącznie na narzędziach i chwilowych modach, a umiejętne wykorzystywanie dostępnych narzędzi do tworzenia kampanii z ideą.

64344_tryzna.png

Aleksander Tryzna, New Business Manager, IMAGINE:

Teraz liczy się to, kto najlepiej potrafi wykorzystać talenty komunikacyjne oraz powiązać produkt z tematyką publikowanego contentu w taki sposób, żeby nie przypominało to product placementu w “Na wspólnej”.

64340_frejtag.png

Anna Maria Frejtag, junior project manager, REACHaBLOGGER.pl

Największym wyzwaniem będzie używanie przez internautów systemów typu AdBlock. Reklamodawcy będą więc musieli uporać się z bylejakością i przede wszystkim generować ciekawszy i bardziej spersonalizowany content..

 64347_marcin-gordon.jpg

Mateusz Gordon, Head of Omnichannel Strategy, Deloitte Digital:

Największym problemem, przed jakim stoi rynek jest efektywne generowanie ruchu i leadów (co potwierdza aż 63% marketerów – wg danych State of Inbound, 2017) oraz umiejętne wykazanie ROI działań marketingowych

 64348_kk_dd.jpg

 Karolina Kowner, Social Media Executive, Deloitte Digital 

Ciekawie zapowiada się nowa funkcjonalność YouTube – Reels. Pozwoli ona na tworzenie 30-sekundowych formatów video, nakładanie na nie filtrów, naklejek, tekstu czy muzyki.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.