Zdecydowane działania Google przeciw różnego typu niedozwolonym metodom linkowania rozszerzają się na kolejne kraje, w tym Polskę.
Podstawowym czynnikiem rankingowym algorytmu Google jest liczba linków przychodzących, zakładająca dzielenie się treściami wysokiej jakości przez Internautów. Im więcej serwis będzie posiadał wartościowej treści, tym częściej serwis będzie linkowany naturalnie przez społeczność internetową. Wykorzystanie systemów wymiany linków (SWL), czyli mechanizmów do szybkiego i masowego zdobywania linków pozwala na manipulację wynikami wyszukiwania i promowanie treści serwisu na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania.
Pozyskiwanie płatnych linków poprzez systemy wymiany lub też giełdy linków jest naruszeniem wytycznych Google, co może skutkować nałożeniem kar na stronę w ten sposób pozycjonowaną. Google regularnie podejmuje różnego typu działania także wobec stron emitujących linki. W ostatnim czasie systematycznie ukazują się informacje o posunięciach Google przeciwko nienaturalnym / płatnym likom stosowanym w kolejnych krajach: Francji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech. Pod koniec lutego oficjalnie ogłoszono, że wprowadzono sankcje także wobec dwóch polskich SWL-i, czego efektem było usunięcie dużej liczby serwisów wydawców z indeksu Google. To z kolei powinno stopniowo wpływać na zmniejszenie widoczności serwisów linkowanych przez zbanowane domeny.
Trudno w tym momencie ocenić efekty działań, prawdopodobnie dotkną one zarówno małych serwisów, jak i większych podmiotów, które nadal mają tendencję do korzystania z drogi na skróty lub chęci osiągnięcia szybkiego efektu w postaci ruchu na stronie. Najczęściej więksi gracze wykorzystują SWL-e do głębokiego linkowania kilku tysięcy podstron w celu pozyskania dużego wolumenu ruchu z fraz długiego ogona (long tail). Obecnie znane marki nie kładą już raczej dużego nacisku na wykorzystanie systemów wymiany linków do pozycjonowania podstron na często wyszukiwane frazy (short tail), co było kiedyś bardzo popularne.
Znajomość zasad działania SWL-i
Dla mniej świadomych webmasterów SWL-e reklamujące się jako innowacyjne systemy pozycjonowania gwarantujące wejście do TOP10 mogą wydać się godne uwagi. Bardzo często o możliwych negatywnych konsekwencjach ich wykorzystywania dowiadują się oni jednak już po nałożeniu kary przez wyszukiwarkę.
Najczęściej jednak właściciel domeny jest nieświadomy korzystania z SWL-i, kiedy firma prowadząca działania SEO nie informuje o stosowanej strategii linkowania. Warto więc wymagać od firm pozycjonujących cyklicznych raportów zawierających informacje o przeprowadzonych działaniach.
Ryzyko korzystania z SWL oraz alternatywy
W przypadku serwisów partnerskich nastawionych na krótkotrwały zysk, wykorzystanie płatnego systemu linków bardzo często okazuje się opłacalne, a krótkotrwałe efekty w postaci wysokich pozycji w wyszukiwarce są w stanie wygenerować wystarczające przychody. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie istnieją bezpieczne alternatywy na szybkie pozyskiwanie dużej liczby linków dla serwisów, którym zależy na budowaniu długookresowej i stabilnej widoczności w wynikach wyszukiwania. Stworzenie i rozpowszechnienie wartości dodanych, np. w postaci widżetów umieszczanych przez webmasterów na swoich stronach z linkiem zwrotnym także nie jest dobrze postrzegane przez wyszukiwarkę.
Zalecaną alternatywą, zapewniającą bezpieczeństwo dzięki zgodności z założeniami wyszukiwarki Google jest budowanie marki poprzez działania content marketingowe. Obejmują one tworzenie bardzo wysokiej jakości treści przydatnej dla użytkowników lub treści o charakterze wirusowym. Ich skutkiem jest duży ruch na stronie skierowany z innych witryn, natomiast w obszarze SEO przyrost liczby linków przychodzących, które wpływają na pozycje w wynikach wyszukiwania.
Tego typu, naturalne metody pozyskiwania linków stopniowo będą stawać się coraz istotniejsze, wobec kolejnych działań Google podejmowanych przeciw stronom łamiącym zalecenia jakościowe. Regularne aktualizacje algorytmu Google czy sukcesywne interwencje wymierzone w konkretne systemy wymiany i giełdy linków oznaczają, że opierające się na prostych metodach szybkie pozycjonowanie stron powoli staje się mało opłacalne.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»