Niedawno oglądałem portugalski film pt. „Kropka.com”, wyreżyserowany przez Luís Galvao Telesa. Dzieło nie jest wybitne i mogę polecić kilka lepszych komedii, jednak to nie warsztat reżyserski czy gra aktorów zwróciły moją uwagę.
Niedawno oglądałem portugalski film pt. „Kropka.com”, wyreżyserowany przez Luís Galvao Telesa. Dzieło nie jest wybitne i mogę polecić kilka lepszych komedii, jednak to nie warsztat reżyserski czy gra aktorów zwróciły moją uwagę.
„Kropka.com” opowiada historię portugalskiej wioski i jej walki z korporacją. Przedmiotem sporu jest domena internetowa, pod którą działa lokalna strona. Okazuje się, że nazwa wioski jest tożsama z nazwą wody mineralnej, zastrzeżoną jako znak towarowy. Producent wody stara się odzyskać adres, a mieszkańcy małej miejscowości stają murem za swoją stroną internetową i wyruszają na walkę z Goliatem. W obronie domeny walczą nawet ci, którzy w życiu nie korzystali z internetu.
Historia sprzeciwu mieszkańców Águas-Altas, choć fikcyjna, przypomina wydarzenia, których świadkami byliśmy niedawno. Po tym jak domeny Polska.pl i Poland.pl zostały wydzierżawione spółce Agora, wybuchła burza. Media zapełniły się komentarzami, a grupa posłów zaczęła pracować nad nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej tak, by chroniła również adresy internetowe z nazwą naszego kraju.
Domeny internetowe większości z nas mogą wydawać się ciągiem znaków, wpisywanym w pasku adresu przeglądarki. Nie myślimy o nich, chyba że chcemy założyć własną stronę lub usłyszymy w mediach o spektakularnej sprzedaży, sięgającej milionów dolarów. Okazuje się jednak, że domeny są ważne nie tylko dla dużych firm, które chcą strzec własnych marek, lub dla inwestorów, którzy zarabiają na handlu atrakcyjnymi adresami.
Nasze życie od lat coraz bardziej przenosi się do internetu. Może to wniosek nieco na wyrost, ale wiele wskazuje na to, że podobnie jak blogi czy profile w portalach społecznościowych reprezentują w sieci nas jako osoby, domeny związane z nazwą kraju symbolizują nas jako naród. Czy odpowiednikiem biało-czerwonej flagi w realu są adresy Polska.pl i Poland.pl w świecie online? Myślę, że to pytanie do socjologów, jednak mam wrażenie, że historia przedstawiona w filmie „Kropka.com” i kontrowersje wokół dzierżawy polskich domen pokazują, że adresy internetowe mogą mieć silną wartość symboliczną, daleko wykraczającą poza to, co można uzyskać sprzedając je na giełdzie domen internetowych.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Domenta internetowa to poważna sprawa, odpowiedni jej dobór da nam sporo wejść nawet bez jej pozycjonowania, warto się nad tym zastanowić...
Mówiąc całkiem wprost, wydzierżawienie tych domen Agorze świadczy o tym, że osoby za to odpowiedzialne (z ramienia polskiego rządu) żyją w poprzedniej epoce. Ale to nie jest nic nowego ;-)
Od dawna wiadomo, że dobry adres jest na wagę złota. Stąd często wiele emocj i sporów. Domeny to nie tylko adres czy kilka znaków - to często inwestycja jak w nieruchomości, niezależnie od tego, czy na sprzedaż, czy na użytek własny.