Social news traci? Digg zanotował spory spadek użytkowników, ale polski Wykop jest spokojny. Nie chce też konkurować z innymi społecznościami, a jedynie dbać o swoją niszę. Rozmowa z Michałem Białkiem, dyrektorem operacyjnym Wykop.pl.
Wykop w megapanelu stoi w miejscu, w maju wręcz stracił użytkowników. Jak powalczycie o internautów z innymi społecznościówkami?
Doświadczenie nauczyło mnie sceptycznie podchodzić do wyników prezentowanych przez Megapanel. Zdarzało się, że znaczny wzrost ruchu w Analyticsie był spadkiem według Megapanelu. Dlatego nasze badania ruchu opieramy na Googleowym narzędziu, które wskazuje, że Wykop rośnie w tempie 100 procent rok do roku.
Jeżeli chodzi o „walkę” z innymi społecznościówkami, to trochę trudno nas porównać do innych będących w czołówce na polskim rynku. Oczywiście wszyscy walczymy o „czas” użytkownika, ale Facebook czy NK skupiają się na znajomych, my na interesujących treściach. Myślę, że mamy swoją niszę.
Popularność modelu social news wygasa, Digg bardzo dużo stracił w porównaniu do ubiegłego roku, na rzecz Facebooka i Twittera. Jak Wykop chce się zmierzyć z Facebookiem?
Nie zgadzam się, że idea wyszukiwania ciekawych treści z internetu i prezentowania tych najciekawszych innym użytkownikom miałaby stracić na atrakcyjności. Wiadomości zawsze będzie zbyt wiele by wszystkie przeczytać w ciągu doby, więc takie serwisy są przydatne. Jeżeli chodzi o Facebooka to nie zamierzamy z nim walczyć – stawiamy bardziej na wykorzystanie mocnych stron każdego z serwisów – obecnie już umożliwiamy użytkownikom FB logowanie do Wykopu poprzez Facebook Connect.
W jednym z wywiadów Tomasz Drożdżyński przyznał, że w przeciwieństwie do konkurencyjnych serwisów o2 czy Agory, Wykop nie serwuje użytkownikom papki medialnej. Jednak da się zauważyć coraz więcej tego typu treści na Wykopie, czy to nowa strategia?
Strategia wciąż pozostaje niezmienna – wyszukiwać i dzielić się interesującymi treściami z internetu. Wykop jednak się zmienia, w kierunku, w którym chcą go widzieć nasi użytkownicy. Nie zapominajmy, że to oni dodają a następnie głosują (wykopują) treści, które pojawią się na stronie głównej. W związku z tym im więcej użytkowników, tym treści stają się mniej specjalistyczne. Dlatego stworzyliśmy grupy, które pozwalają każdemu użytkownikowi wybrać dziedziny, które go interesują i z których będzie otrzymywał informacje. To pozwoli na dalszy rozwój nisz.
A co dalej z grupami tematycznymi na Wykopie? To ciekawa opcja i daje duże pole do popisu. I do zarobku.
Oczywiście targetowanie tematyczne wraz z możliwością wyboru wieku, płci i miejsca zamieszkania grupy docelowej stanowi idealne narzędzie dla reklamodawców. W tym momencie myślimy jednak bardziej o ich rozwoju samej funkcjonalności (od niedawna możliwe jest założenie grup prywatnych dla zamkniętych społeczności) niż o jej monetyzacji.
Gruntowne zmiany na Wykopie, które wprowadziliście w marcu tego roku, to zapewne ogromny koszt. Ta inwestycja się zwróciła? Czy serwis już na siebie zarabia?
„Na plusie” jesteśmy już od ponad półtora roku i od tego czasu sukcesywnie powiększały przychody. Marcowa, gruntowna zmiana serwisu nie stanowiła osobnej pozycji w naszym tegorocznym budżecie – jest efektem ciągłej pracy naszego zespołu. Dlatego biorąc pod uwagę, że umożliwiła nam znaczną redukcję kosztów architektury – redukcja liczby serwerów o 70 procent i kosztów łącza o 50 procent - można powiedzieć, że inwestycja się zwróciła.
Zarabiacie przede wszystkim na reklamie, a myślicie może nad wprowadzeniem płatnych kont lub jakiś form mikropłatności?
Już kiedyś obiecaliśmy użytkownikom, że serwis będzie bezpłatny i tego się nadal trzymamy.
Bratnim serwisem Wykopu jest Szerlok, który jednak znacznie odstaje tematycznie. Serwis przynosi już jakieś pieniądze?
Współpraca między Szerlok.pl, a Wykop.pl jest czysto komercyjna. To zupełnie różne biznesy, a łączy je jedynie postać Tomka Drożdżyńskiego, który je prowadzi, nic więcej. Szerlok jest klientem Wykopu dokładnie na takich samych zasadach jak klienci zewnętrzni. Serwis nie przynosi jeszcze dużych pieniędzy, jest na to decydowanie za wcześnie.
Nie myślicie nad stworzeniem serwisu, który mógłby się lepiej wybić na popularności Wykopu? Coś jak przykład Demotywatorów i JoeMonstera?
Oczywiście chcielibyśmy stworzyć drugi serwis, który odniesie taki sukces jak Demoty, których zresztą jestem dużym fanem, ale w tym momencie skupiamy się na Wykopie.
A może jakaś integracja z serwisem BabskimOkiem.pl? Na Wykop.pl przeważają mężczyźni, może przydałoby się coś dla równowagi? Tym bardziej, że serwis ten poszukuje inwestora.
Jestem tego samego zdania ;). Myślę, że nasza raczej męska społeczność z otwartymi rękoma przywita użytkowniczki serwisu BabskiOkiem na Wykopie .
Globalni gracze, Naspers i DST, mają w Polsce mocne przyczółki. Czy któryś ze światowych potentatów ma chrapkę na Wykop?
Nie potwierdzam, nie zaprzeczam.
Jakie są Wasze plany jeszcze na ten rok?
Na pewno mobilność. Stworzyliśmy już aplikację na iPhone’a, odświeżyliśmy wersję mobilną serwisu, a w ciągu najbliższych kilku tygodni szykujemy kolejną niespodziankę.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Kiedy macie ochotę mocno kogoś opluć to wykop własnie jest odpowiednim miejscem - takie wrażenie ma uzytkownik, kiedy pierwszy raz tam zagląda, kazde następne wejście na ten serwis tylko utwierdza w tym przekonaniu. FB to brak anonimowości - chyba dlatego więcej tam kultury - choć odrobinę. Poza łaczy się z wieloma innymi serwisami - 5+ za funkcjonalność, dziasiaj nawet wygrałam bilety do kina w konkursie <a href=\"http://konkurs.sprzedajemy.pl.\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://konkurs.sprzedajemy.pl\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://konkurs.sprzedajemy.pl</a></a>
@Łukasz: masz rację Wykop paradoksalnie zakopał się w swojej niszy, dlatego uważam, żeby ją obronić powinien wykorzystać Facebook jako lewar ale nie w sposób taki, że udostępni tylko logowanie do serwisu za pomocą FB connect, bo to nie przyprowadzi mu ruchu. Formy ściągania ruchu z FB za pomocą publikowania wykopów na \"fan page\" to dobre na chwilę, ale przy tej ilości postów na FB wielu z fanów włączy ignorowanie. Gdzie są formy \"użytkownik x wykopał taką stronę\" na wallach użytkowników, gdzie jest \"lubię to\"?
Wykop w swojej niszy nie ma praktycznie żadnej konkurencji. Facebook może mu zagrażać ale paradoksalnie integrację z nim postrzegam jako szansę dla Wykopu na dalsze sprawne działania, rozwój i docieranie do nowych osób. Czas pokaże jak sytuacja się rozwinie.
Wydaje mi się, że w wyrazie \"Googleowym\" po \"e\" powinien być apostrof. Google\'owym.
Obecnie wykop można scharakteryzować jako: polityka, religia, reklama - czyli najbardziej trologenne tematy, przyciągające największą ilość użytkowników, bo dotyczą praktycznie każdego. Tylko, że to już nie jest serwis z ciekawymi linkami, widać taka ewolucja.
Mi się jednak zdaje, że straci względem FB. Sam widze po sobie. Kiedys wchodzilem na nk, a na wykop to praktycznie codziennie. Teraz nie mam konta na NK ani na wykopie.
Że wykop tracił w maju się nie dziwie, był tak zaspamowany przez aktywistów PiSu, że mdliło jak się tam wchodziło
Nie chciałbym wróżyć Wykopowi upadku, nawet bym tego nie chciał, ale polecałbym jednak przygotować się na walkę, bo udostępnienie logowania za pomocą konta w Facebooku to nie jest sposób na obronę przed trendem, który forsuje Facebook. Może poszukać jednak wartości w samych użytkownikach i wyeksponować ich jako wartość? więcej o tym tutaj: <a href=\"http://moonopol.pl/wykop-pl-vs-facebook/\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">wykop vs. facebook</a>
Bardzo fajne podejście. Przypominają mi się własne przewidywania dotyczące NK. Jako, że model zyskał ogromną popularność w Stanach, lecz nie był w stanie jej utrzymać przez dłuższy czas, byłem przekonany, że rodzime Classmates upadnie tak samo szybko, jak się wzbiło. I co? Myliłem się.<br /><br /> Podobnie wydaje mi się wyglądać sprawa z Wykopem. Owszem społeczność niszowa, ale z drugiej strony niekoniecznie problemy Digga muszą go dotknąć w takim samym stopniu. Tym bardziej, że mikroblogi same w sobie nie zdobywają w Polsce jakiejś megapopularności. Feed na Facebooku owszem, ale Twitter czy Blip... cóż, nie wydają mi się jeszcze medium masowym. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że tak jak przeskoczyliśmy pagery na rzecz komórek, tak samo odpuścimy Twittera dla Facebooka.