Nieprzypadkowo Facebook wprowadza kolejne nowości akurat wtedy, gdy Google+ rozpoczyna walkę o kawałek społecznościowego tortu.
Facebook nie obserwuje biernie działań Google związanych z wdrażaniem Google+. W ostatnim czasie najpopularniejszy obecnie serwis społecznościowy wprowadził kolejne zmiany, które uatrakcyjniają korzystanie z niego – zarówno przez indywidualnych posiadaczy kont, jak i tych, dla których Facebook to ważne narzędzie działań marketingowych. Które z facebookowych nowości warte są uwagi firm i marek?
Odświeżone komentarze
Do niedawna komentowanie zamieszczonych na Facebooku treści ograniczało się do standardowych postów, ewentualnie wzbogaconych linkami. Obecnie, wklejając w treści komentarza odnośnik do innych miejsc w sieci czy na samym Facebooku, w treści komentarza pojawia się również podgląd zawartości, którą linkujemy. Niby nic takiego, ale rozwiązanie takie nadaje wątkowi dynamikę. Ponadto, zwiększa prawdopodobieństwo kliknięcia w dany link. Odświeżone komentarze są więc kolejnym udogodnieniem dla firm, marek i wszystkich tych, którym zależy na jak największym zasięgu prowadzonych za pośrednictwem Facebooka działań i dotarciu do jak najliczniejszej grupy odbiorców.
Boczny panel kontaktów
Wprowadzenie w prawej części okna oddzielnego modułu, w którym wyświetlają się osoby, z którymi użytkownik najczęściej się na Facebooku kontaktuje, zastąpiło dotychczasowy czat. O ile jednak dotychczas na czacie widoczne były osoby obecne w danej chwili na Facebooku, o tyle po ostatnich zmianach wspomniany boczny moduł pokazuje także osoby które w danym momencie są niedostępne. Pokrętna to trochę logika, skoro z natury czatu wynika, że osoba z którą chcemy się skontaktować, powinna być w tym samym czasie zalogowana w serwisie.
Ponadto, odświeżony czat to także pewne utrudnienie dla działań marketingowych. Tego typu sidebar oznacza przecież węższe okno, w którym wyświetla się facebookowy content i mniejszą jego przejrzystość. Tym samym, spada widoczność treści reklamowych i promocyjnych.
Poczatuj z grupą
Od kilku tygodni Facebook umożliwia czatowanie z większą liczbą osób jednocześnie, w jednym oknie. Wcześniej z grupą osób można było się kontaktować jedynie wysyłając wiadomości do wielu adresatów. Z punktu widzenia działań reklamowych zmiana ta nie jest zbyt istotna, trzeba jednak stwierdzić, że wpływa ona na wygodę użytkowników serwisu i dlatego pośrednio zachęca ich do korzystania z Facebooka zamiast z innych narzędzi i serwisów. Komunikacja z grupą to także większa szansa na podzielenie się contentem – w tym reklamowym, znalezionym na Facebooku i w innych miejscach w sieci – z większą liczbą osób.
Czat wideo
Możliwość prowadzenia wideokonferencji to efekt współpracy Facebooka ze Skype. Podobnie jak czat grupowy, wideo rozmowy nie mają bezpośredniego wpływu na efektywność działań reklamowych i promocyjnych. Wprowadzenie tej funkcjonalności potwierdza jednak, że Facebook nie zamierza ustąpić społecznościowego pola konkurencji, która coraz bardziej rośnie w siłę. Poszerzanie oferty dla użytkowników serwisu to więc - także - zmiana mająca znaczenie wizerunkowe.
Fani to za mało
Obserwując kolejne zmiany, serwowane użytkownikom Facebooka przez jego twórców, widać wyraźnie, że idą one w kierunku, który umożliwia dotarcie do nie tylko coraz liczniejszego, ale też coraz szerszego grona odbiorców. Należy przy tym zauważyć, że poszerzenie zasięgu oddziaływania działań prowadzonych na Facebooku opiera się dalej na mechanizmie powiązań między członkami społeczności. W tym kontekście warto, by reklamodawcy zwrócili uwagę na badania, które wskazują, że komunikacja marek i firm za pośrednictwem social media musi dziś być kierowana już nie tylko do własnych fanów, ale powinna obejmować także (co najmniej) fanów i znajomych fanów (taki wniosek płynie m.in. z najnowszego raportu ComScore „The power of Like. How Brands Reach and Influence Fans Through Social Media Marketing”, http://www.comscore.com/Press_Events/Presentations_Whitepapers/2011/The_Power_of_Like_How_Brands_Reach_and_Influence_Fans_Through_Social_Media_Marketing). Nie sposób nie dostrzec, że ostatnie zmiany w funkcjonalnościach Facebooka wpisują się w ten nurt, co z punktu widzenia prowadzenia działań marketingowych w tym serwisie, jest pozytywnym trendem i powinno cieszyć i reklamodawców, i marketerów.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
a czy to nie jest tak, że w pasku kontaktów wyświetlają się osoby dostępne i pozostałe osoby z którymi najczęściej się kontaktujemy?
A mnie się nie podoba boczny panel kontaktów - nie potrzebuję informacji o tym, kto w danym momencie jest niedostępny. Tylko niepotrzebnie zajmuje miejsce, jak zauważyła Autorka.
<blockquote>Ponadto, odświeżony czat to także pewne utrudnienie dla działań marketingowych. Tego typu sidebar oznacza przecież węższe okno, w którym wyświetla się facebookowy content i mniejszą jego przejrzystość. Tym samym, spada widoczność treści reklamowych i promocyjnych.</blockquote><br /><br /> Aloha ;)<br /> Redukując rozmiar okna przeglądarki poniżej 1225 pixeli szerokości, boczne okno czatu redukuje się do znanego paseczka czatu, nieśmiało wyglądającego ponad dolną krawędź okna. Tak więc czat posiadaczom mniejszych monitorów nie powinien niczego zasłonić ;)<br /><br /> Serdecznie pozdrawiam
@Kasiu, już zrobiono fix naprawiający dziwne wyświetlanie się czatu facebooka <a href=\"http://www.talater.com/fix_facebook_chat/\" rel=\"nofollow\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.talater.com/fix_facebook_chat/\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.talater.com/fix_facebook_chat/</a></a>
ja również jestem póki co wierna Facebookowi, a Google+ tylko z zawodowego obowiązku. Zobaczymy jak temat G+ sie rozwinie i ile osó,b po okresie początkowego zaciekawienia, będzie z niego korzystać. Zgadzam się, że pozytywnym efektem pojawienia się konkurencji jest fakt, że Facebook zaczął się starać :)
fajnie, że fbook się stara. w sumie sama jestem zaskoczona, bo wydawało mi się, ze pozycji fbooka nic nie moze zagrozić, a jednak g+ już na starcie zgromadził sporą rzeszę użytkowników. ja na razie jestem wierna fb, bo g+ oprócz opcji cirlces nie wprowadza jak dla mnie nic nowego.