Sprawdzaliście kiedyś, czy domena z Waszym nazwiskiem jest dostępna do rejestracji?
Sprawdzaliście kiedyś, czy domena z Waszym nazwiskiem jest dostępna do rejestracji?
W przypadku popularnych nazwisk, zapewne nie. Co wtedy? Możliwości jest kilka. Można sprawdzić warianty z innymi rozszerzeniami (.com, .eu), zarejestrować adres typu ImieNazwisko.pl lub spróbować odzyskać domenę (co nie jest zadaniem łatwym, więcej znajdziecie tutaj).
Prawne niuanse to temat rozległy i to nie one są tematem dzisiejszego wpisu. Załóżmy zatem, że jesteście szczęśliwymi abonentami domeny z własnym nazwiskiem lub imieniem i nazwiskiem. Oto kilka pomysłów na to, co możecie z nią zrobić.
Pomysł nr 1 – nic
Wiele osób rejestruje takie adresy z myślą o późniejszym wykorzystaniu. Nie chcą, by ktoś ich uprzedził i wolą zabezpieczyć domenę. Pod adresem nie działa żadna strona, a adres czeka na zagospodarowanie. Zaleta takiego rozwiązania to pewność, że nikt nie zarejestruje naszej domeny, wada – coroczna faktura za odnowienie. Jeśli pomysł na wykorzystanie domeny jest umiejscowiony w bliżej nieokreślonej przyszłości, lepszym wyjściem będzie druga opcja.
Pomysł nr 2 – adres e-mail
O gustach się nie dyskutuje, jednak wiele osób uważa, że adres typu kontakt@imienazwisko.pl wygląda bardzie profesjonalnie niż konto na jednym z darmowych serwisów pocztowych (szczególnie, gdy adres jest w domenie @buziaczek.pl). Ma również świadczyć o obyciu właściciela z technologiami internetowymi. Sprawę zgrabnie podsumował autor bloga The Oatmeal.
Szczęśliwcy, posiadający domenę z samym nazwiskiem (np. dudek.pl), mogą utworzyć jeszcze krótszy adres e-mail typu imie@nazwisko.pl. Jeśli dodatkowo nazwisko nie odmienia się przez rodzaje, adresami możemy obdarować całą rodzinę (np. anna@dudek.pl, jerzy@dudek.pl itd.).
Pomysł nr 3 – internetowa wizytówka
Własna domena to świetny adres do uruchomienia prostej stronny WWW z podsumowaniem zawodowym, garścią informacji czy odnośnikiem do pełnego CV. W sieci można znaleźć serwisy oferujące tego typu usługi bez konieczności posiadania własnej domeny, takie jak About.me. Strona pod własną domeną ma jednak tę zaletę, że nie zniknie z sieci w sytuacji, gdy właściciel serwisu zdecyduje się go zamknąć (patrz: serwis Omnie.to).
Pomysł nr 4 - portfolio lub osobista strona www
Bardziej rozbudowaną formą wizytówki jest strona, prezentująca dotychczasowy dorobek danej osoby. Rozwiązanie szczególnie popularne wśród fotografów, grafików, webmasterów i przedstawicieli innych zawodów, w których liczy się posiadanie pokaźnej liczby zrealizowanych projektów na koncie.
Osobista strona internetowa może kojarzyć się z końcówką minionego wieku. Wtedy powstawały proste witryny, których właściciele prezentowali linki do polecanych stron WWW, zdjęcia swojego psa oraz informowali świat, że ich hobby to kolekcjonowanie znaczków. Krótko mówiąc, dziś mamy od tego Facebooka.
Własna strona WWW jest jednak dobrym pomysłem dla polityków, nie tylko tych, którzy zasiadają przy ul. Wiejskiej. Przy okazji niemal każdych wyborów samorządowych w prasie lokalnej można znaleźć doniesienia o burmistrzu, wójcie lub innym polityku, który próbuje odzyskać domenę z własnym nazwiskiem, przeważnie zarejestrowaną przez kontrkandydata. Podobnych błędów nie unikają nawet politycy z pierwszych stron gazet. Dwa lata temu głośno było o domenie JaroslawKaczynski.pl, którą wystawiono na sprzedaż w serwisie Allegro.
Pomysł nr 5 – wyprawka dla dziecka
Jeśli domena z Waszym imieniem i nazwiskiem jest już zajęta i spodziewacie się potomka, możecie pójść w ślady Marka i Corrie Pankow. To amerykańskie małżeństwo dla każdego z czwórki swoich dzieci zarejestrowało domenę według schematu ImieNazwisko.com. Dziennik USA Today, który zajął się tym zjawiskiem, donosi również, że rejestrowanie domen dla dzieci coraz częściej ma miejsce jeszcze przed ich narodzinami. Podobno to praktyka szczególnie popularna wśród rodziców, pracujących w branży IT.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Każdy z pomysłów dobry
Najbardziej podoba mi się pomysł nr1 :)