Michał Białek jest szefem marketingu ikony polskiego Web 2.0. - serwisu Wykop.pl. W wywiadzie ujawnia plany rozwoju oraz nadzieje związane z Wykopem.

Prosty mechanizm polecania linków pozwolił temu serwisowi zgromadzić blisko milion użytkowników miesięcznie. Dziś rozmawiamy z szefem marketingu Wykop.pl - Michałem Białkiem.
Piotr Fiećko: Przedstaw nam krótko swoją osobę.
Michał Białek: Skończyłem Wydział Prawa i Administracji oraz Informatykę na UAM w Poznaniu. Internet i marketing to moja pasja, którą początkowo rozwijałem w serwisach e-commerce. Natępnie Cafe News – pierwszy polski agregator aktualności - gdzie odpowiedzialny byłem za marketing i współpracę z czołowymi serwisami internetowymi i mediami tradycyjnymi. Obecnie jestem odpowiedzialny całościowo za marketing Wykopu. Prowadzę również program na temat internetu i mediów w jednej z poznańskich stacji radiowych.

PF: Jak reagujesz na głosy, wypominające Wykop.pl przekształcenie się w zbiorowisko taniej rozrywki, gdzie umieszczane są materiały na poziomie serwisów ze śmiesznymi filmami lub obrazkami? Czy Wykop od początku liczył się z tym, że otwierając się na tak szeroki zakres tematyki, szybko stanie się serwisem rozrywkowym?
MB: Nie zgodzę się z tym, że Wykop to serwis stricte rozrywkowy. Nigdy do tego nie dążyliśmy, ani nie dążymy. Jesteśmy raczej serwisem przez który przechodzi wiele linków, ale na stronę główną dostają się tylko te najlepsze. Rzeczywiście linki rozrywkowe stanowią znaczącą część, ale właśnie pośród nich znajdują się też ważne dyskusje. Niestety media tradycyjne rzadko podają źródło informacji, a to nasza Społeczność zauważyła jako pierwsza takie tematy, jak sprawa wycieku CV z PEKAO, stworzyliśmy akcję zabierz babci dowód czy pomogliśmy Mirkowi choremu na zespół Tourette’a znaleźć pracę.
Społeczność dyskutuje o bardzo poważnych tematach jak kryzys gospodarczy, bądź bieżące sprawy Unii Europejskiej. U nas każy znajdzie coś dla siebie.
PF: Użytkownicy Wykopu co pewien czas zgłaszają na łamach serwisu swoje uwagi i propozycje, z których część doczekała się już implementacji. Oczywistym jest, że o większości z nich myśleliście już wcześnie. Czy były jednak jakieś poprawki, na które wcześniej sami nie wpadliście i zawdzięczacie je wyłącznie pomysłowości społeczności Wykopu?
MB: Najważniejszym z takich pomysłów, który został najpierw zaproponowany przez naszych użytkowników jest górna ramka Wykopu, która pojawia się po przekierowaniu użytkownika na wykopany link, dzięki czemu łatwo jest wrócić na główną stronę lub obejrzeć kolejny wykopany link.
Funkcjonalność, którą obecnie wprowadzamy – Mój Wykop – również została zainicjowana przez naszą Społeczność. Dzięki niej użytkownicy z ilości średnio 300 linków, które są codziennie dodawane na Wykop, będą mogli tak spersonalizować stronę, że zobaczą tylko te, które naprawdę ich interesują.
PF: W czerwcu serwis cieszył się z rekordowej liczby 800 tysięcy unikalnych użytkowników i 12 milionów odsłon. Na swoim blogu przewidywaliście, że kolejne wakacyjne miesiące będą równie udane. Czy prognozy okazały się trafne?
MB: Statystyki z ostatnich 30 dni z Google Analytics bardzo nas cieszą. Odwiedziło nas 970tys. UU, którzy wygenerowali 13,3 mln odsłon. W najbliższym okresie oprócz stałego wzrostu ilości wspomnianych danych, zależy nam na zwiększeniu liczby zarejestrowanych użytkowników.
PF: Czy w związku z systematycznym wzrostem liczby użytkowników serwisu mieliście jakieś problemy z zapleczem serwerowym? Zakładacie jego rozbudowę w najbliższym czasie?
MB: Największe problemy techniczne z zapleczem serwerowym mieliśmy w czerwcu, kiedy to dało się zauważyć chwilowe przerwy w pracy serwisu. Zdecydowaliśmy się wówczas na chwilę zatrzymać w pracy nad nowymi funkcjonalnościami i zoptymalizować kod serwisu oraz serwery. Wiele się wówczas nauczyliśmy i mogę zapewnić, że jesteśmy teraz przygotowani nawet na „Wykop-efekt” jeśli takowy miałby się kiedyś zdarzyć na Wykopie
PF: Co możesz powiedzieć o efektach współpracy z partnerami takimi jak Youtube? Czy rozważacie jakieś inne opcje współpracy w najbliższym czasie?
MB: Niestety o szczegółach współpracy z YouTube nie mogę rozmawiać.
Jednak YT nie jest jedynym międzynarodowym serwisem, z którym nawiązaliśmy współpracę. Wykop jest również jednym z dwóch polskich serwisów w Netvibes, który jest domyślnie proponowanym widget’em dla wszystkich internautów z Polski.
PF: Wykop od początku stawiał również na widżety i wtyczki do rozmaitych platform blogowych. Jak z perspektywy czasu prezentuje się ich efektywność odnośnie pozyskiwania nowych wykopowiczów? Czy rozwiązanie to odniosło może jakieś ciekawe, nieprzewidziane wcześniej skutki?
MB: Wykopywarka, to mechanizm umożliwiający łatwe dodanie, „jednym kliknięciem”, wiadomości, którą właśnie czytamy na Wykop. Widget myślę, że spełnia oczekiwania każdej z zainteresowanych stron. Wykop uzyskuje dodatkowy branding, użytkownik może zaprezentować interesujący artykuł innym Wykopowiczom, a dany serwis otrzymuje nowych czytelników. Z naszych obserwacji wynika, że serwisy które oferują taką funkcjonalność przy swoich artykułach o wiele częściej dodawane są do Wykopu.
Jeżeli chodzi o nieprzewidziane skutki uboczne takiego widgetu, to do tej pory nie zauważyliśmy takowych :)
PF: Z tego co wiem planujecie otworzyć się na mainstreamowego użytkownika umożliwiając chociażby personalizację kategorii na stronie głównej – czy możesz nakreślić kiedy orientacyjnie takie otwarcie miałoby nastąpić? Z jakimi innymi zmianami na wykopie się ono wiąże?
MB: Wydaje mi się, że już dawno przekroczyliśmy poziom liczby użytkowników, która mogłaby nas zakwalifikować do zamkniętej społeczności. Przy prawie milionie użytkowników coraz bardziej stajemy się społecznością wielu gustów i zainteresowań, gdzie każdy ma swoje zdanie. To sprawia że Wykop to nie tylko linki, ale i ciekawe dyskusje zawierające w danym temacie nawet 300 wypowiedzi.
Jak wspomniałem wcześniej, na końcu października przedstawimy użytkownikom nową funkcjonalność – Mój Wykop, który umożliwi stworzenie własnej, zgodnej z indywidualnymi zainteresowaniami listy Wykopów.
PF: Jakiś czas temu, Wykop zaczął zmagać się z problemem, który wcześniej dotknął Waszego prekursora - Digg.com. Mowa o gwałtownie rosnącej liczbie materiałów umieszczanych w serwisie, co sprawiło, że wiele ciekawych materiałów szybko znikało w gąszczu pozostałych, a przedostanie się na stronę główną było w dużej mierze loterią. W przypadku Digg'a rozwiązaniem okazał się system rekomendacji - Wykop postawił na aktywne sortowanie Wykopaliska. Czy zdało ono egzamin i poprawiło jakość przedostających się na główną stronę materiałów?
MB: Aktywne sortowanie znacznie pomogło w filtracji ogromu treści dodawanych do Wykopu. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to rozwiązanie idealne, ale na razie spełnia swoją rolę. Kolejnym krokiem jest wspomniana przeze mnie wcześniej nowa funkcjonalność, którą przygotowujemy.
PF: Zakomunikowany przez Was na początku sierpnia nowy sposób wykorzystania przestrzeni na Wykopy Sponsorowane, polegający na traktowaniu linków partnerskich na zasadzie zbliżonej do zwykłych linków, które muszą przejść przez Wykopalisko spotkał się ze sporym oburzeniem użytkowników. To za sprawą ułatwionej drogi na stronę główną dla linków partnerów z wykupionym pakietem "Wykop Poleca". Nie myślisz, że ten sposób integracji reklamy z zawartością serwisu jest mniej korzystny niż zdecydowane wyróżnienie płatnych linków? Z jednej strony chcecie pozwolić użytkownikom decydować o tym, który polecany wykop znajdzie się na stronie głównej, z drugiej jednak chcecie być atrakcyjni dla reklamodawców i dawać im fory.
MB: Każde dodatkowe formy reklamowe wywołują negatywne emocje wśród społeczności i nie dotyczy to tylko Wykopu. Wszechobecne w polskiej sieci pop-upy i toplayery tak bardzo zniszczyły rynek, że internauci na samo słowo „reklama” reagują paniką. Nie ma się co dziwić, sam jestem internautą i jakie to uciążliwe. Staramy się kroczyć nowymi ścieżkami, łączyć przyjemne z pożytecznym. Do niczego nie zmuszamy. Chcemy w jak najbardziej naturalny sposób połączyć społeczność z reklamodawcami. Ludzie muszą sami decydować, czy chcą wykopać treść sponsorowaną czy nie. To się sprawdza, obie strony są zadowolone, a my mamy coraz więcej chętnych na tę formę reklamy
PF: Jakie są plany na najbliższe miesiące? Czy wyznaczacie sobie kolejne pułapy ilości użytkowników, które staracie się pokonywać? Być może pomogą w tym nowe funkcjonalności i kolejne poprawki, które zapewne planujecie wprowadzić w niedługim czasie?
MB: Chcemy przekroczyć wreszcie magiczną granicę, którą wyznaczyliśmy sobie na początku tego roku, czyli 1mln UU. Wszystko wskazuje na to, że uda się tego dokonać jeszcze w październiku. Zaraz potem lecimy po kolejny milion :)
PF: Tomasz Drożdżyński (dyrektor generalny Wykop.pl) w marcu tego roku twierdził, że serwis nie przynosi jeszcze właścicielom dochodów. Z tego co się orientujemy od tego momentu nadal serwis jest na minusie. Kiedy planujecie wyjść na plus i w jaki sposób chcecie to osiągnąć?
MB: Ciągle skupiamy się na użytkownikach, funkcjonalnościach i budowaniu naszej marki. Fakt, nie jesteśmy dochodowi, ale wypracowujemy w skali roku kilkaset tysięcy złotych przychodu. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu oraz ofertę kupna serwisu, jesteśmy pełni nadziei, gdy myślimy o przyszłości i pewni wartości jaką tworzymy
PF: Czy bierzecie pod uwagę sprzedaż Wykop.pl jakiemuś większemu graczowi? Można by tak pomyśleć ponieważ skupiacie się na zwiększeniu zasięgu nie myśląc o osiągnięciu zyskowności.
MB: Bierzemy.
PF: Nadal głównym źródłem dochodów serwisu pozostaną umowy reklamowe i partnerskie, czy może zamierzacie wprowadzić płatne usługi lub konta premium? Czy możemy się spodziewać innych form reklamy w serwisie?
MB: Nie chcemy obciążać użytkowników opłatami. Wykop jest i będzie darmowy. Wszelkie „konta premium” będą przyznawane za zasługi dla Społeczności, a nie za pieniądze.
PF: Ile czasu dziennie spędzasz na Wykopie w roli szarego użytkownika, szukającego informacji i rozrywki?
MB: Póki co jeszcze mniej niż 24 godziny :))
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
A teraz by się przydało napisać jak to Michał Białek jest odpowiedzialny za dystrybucję pornografii dziecięcej nie reagując przez prawie 24 godziny jak było to świństwo na wykopie
śmiech na sali. cóż to za biznes, który istnieje od kilku lat i ciągle jest na minusie przy tak marnych przychodach :D :D :D
Polskie Piekiełko Szoł. Jedni się obrażają za coś, drudzy obrażają się na wszelki wypadek. Wystarczyłoby trochę spuścić powietrza z balonów, poluźnić krawaty lub zacząć nosić luźniejsze spodnie, by zbyt w krok się nie wbijały.
Nie będę się wdawał z Tobą w polemikę i podgrzewał teatrzyku.<br /> <br /> Wyraziłem swoje zdanie . Podałem argument dla braku podpisu.<br /> <br /> C\'est tout. ochłoń.
@nie_jestem_geekiem_i_nie_umiem_sie_podpisac<br /> <br /> Ciekawi mnie co Cię tak poruszyło i zabolało, że zdecydowałeś się napisać ten komentarz. Mówisz, że nie zazdrość, w takim razie co to było? Cieszę się, że masz świetny startup, który pobił nas zasięgiem w 3 miesiące, ale nie chcesz o nim mówić. Jednak co to ma do naszej działalności? Czy przeszkadzamy Ci w czymś? Psujemy Twój rynek? Podkradamy ludzi, czy jak? <br /> <br /> Zasięg to nie wszytko, mogę opłacić spamerów od SEO i zrobić zasięg 3 razy większy niż teraz. Ale dla mnie, to właśnie to jest pozerstwo, pokazać reklamodawcy statystyki ile to osób odwiedziło jego serwis... jeden raz, bo w googlu był wysoko na \"młatcy móch\". A później trzeba wymyślać toplayery, żeby reklama w ogóle przynosiła jakieś kliki. <br /> <br /> My idziemy swoją drogą, tworzymy markę, i przede wszystkim skuteczną formę reklamy! Wydajemy bardzo dużo na marketing, to prawda, ale już ponad połowę pokrywają przychody. Stawiamy na wizyty (prawie 3 mln miesięcznie), a nie UU, na direct traffic (około 60%). Na to, że tygodniowa reklama przynosi ponad 10 000 przekierowań. Czy coś w tym złego? <br /> <br /> Pozerem jest dla mnie ktoś, kto nie umie się podpisać pod wypowiedzią. Co prawda podałeś całkiem sensowny powód niepodpisania się, ale może z tego samego powodu powinieneś poprostu nie komentować? W takiej formie to oznaka słabości.
Paweł, tylko widzisz. Podpisać się to nie problem , problemem będzie gdy zrobie to w złym strategicznie dla swojego interesu momencie. Jak wjezdżam za przeproszeniem na pełnej ku**wie na interkatywnie.com, które czyta 3/4 ludzi z branży w tym kontrahentów. To nie jest dobry PR dla mnie teraz, zwłasza, że spodziewam się, że zostane dojechany przez kółko adoracyjne kultury 2.0. w której jestem nowy. <br /> To nie ułatwi mi później drogi jak bede chciał ruszyć z PR\'em promować to i owo na takich serwisach. Zakładam , że podpisując się teraz, odrazu będe spalony, inwigilowany na goldenlinach, zaraz będe ten zly plujący jadem, będe miał doczepioną łatę, bo zaburzyłem wodę. To nie jest dobre dla mojego interesu. W tej chwili, gdy nie pokazałem oficjalnie tutaj nic. Oczywiście w momencie gdy odsłonie i będzie fajnie, wtedy będe mógł sobie pozwolić na wszystko, nikt mi słowa nie powie. <br /> Teraz innymi słowy mi się to nie kalkuluje. a.k.a dla mnie to przekłada się na pieniądze, które moge stracić.<br /> <br /> W każdej brańży że jest miko środowisko kulturowe ,w którym trzeba wiedzieć jak niepozornie chodzić , żeby później wstać kopnąć to i owo, zrobić zamieszanie, wypracować fejm i zarobić na tym.<br /> <br /> Anyways odpłynąłem troche, całe szczęście tu się wszyscy podpisują więc jak z kimś będzie fajna dyskusja to mu sie przedstawie. nie koniecznie tu.
Trendy Alexy są wypadkową zasięgu i odsłon i szczerze jeszcze sie nie spotkałem, żeby to były mocne przekłamania. Patrząc na Wykop w alexie z 12-13 widać nagły spadek na łeb , to raczej nie jest wypadkowa błędnego zliczania czy brake downu systemu. <br /> Wracajac do tematu, z całym szacunkiem dla tworców. Zasieg Wykopu po ponad roku działalności , szerokiej promocji w wszechobecnych widgetowych buttonach, i dedykowanych podstronach na Nk to definitywnie nie jest duży sukces. <br /> <br /> Tak samo jak sukcesem ze strony VC nie jest inwestowanie 600 tysi w startup, do ktorego zatrudnia sie specjalistów marketingu,pr i 20 innych dyrygentów - skoro po roku serwis nawet jeszcze nie bilansuje kosztów i cieżko mu sie przebic do mainstreamu. Kpie z tego to proste, bo włożyłem 500 tysi w serwis, nie zatrudniłem specjalistów od pr , marketingu ,hr\'u i brandingu, po 3 ms od startu mam zasięg większy od istniejącego rok Wykopu. Lepszą target grupe i na koniec roku będzie bilans, od przyszłego zyski.simple as that. <br /> <br /> Last but not least, ikona web 2.0.. HELLO ? jaka ikona? Ludzie opanujcie się, ikoną to jest nk\'a bo jest wielka, każdy ją zna, twórca zgarną duże bańki, każdy mu zazdrości i połowa web speców nienawidzi. Wykop leci na fejmie Digga, który jest ikoną w US. To nie znaczy ze Wykop jest ikoną w PL, bo tak twierdzi pare geeków i ogólnie w branży \'specjalistów\' jest modnie. To tak samo jak blip, no bitch please jaki to ma zasieg? gdzie tu przyszłość mainstreamu w #omg, #wtf ? ale pewnie też ikona, zaraz po Wykopie , jak Twitter po Diggu.<br /> <br /> To nie jest zawiść ani szczekanie z mojej strony, to reakcja na te całe pozerstwo które wiedzie prym w tej branży ( branży startupów, nie mylić z dużymi podmiotami). Najgorsze jest to, że nieświadomi VC\'s łykają tą pozerkę i inwestują kolejne banie licząc na cuda opisane w techcrunch, a 20sto letnich C.E.O\'s VP\'s & MD\'s przerasta ich własne nieposkromione ego rekinów brańży nowej ery. <br /> <br /> A później lament, że rynek się łamie.<br /> <br /> <br /> Nie podpisuje się bo po co, i tak sie nie znamy, nie zbijam z wami pion.<br /> siedze z boku i robie swoję, bo chce mieć private jeta w merinosach,taki kaprys.branżowy.
Oczywiście....:) <br />Statystyki/estymacje mogą mieć pewną bezwładność lecz pokazują trend. <br /> <br />Niemniej jednak, ciągłe polepszanie serwisu jest nadrzędne. Zwłaszcza dla tak wymagającej społeczności jak Wasza... na pewno trzeba i można ją mądrze animować i angażować. Działać mocno w tematach komunikacji PR, wypłynięcia do szerszej świadomosci. Nie powiem, łatwego życia nie macie. <br /> <br />btw. <br />Dzisiejszy ruch i zaangażowanie Internautów, nie oznacza że sukces jest wieczny. Przykładem , jak może się to zmienić w ciągu roku - np. maxior.pl <br />To tak, ku pamięci, że sukces nie jest wieczny i trzeba ciężko na niego zapracować.
Jacku, nawiązując do Twojej wypowiedzi, trend wzrostu Wykopu pokazuje, że ściana jest jeszcze daleko. Linki do Alexy i GTrendsa dla mnie też są dużym zaskoczeniem. Aktualnie jesteśmy na poziomie 1mln UU [GAnalytics], a mimo to oba badania wskazują, że statystyki są gorsze od czerwcowych, kiedy mieliśmy 800k UU. Nie możesz więc zapominać, że te badania, to estymacja o dużych widełkach błędu.<br /> <br /> W kwestii odpowiedzi na pytanie czy bierzemy pod uwagę przejęcie przez większego gracza - jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni ze współpracy z obecnym inwestorem. Moja odpowiedź - \"bierzemy\" - pokazuje jedynie, że ani nie negujemy możliwości pojawienia się nowego podmiotu, ani też nie szukamy takowego.
to że wykop nie zarabia jest domeną większości serwisów WEB 2.0, może szczególnie jest to widoczne w wykop gdzie nastawienie samych użytkowników do prezentowania reklam jest totalnie negatywne. W jakimś czasie były próby z adsensem, ale chyba nie zdało to egzaminu.(?) <br /> <br /> Myślę że teraz spowolnienie gospodarcze wymusi na zarządcach różnych projektów wprowadzenia opcji \"premium\" ale płatnych. Prowadzenie projektów internetowych musi być oparte na normalnym prawie biznesowym, żeby przetrwać trzeba zarabiać. Pierwsze jaskółki już widać, choćby przez wprowadzenie płatnych form w n-k.<br /> <br /> Samo liczenie na przejęcie przez dużego gracza bym nie liczył, a przynajmniej na wyceny które miały miejsce jeszcze kilka miesięcy temu. Teraz każdy z dużych graczy przegląda każdego $, a przy przejęciach liczy na znaczy dyskont.<br /> <br /> Wchodzimy teraz w nowy rozdział internetu, gdzie większość będzie podporządkowana dobremu biznes planowi, niż szczytnej idei.
Coś się kopie na I.com... nie mogłem dopisać do końca.<br /> <br /> Czytałem... dla mnie ten akapit jest jednoznaczny. Jakby to nie wygladało, jest to dojście do przysłowiowej \"ściany\" oraz pewna bezwładność spowodowana tym że społeczność wykop.pl jest bardzo wyczulona na promocje i reklamę. Czesto wręcz reaguje agresją i zniechęceniem.<br /> <br /> Co do popularności wykopu i dyskusji na temat UU etc, warto spojrzeć na google trends i alexa.com . Bez urazy, nastapiło nasycenie i czas na rozbudowę funkcjonalnosci/usprawnienia (o czym wspomina Michał).<br /><a class="non-html" href="http://trends.google.com/websites?q=wykop.pl&sa=N&geo=PL"> http://trends.google.com/websites?q=wykop.pl&sa=N&geo=PL</a><br /><a class="non-html" href="http://www.alexa.com/data/details/traffic_details/wykop.pl"> http://www.alexa.com/data/details/traffic_details/wykop.pl</a><br /> <br /> Dlatego jestem ciekaw dalszych losow wykopu i życzę chłopakom akwizycji przez duzego gracza.
Czytałem... dla mnie ten akapit jest jednoznaczny.
Jacku, chyba nie doczytałeś do końca:<br /> <blockquote>MB: Ciągle skupiamy się na użytkownikach, funkcjonalnościach i budowaniu naszej marki. Fakt, nie jesteśmy dochodowi, ale wypracowujemy w skali roku kilkaset tysięcy złotych przychodu. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu oraz ofertę kupna serwisu, jesteśmy pełni nadziei, gdy myślimy o przyszłości i pewni wartości jaką tworzymy<br /> <br /> PF: Czy bierzecie pod uwagę sprzedaż Wykop.pl jakiemuś większemu graczowi? Można by tak pomyśleć ponieważ skupiacie się na zwiększeniu zasięgu nie myśląc o osiągnięciu zyskowności.<br /> <br /> MB: Bierzemy.</blockquote>
Grunt to dobra forma promocji i PR. Oby serwer nie padł! :) <br /> <br />Na poważnie, ciekawy jestem docelowego modelu biznesowego Wykop.pl. <br /> <br />1. Ruch i popularność musi być rekompensowana przychodami... na razie chyba nie jest wstanie pokryć kosztów utrzymania? Dla mnie osobiście - to pewna ułomność serwisów typu digg. <br /> <br />2. Chyba że, obecnym i JEDYNYM priorytetem jest skupienie się na funkcjonalności i ilości userów pod kątem przyszłego exitu?
Będzie efekt wykopu. Ale to było oczywiste. :)
Jednak jednostka mariodajną sukcesu w pl jest RU i MP publicity. Wszyscy podają UU dla pr\'u ale marketerzy biora panel pod uwage.<br /> <br /> tak czy siak myslalem ze jest bania ru. my bad.
Nie rozumiem skąd to oburzenie? Nikt nie mówi o RU, tylko o UU (z Google Analytics i Gemius Traffic). Podajemy takie jednostki, ponieważ RU są mierzone 2 miesiące wstecz, więc nie znamy aktualnych liczb. Poza tym na całym świecie korzysta się z jednostki UU, nie wiem dlaczego mielibyśmy jej nie używać. Mogę jeszcze podać, ze liczba wizyt (visits) to 2,7 mln miesięcznie.
Gdzie ten milion? gdzie te 800.000 RU ? chyba MP jest wiążacy a tam niewiele ponad 400 tyś. zygac mi sie chce jak widze te branżowe wstrzyki dot. zasięgu.