Choć Polska to nie Stany Zjednoczone, a blogowanie nad Wisłą jest jeszcze rzadko sposobem na utrzymanie, to coś wyraźnie się zmienia i u nas.
Choć Polska to nie Stany Zjednoczone, a blogowanie nad Wisłą jest jeszcze rzadko sposobem na utrzymanie, to coś wyraźnie się zmienia i u nas. Wystarczy zapytać: co największy polski sklep internetowy i największy polski portal rekrutacyjny widzą w blogach?
Trudno byłoby wymienić wszystkie najważniejsze polskie blogi. Ponad rok temu, badając światową blogosferę, podjęła się tego zadania agencja Edelman, ich badanie nosi tytuł: A Corporate Guide to the Global Blogosphere. Dziś już nieaktualne, jeśli chodzi o dane liczbowe, polski wybór blogów był też dość niejasny, ale tendencja została wskazana – blogi stają się również w Polsce obiektem zainteresowania marketerów. Rok później przyszedł czas na podsumowanie, które – mam nadzieję – opublikuję już na dniach. O czym będzie?
Wybrałem kilkoro najpopularniejszych polskich blogerów, to oni opowiedzą Wam, jak wyglądają ich kontakty z agencjami PR-owymi, reklamowymi, interaktywnymi. Dlaczego nie publikują wszystkich nadesłanych im tekstów i jakie widzą możliwości reklamy na blogach. Temat pilny, bo coraz trudniej pomijać blogi i blogerów w kampaniach reklamowych.
Ale to nie wszystko. Trwają prace nad - nazwa robocza - Kodeksem Współpracy z Blogerami. Pracę nad Kodeksem zainicjowała Irena Magierska, prowadząca blog Zjadamy Reklamy, po niefortunnej wpadce jednej z pracowniczek portalu Pracuj.pl, która to nieinformując o byciu marketerem Pracuj.pl, przekazywała informacje o reklamach serwisu. Sprawa została opisana, na co zareagował dyrektor marketingu Pracuj.pl, Maciej Noga, który napisał m.in.:
„chciałem zapewnić Panią, że z tego incydentu wyciągniemy odpowiednie wnioski i z pewnością postaramy się, aby takie sytuacje już nigdy się nie powtórzyły”. Wnioski faktycznie zostały wyciągnięte, firma Pracuj.pl aktualnie wspiera tworzenie Kodeksu.
Z kolei inna firma, Agito.pl, największy polski sklep internetowy, który niedawno przekazywał informację o planach wejścia na giełdę, w marcu poinformował o rozpoczęciu współpracy z Maćkiem Budzichem, autorem blog.mediafun.pl.
2008 zapowiada się więc rokiem reklamy skupiającej się na sprecyzowanych społecznościach. Sytuacja polskiej blogosfery i jej rozwój będzie tego najlepszym przykładem. Czy może być inaczej, skoro niektóre blogi mają oglądalność wyższą niż niejeden serwis?
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ciężko teraz wymyślić coś czego jeszcze nie ma
Dominik,<br /> <br /> Oczywiście, że reklama na blogach może mieć miejsce i bloger może puścić kampanię bannerową tak samo jak zainstalować adsense lub wysłać mailing... Tak to narzędzia reklamowe, ale takie traktowanie blogerów jest podejściem staromediowym.<br /> <br /> Uczulam, żeby ostrożnie mówić o reklamie na blogach bo komunikacja marketingowa poprzez społeczności (także blogosferę) opiera się na angażowaniu i relacji. I to jest istota sprawy. Zaangażowania i relacji kampania bannerowa Ci nie da. <br /> <br /> pozdr<br /> k<br /> <br /> ps. Polecam:<br /> Michał:<a class="non-html" href="http://www.slideshare.net/kamil.dmowski/zmiana-relacji-web20-ecu-114161"> http://www.slideshare.net/kamil.dmowski/zmiana-relacji-web20-ecu-114161</a><br /> Dominik:<a class="non-html" href="http://kaznowski.blox.pl/2008/02/Wideo-badanie-blogosfery-raport.html"> http://kaznowski.blox.pl/2008/02/Wideo-badanie-blogosfery-raport.html</a><br /> Zbyszek:<a class="non-html" href="http://www.mamwdupiebanery.pl/"> http://www.mamwdupiebanery.pl/</a>
Kamilu,<br /> Maciek pracuje z nami nad Kodeksem i jest na bieżąco. To właśnie m.in. z Maćkiem przeprowadziłem wywiad na temat - nie boję się użyć słowa - reklamy na blogach. Mimo wszystko, w tym wspomnianych przez Ciebie relacji, trudno nazywać inaczej niż reklamą np. kampanię banerową na blogach.
Popieram inicjatywę Kodeksu, bo widzę w nim wartość edukacyjną dla całego rynku - w efekcie będzie więcej etycznej, kreatywnej, skutecznej komunikacji :) Natomiast stanowczo odradzałbym używania słowa "reklama" w tym kontekście. Może to czepianie się słówek, ale reklama ma formę nieosobową, a tu wprost przeciwnie - celem marketera w kontakcie z blogosferą jest relacja i to bardzo bezpośrednia relacja. To na relacji opiera się komunikacja społecznościowa i to relacja jest wartością, o którą zabiega Agito i Pracuj. Pytanie jak ją wypracować? Kodeks będzie pomocnym narzędziem, ale nie zastąpi przyzwoitego i poważnego traktowania tych, których marki chcą mieć jako sojuszników<br /><br />ps. Polecam model opracowany przez Maćka Budzicha i Agito.pl: "<a href="http://www.blog.mediafun.pl/index.php/2008/03/31/zasady-wspolpracy-blogera-ze-sponsorem" target="_blank">Zasady współpracy bloga Mediafun ze sponsorem</a>" oraz "<a href="http://www.womma.org/blogger/read/" target="_blank">10 Principles for Ethical Contact by Marketers</a>" opracowane przez WOMMA.