1.09.2015 / Felieton - Moje WWW / Trendy
 

Szukasz muzyki w sieci? Te serwisy są dla Ciebie

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Michal Szturomski (fot. IMS)
Michal Szturomski (fot. IMS)

Winyle i kasety magnetofonowe dawno odeszły w zapomnienie (obecnie korzystają z nich jedynie pasjonaci). To samo może spotkać niedługo płyty CD. Nadchodzi jednak era streamingu - specjalnie dla Interaktywnie.com pisze Michał Szturomski współwłaściciel labela „Wytwórnia Krajowa” oraz konsultant Grupy IMS, firmy wyspecjalizowanej w audiomarketingu.


Media strumieniowe tzw. „multimedia na życzenie” to nowa forma prezentacji muzyki i contentu video, do której potrzebny jest nam internet.  Streaming to idealnie rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają nowych rozwiązań w dotarciu do muzyki, której nie znajdą w radiu czy telewizji.

Przedstawiam pięć najlepszych i najbardziej popularnych serwisów udostępniających muzykę w tej technologii.1. Wimp (Tidal)

Czyli jeden z wiodących serwisów muzycznych, z których na co dzień korzystam. Dlaczego serwis zasłużył na pierwsze miejsce w mojej Top 5? Udostępniona przy jego pomocy muzyka nie ma formy fizycznego pliku, ale streamu w jakości HD. Inaczej mówiąc, funkcja streamowania pozwala na udostępnianie muzyki bez straty na jej jakości. Wimp umożliwia też stream teledysków oraz tworzenie własnej playlisty i udostępnianie jej innym użytkownikom. Sam Jay-Z docenił jego potencjał i wykupił serwis. Wielu artystów z otoczenia amerykańskiego rapera stanowi ekskluzywny content dla Tidala. Jest to m.in. Daft Punk, Coldplay, Kanye West czy Rihanna. Zapraszam do obejrzenia relacji ze spotkania Jaya-Z z amerykańskimi gwiazdami, podczas którego opowiadał o zaletach i możliwościach Wimpa: https://www.youtube.com/watch?v=cYYGdcLbFkw

2. SoundCloud

Bardzo popularna aplikacja wśród muzyków i niezależnych wydawców. Dlaczego serwis zrobił furorę? SoundCloud umożliwia stremowanie muzyki w internecie. Pozwala też na legalne i całkowicie darmowe ściąganie muzyki. Dodatkowo działa na zasadach serwisu społecznościowego – oceniamy utwory, komentujemy, a nawet „obserwujemy” danego artystę. Jego zaletą jest też fakt, że wiele programów służących do produkcji muzyki pozwala na eksport projektu od razu do SoundCloud. W świecie muzyki przyjęło się jednak, że za pomocą aplikacji artyści prezentują zazwyczaj nietypowe projekty w formie pojedynczych utworów. Producenci muzyki często również traktują ten serwis jako tzw. work in progres - wirtualną chmurę swoich nieukończonych projektów. Dzięki niej mają wszystko w jednym miejscu, a dostęp do jej zawartości jest możliwy praktycznie zawsze i wszędzie. Za pomocą SoundCloud nie można niestety bezpośrednio kupować muzyki.

3. Bandcamp

Serwisowo-streamingowa mekka zarówno dla twórców, jak i fanów różnorodnej muzyki. Wiele współczesnych gwiazd zaczynało od udostępniania swojej twórczości właśnie na BandCamp. W czym tkwi sekret? Serwis pozwala nie tylko na słuchanie, lecz także kupowanie  muzyki bezpośrednio od twórcy. Słuchanie utworów jest całkowicie darmowe. Kupowanie polega natomiast na ściąganiu utworu na dysk komputera, a płatności dokonuje się za pomocą karty kredytowej. Co ważne, dajemy zarobić wyłącznie naszemu ulubionemu muzykowi. Pieniądze trafiają bowiem bezpośrednio do twórcy bez żadnych pośredników.

4. YouTube

Chyba nie muszę się długo rozpisywać – YouTube to kanał, który znają praktycznie wszyscy. Serwis stanowi doskonałe miejsce nie tylko do promocji, lecz także do zarabiania pieniędzy. Po wprowadzeniu contentu reklamowego artyści i wydawcy mogą jednocześnie prezentować muzykę i realnie zarabiać pieniądze. Dodatkowym świetnym rozwiązaniem na YouTube są funkcje społecznościowe – zbliżają do siebie zarówno twórców, jak i samych użytkowników.

5. Spotify

To najpopularniejszy serwis streamingowy. Działa on na tej samej zasadzie co Wimp i jest bardzo podobny. Spotify jest zintegrowany z kilkoma aplikacjami dla Dj-ów. Co to oznacza? Na przykład, że podczas imprezy mamy dostęp do wielomilionowej bazy utworów właśnie z tego serwisu. Niektórzy mają też Spotify „sklejonego” z Facebookiem. Dzięki temu możemy obserwować czego słuchają w danym momencie nasi znajomi, poznawać trendy i muzyczne nowości. Obowiązkowo trzeba też wspomnieć o możliwości słuchania i ściągania offline.  Internauci, podobnie jak w serwisie Wimp, mogą wykupić abonament Premium, który umożliwia ściąganie i odsłuchiwanie muzyki bez dostępu do internetu.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
mus
1. mus, 94.42.17.*, 02.09.2015 / 08:14
postremowałbym
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.