
Swoje Top5 przedstawia Michał Szturomski, konsultant muzyczny Grupy IMS, specjalizującej się w audiomarketingu.
Winyle i kasety magnetofonowe dawno odeszły w zapomnienie (obecnie korzystają z nich jedynie pasjonaci). To samo może spotkać niedługo płyty CD. Nadchodzi jednak era streamingu - specjalnie dla Interaktywnie.com pisze Michał Szturomski współwłaściciel labela „Wytwórnia Krajowa” oraz konsultant Grupy IMS, firmy wyspecjalizowanej w audiomarketingu.
Media strumieniowe tzw. „multimedia na życzenie” to nowa forma prezentacji muzyki i contentu video, do której potrzebny jest nam internet. Streaming to idealnie rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy szukają nowych rozwiązań w dotarciu do muzyki, której nie znajdą w radiu czy telewizji.
Przedstawiam pięć najlepszych i najbardziej popularnych serwisów udostępniających muzykę w tej technologii.
1. Wimp (Tidal)
Czyli jeden z wiodących serwisów muzycznych, z których na co dzień korzystam. Dlaczego serwis zasłużył na pierwsze miejsce w mojej Top 5? Udostępniona przy jego pomocy muzyka nie ma formy fizycznego pliku, ale streamu w jakości HD. Inaczej mówiąc, funkcja streamowania pozwala na udostępnianie muzyki bez straty na jej jakości. Wimp umożliwia też stream teledysków oraz tworzenie własnej playlisty i udostępnianie jej innym użytkownikom. Sam Jay-Z docenił jego potencjał i wykupił serwis. Wielu artystów z otoczenia amerykańskiego rapera stanowi ekskluzywny content dla Tidala. Jest to m.in. Daft Punk, Coldplay, Kanye West czy Rihanna. Zapraszam do obejrzenia relacji ze spotkania Jaya-Z z amerykańskimi gwiazdami, podczas którego opowiadał o zaletach i możliwościach Wimpa: https://www.youtube.com/watch?v=cYYGdcLbFkw
2. SoundCloud
Bardzo popularna aplikacja wśród muzyków i niezależnych wydawców. Dlaczego serwis zrobił furorę? SoundCloud umożliwia stremowanie muzyki w internecie. Pozwala też na legalne i całkowicie darmowe ściąganie muzyki. Dodatkowo działa na zasadach serwisu społecznościowego – oceniamy utwory, komentujemy, a nawet „obserwujemy” danego artystę. Jego zaletą jest też fakt, że wiele programów służących do produkcji muzyki pozwala na eksport projektu od razu do SoundCloud. W świecie muzyki przyjęło się jednak, że za pomocą aplikacji artyści prezentują zazwyczaj nietypowe projekty w formie pojedynczych utworów. Producenci muzyki często również traktują ten serwis jako tzw. work in progres - wirtualną chmurę swoich nieukończonych projektów. Dzięki niej mają wszystko w jednym miejscu, a dostęp do jej zawartości jest możliwy praktycznie zawsze i wszędzie. Za pomocą SoundCloud nie można niestety bezpośrednio kupować muzyki.
3. Bandcamp
Serwisowo-streamingowa mekka zarówno dla twórców, jak i fanów różnorodnej muzyki. Wiele współczesnych gwiazd zaczynało od udostępniania swojej twórczości właśnie na BandCamp. W czym tkwi sekret? Serwis pozwala nie tylko na słuchanie, lecz także kupowanie muzyki bezpośrednio od twórcy. Słuchanie utworów jest całkowicie darmowe. Kupowanie polega natomiast na ściąganiu utworu na dysk komputera, a płatności dokonuje się za pomocą karty kredytowej. Co ważne, dajemy zarobić wyłącznie naszemu ulubionemu muzykowi. Pieniądze trafiają bowiem bezpośrednio do twórcy bez żadnych pośredników.
4. YouTube
Chyba nie muszę się długo rozpisywać – YouTube to kanał, który znają praktycznie wszyscy. Serwis stanowi doskonałe miejsce nie tylko do promocji, lecz także do zarabiania pieniędzy. Po wprowadzeniu contentu reklamowego artyści i wydawcy mogą jednocześnie prezentować muzykę i realnie zarabiać pieniądze. Dodatkowym świetnym rozwiązaniem na YouTube są funkcje społecznościowe – zbliżają do siebie zarówno twórców, jak i samych użytkowników.
5. Spotify
To najpopularniejszy serwis streamingowy. Działa on na tej samej zasadzie co Wimp i jest bardzo podobny. Spotify jest zintegrowany z kilkoma aplikacjami dla Dj-ów. Co to oznacza? Na przykład, że podczas imprezy mamy dostęp do wielomilionowej bazy utworów właśnie z tego serwisu. Niektórzy mają też Spotify „sklejonego” z Facebookiem. Dzięki temu możemy obserwować czego słuchają w danym momencie nasi znajomi, poznawać trendy i muzyczne nowości. Obowiązkowo trzeba też wspomnieć o możliwości słuchania i ściągania offline. Internauci, podobnie jak w serwisie Wimp, mogą wykupić abonament Premium, który umożliwia ściąganie i odsłuchiwanie muzyki bez dostępu do internetu.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
postremowałbym