24.09.2014 / Wywiady
 

Pracownicy agencji reklamowych są skażeni schematami. Pora z tym skończyć

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
rozmawiała Kaja Grzybowska
 
Na zdjeciu Jerzy Kozyra (fot. Lemon Sky JWT)
Na zdjeciu Jerzy Kozyra (fot. Lemon Sky JWT)

Kiedy na początku roku agencja interaktywna Lemon Sky łączyła się z JWT, nie brakowało opinii, że to znak czasów, w których komunikacja reklamowa, musi łączyć potencjał starych i nowych mediów. A może chodzi tylko o to, by zatrzymać budżety uciekające do sieci? O tym Interaktywnie.com rozmawia z Jerzym Kozyrą, który z Lemon Sky związany jest 15 lat.

Interaktywnie.com: Zaczynał Pan w agencji interaktywnej. Teraz, po połączeniu z JWT to agencja „komunikacji zintegrowanej”. Ładnie brzmi, ale co faktycznie się zmieniło?

Jerzy Kozyra, production department director, Lemon Sky JWT: Integrujemy się na poziomie zespołów. Nie ma podziałów na digital i ATL, czyli zespół odpowiedzialny za tradycyjne media. Mamy jedną kreację, jedną strategię i jedną obsługę klienta. Bo trzeba podkreślić, że nie jesteśmy holdingiem. Tam, nawet jeśli jest to holding o cyfrowych kompetencjach, prace są często rozgraniczone - na poziomie budżetów, zespołów i celów, a jedna agencja jest bardziej decyzyjna niż druga. W agencji zintegrowanej, jaką się stajemy, musi być równowaga.

Dawniej to byłoby nie do pomyślenia, zwłaszcza dla agencji ATL-owych, które przyzwyczaiły się do przywództwa, dużych budżetów i większych zarobków.

Tak, kilka lat temu agencje digitalowe były często podwykonawcami agencji ATL-owych. Ich budżety były dużo mniejsze, co spychało je na drugi plan.

Teraz jest chyba odwrotnie?

Nie, dzisiaj to zmieniło się na korzyść tego, kto ma lepszy pomysł.

Na pewno? U Was na kluczowych stanowiskach są Magdalena Surowiec i Beata Turlejska-Zduńczyk z LemonSky. Andrzej Zawadzki, który zarządzał JWT odszedł. Agencje digitalowe przejmują dowodzenie.

Nie. To że management jest z Lemon Sky wynika przede wszystkim z kondycji spółek. Kiedy integrujemy dwie firmy, z których jedna zarządza większym zespołem i odnosi większe sukcesy, to naturalne jest, że chce się wykorzystać potencjał dobrych menadżerów. Proszę też zwrócić uwagę, że zarząd to nie wszystko. Executive creative director, Mariusz Pitura, jest z JWT, a za strategię, wspólnie z Pawłem Jakubowskim odpowiada Magda Dobrowolska-Sagan, która dołączyła do nas już po połączeniu. Nie ma tu żadnej polityki. Gdyby JWT Warszawa odnosiło większe sukcesy, obecna struktura firmy mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej.

Niekoniecznie. Mówi się, że ludzie wychowani tradycyjnych mediach są „skażeni” jednokierunkowym myśleniem, które dzisiaj odchodzi do lamusa.

Ja bym poszedł nawet o krok dalej. „Skażeni” jakimiś schematami bywają zarówno pracownicy agencji digitalowych, jak i ATL-owych. Jeśli chcemy mieć agencję zintegrowaną z prawdziwego zdarzenia, musimy zmienić sposób myślenia po obu stronach. To nie jest poszerzanie kompetencji jednej agencji, tylko tworzenie zupełnie nowego bytu. Pewnie trudności są bardziej widoczne po stronie tradycyjnych agencji reklamowych, bo zwykle pracują tam osoby z dłuższym stażem w reklamie, którym trudniej przychodzą zmiany, ale daleki byłbym od generalizacji. Natomiast osoby pracujące w agencjach interaktywnych w swoje DNA mają wpisaną zmienność, bo to dyktuje szybki rozwój narzędzi z którymi muszą być na bieżąco. Dzięki temu może być im łatwiej przystosować się do szybko zmieniającej się sytuacji.

Obie formy agencyjne to już przeżytek.

Żeby przetrwać trzeba się integrować. W waszym przypadku się udało?

Jesteśmy u kresu tego maratonu, ale spodziewam się, że może jeszcze dochodzić do zgrzytów. Ten mechanizm musi się dotrzeć podczas codziennej pracy.

Na jakim tle?

Na kilku. Choćby na poziomie kultury organizacyjnej. JWT Warszawa pracowała zwykle w trybie klientów globalnych i kontraktów długoterminowych. Lemon Sky musiała walczyć o każdy kolejny projekt. Po połączeniu zderzyły się ze sobą dwie kultury organizacyjne, a taka sytuacja zawsze generuje wyzwania. Na początku roku byliśmy z sytuacji, kiedy z dwóch całkiem odmiennych firm musieliśmy stworzyć sprawnie działające zespoły.

Czyli są ofiary. Dla JWT ta zmiana to obniżenie komfortu pracy.

Tak, ale to działa w dwie strony. Nie jest tak, że tylko osoby z byłego JWT musiały „nadgonić” kompetencje digitalowe. Zespół byłego Lemon Sky też odczuł zmiany. Co prawda, zarówno w Lemon Sky czy wcześniej ADV.pl, zdążało się nam realizować projekty tradycyjne, ale nie ulega wątpliwości, że w tej kwestii bardziej doświadczone były osoby wywodzące się z JWT.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
Tag arrow
Chmura tagów

Tagi: Lemon Sky JWT


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (2)
jeremiasz
1. jeremiasz, 94.42.189.*, 24.09.2014 / 08:48
poziom reklam odzwierciedla poziom intelektualny Polaków. Podobnie jak współczesny kabaret. Żenada, zero wysiłku a widownia pęka ze śmiechu, wystarczy kiwnąć palcem, zdjąć gacie, przebrać się za dziewuchę, czy w końcu obrażać katolików i już rechot na całą widownię. Prymitywna sztuka dla małp. No ale skoro oni pochodzą od małp, to może jest to strzał w "10".Scenariusze reklam sa chyba dla kretynów, albo dla ludzi wypranych z mózgu z pozostawionymi tylko funkcjami życiowymi, fizjologicznymi. Reklamowa breja zarabia na rynku miliardy, które tak na dobrą sprawę dają konsumenci, czyli ci co pochodzą od małpy, prawda ?!
alias
2. alias, 89.171.108.*, 24.09.2014 / 12:16
"Holistyczne podejście, 360 stopni, komunikacja zintegrowana..." Zaklęcia z ostatnich 10 lat. A "digital" ? Fajny wytrych do budżetów, do niedawna. Dziś każdy musi być mniej lub bardziej "digitalowy", albo przynajmniej udawać. Problem w tym, coby zachować sens i spójność przekazu. Co mi z tego, że nastolatki będą szalały w sieci, spoconymi rączkami obracając smartfony, jeśli nie przełoży się to na sprzedaż. Więc na końcu jednak: kasa misiu, kasa!
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.