
Reklama jest jednym ze sposobów działalności marketingowej oraz najskuteczniejszym ze sposobów pozyskiwania klientów. Duże znaczenie ma reklama w środkach masowego przekazu - np. w Internecie, gdzie ten rynek działalności rozwinął się w zdumiewającym tempie. Rynek ten nie jest bez ograniczeń, gdyż pewne rodzaje reklam są niedopuszczalne. Jakie?
Duże znaczenie ma reklama w środkach masowego przekazu - np. w Internecie, gdzie ten rynek działalności rozwinął się w zdumiewającym tempie. Rynek ten nie jest bez ograniczeń, gdyż pewne rodzaje reklam są niedopuszczalne.
Jakie?
O tym poniżej:
Reklama sprzeczna z prawem
Reklamą sprzeczną z prawem jest w szczególności reklama, która:- Wykorzystuje wizerunek bez zgody osoby np. portretowanej, naruszając w ten sposób ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
- Łamie zakaz ustawy o grach losowych i zakładach wzajemnych, która zabrania reklamowania na terytorium kraju gier losowych (gry cylindryczne; gry w karty: black jack, poker, baccarat; gry w automatach losowych), zakładów wzajemnych i gier na automatach, przez co rozumie się zachęcanie do udziału w grach i zakładach, przekonywanie o ich zaletach, miejscach, w których są urządzane i możliwościach uczestnictwa.
- Rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu tkanek i narządów w celu ich przeszczepienia.
- Promuje wyroby tytoniowe.
- Dotyczy wyrobów alkoholowych a konkretnie napojów alkoholowych. Dozwolono jednakże na reklamę piwa, choć pod określonymi, trudnymi do spełnienia warunkami. Dozwolono również prowadzenie reklamy i promocji napojów alkoholowych wewnątrz pomieszczeń hurtowni lub punktów prowadzących wyłącznie sprzedaż napojów alkoholowych oraz wewnątrz punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży.
- W środkach masowego przekazu reklamuje leki w sposób sprzeczny z prawem farmaceutycznym.
Co to jest reklama porównawcza?
Reklama porównawcza to reklama umożliwiająca w sposób bezpośredni lub pośredni rozpoznanie konkurenta albo towarów lub usług oferowanych przez niego. Reklama taka stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, gdy jest sprzeczna z dobrymi obyczajami. Reklama porównawcza nie jest sprzeczna z dobrymi obyczajami, a tym samym nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji jeżeli łącznie spełnia następujące przesłanki:- nie jest reklamą wprowadzającą w błąd,
- w sposób rzetelny i dający się zweryfikować na podstawie obiektywnych kryteriów porównuje towary lub usługi zaspokajające te same potrzeby lub przeznaczone do tego samego celu,
- w sposób obiektywny porównuje jedną lub kilka istotnych, charakterystycznych, sprawdzalnych i typowych cech tych towarów i usług, do których może należeć także cena,
- nie powoduje na rynku pomyłek w rozróżnieniu między reklamującym a jego konkurentem, ani między ich towarami albo usługami, znakami towarowymi, oznaczeniami przedsiębiorstwa lub innymi oznaczeniami odróżniającymi,
- nie dyskredytuje towarów, usług, działalności, znaków towarowych, oznaczeń przedsiębiorstwa lub innych oznaczeń odróżniających, a także okoliczności dotyczących konkurenta,
- w odniesieniu do towarów z geograficznym oznaczeniem regionalnym odnosi się zawsze do towarów z takim samym oznaczeniem,
- nie wykorzystuje w nieuczciwy sposób renomy znaku towarowego, oznaczenia przedsiębiorstwa lub innego oznaczenia odróżniającego konkurenta ani też geograficznego oznaczenia regionalnego produktów konkurencyjnych,
- nie przedstawia towaru lub usługi jako imitacji czy naśladownictwa towaru lub usługi opatrzonych chronionym znakiem towarowym albo innym oznaczeniem odróżniającym.
Czym są reklama przynęta oraz przynęta i zamiana?
Niedozwolone są reklamy przynęta oraz przynęta i zamiana. Są to pojęcia, które wprowadziła obowiązująca od 21 grudnia 2007 r. ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.Reklama przynęta - polega na propozycji nabycia produktu po określonej cenie, bez ujawniania, że przedsiębiorca może mieć uzasadnione podstawy, aby sądzić, że nie będzie w stanie dostarczyć lub zamówić u innego przedsiębiorcy dostawy tych lub równorzędnych produktów po takiej cenie, przez taki okres i w takich ilościach, jakie są uzasadnione, biorąc pod uwagę produkt, zakres reklamy produktu i oferowaną cenę.
Reklama przynęta i zamiana - polega na propozycji nabycia produktu po określonej cenie, a następnie odmowie pokazania konsumentom reklamowanego produktu lub odmowie przyjęcia zamówień na produkt lub dostarczenia go w racjonalnym terminie lub demonstrowaniu wadliwej próbki produktu, z zamiarem promowania innego produktu.
Jaka reklama stanowi czyn nieuczciwej konkurencji?
- Reklama odwołująca się do uczuć klientów przez wywoływanie lęku, wykorzystywanie przesądów lub łatwowierności dzieci,
- Reklama sprzeczna z przepisami prawa, dobrymi obyczajami lub uchybiająca godności człowieka,
- Reklama wprowadzająca klienta w błąd i mogąca przez to wpłynąć na jego decyzję - co do nabycia towaru lub usługi,
- Wypowiedź, która, zachęcając do nabywania towarów lub usług, sprawia wrażenie neutralnej informacji. Z tego względu reklama przesłana w przesyłce, noszącej cechy prywatnego listu zostanie zapewne przeczytana. Informacja o cechach towaru zawarta w materiale odredakcyjnym wzbudzi zaufanie, w odróżnieniu od odrębnie oznaczonego przekazu, który się zwykle opuszcza. Stąd ukryte oddziaływania promocyjne są chętnie stosowane przez przedsiębiorców przede wszystkim ze względu na swą zwiększoną skuteczność,
- Reklama, która stanowi istotną ingerencję w sferę prywatności, w szczególności przez uciążliwe dla klientów nagabywanie w miejscach publicznych, przesyłanie na koszt klienta nie zamówionych towarów lub nadużywanie technicznych środków przekazu informacji,
- Reklama porównawcza, która jest sprzeczna z dobrymi obyczajami.
Pamiętaj, że
- nad rzetelnością reklamy czuwa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
- w przypadku oskarżenia o nieuczciwą reklamę ciężar dowodu spoczywa na obwinionym,
- za nieuczciwą reklamę grozi odpowiedzialność karna i cywilna, nie tylko na podstawie przepisów tej ustawy, ale także przepisów prawa cywilnego o ochronie dóbr osobistych.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Chodzi mi o to że z tego serwisu zrobi się (jeżeli nie już) tuba propagandowa i maszynka do robienia kasy = pojawienie się wszelkich mozliwych artykułów zwiększających wejście na stronę (to już nastąpiło, wielkie wooow..) a co za tym idzie spadek jakości, przewiduje pojawienie sie artykulow o tym jak pic poprawnie kawe zeby sie lepiej myslalo, zdrowa dieta e-marketera, najlepsze ciuchy dla designera od firmy X itd, wlasciwie to \"porozmawiajmy sobie o wszystkim\", rozowe torebki dla barbie i juz jestesmy niedaleko od momentu wejscia interaktywnie na gielde a potem wykres po prawej jak stoimy na parkiecie, czy wasko czy w rozkroku... Dziekujemy decydentom za pomysl jak zrobic branzowy papierek lakmusowy, ale ja sie zanurzyc nie dam. Zegnam.
Czegoś chyba nie rozumiem. <br /> <br /> Jak na interaktywnie.com pojawia się propagandowy, PR news - to OK. <br /> <br /> A jeśli pojawia się wartościowy artykuł, a jego jedyną wadą jest to, że jest artykułem prawnym to już nie jest OK?
a jak bzwbk rzuci kasą to będziemy tu czytać o tanich kredytach dla agencji interaktywnych? ...
Panie Macieju,<br /> <br /> Z całym szacunkiem dla Pana. Może i wykłady z prawa były nudne. Prawda jest taka, że wiedza prawna w prowadzeniu biznesu, e-biznesu, jest równie ważna jak umiejętność czytania bilansu, cash-flow, czy rzis. Może ma Pan do dyspozycji prawnika w firmie czy kancelarię prawną. Prawda jest taka, że wiele małych firm takiego dostępu do wiedzy prawnej nie ma, bo to słono kosztuje. A zatem, jeśli się nie podoba - proszę po prostu nie czytać. Jak dla mnie, poradniki prawne na interaktywnie znacznie zwiększają atrakcyjność tego portalu...
czy to jest wpis dla studentów, czy chęć wzbudzenia zamyślenia w emarketerach? \"dajcie tu lepiej jakąś muzyczkę\" i coś konkretnego, co rozwali skostniały \"system\", bo wykłady z prawa na studiach chciałem mieć szybko za sobą. Zakazane reklamy to pamiętam z polsatu, dobry to był program, a pare najlepszych zakazanych tematów pokazywał też jerzy klechta w programie TP2 \"Bliżej Świata\". Więcej realu i obrazów mniej publikacji ksiąg wieczystych - z całym szacunkiem dla Pani Kasi.
Katarzyno, ciekawy wpis.<br /> <br /> Korzystając z okazji mam prozaiczne pytanie, czy w reklamie mogę używać wizerunek podmiotów trzecich? To jest sprzedając produkt A zasygnalizowanie, że z podobnych korzysta firma B, nie korzystająca de facto bezpośrednio z oferty prodeucenta firmy A.<br /> <br /> Bardziej szczegółowo - sprzedaję kalosze, czy mogę powiedzieć w reklamie \"patrz rolnicy X korzystają z kaloszy?\" gdzie nie będzie wzmianki o rzeczywistym producencie? Przekaz kampanii stricte informacyjny z naciskiem na \"warto korzystać z jakichkolwiek kaloszy\", a nie z moich kaloszy.
W odpowiedzi na powyższy komentarz:<br /> <br /> Aby reklama porównawcza była zgodna z prawem musi spełnić <strong>łącznie </strong>w/w przesłanki. To czy przytoczona reklama jest zgodna z prawem wymagałoby dokładnego sprawdzenia kilku okoliczności, m. in na jakiej podstawie wnioski końcowe (auto roku 2009) są rzetelne, obiektywne i prawdziwe i czy rzeczywiście nie dyskredytuje ona konkurencji. <br /> Kolejna ważna kwestia: artykuł dotyczy prawa polskiego - reklama jest natomiast emitowana na rynku, na którym mogą obowiązywać zupełnie inne przepisy prawne.
<blockquote>nie dyskredytuje towarów, usług, działalności, znaków towarowych, oznaczeń przedsiębiorstwa lub innych oznaczeń odróżniających, a także okoliczności dotyczących konkurenta, </blockquote><br /> <br /> Czyli w przypadku tej reklamy wszystko jest ok?<a class="non-html" href="http://www.youtube.com/watch?v=hr-wISyGSW0"> http://www.youtube.com/watch?v=hr-wISyGSW0</a><br /> Faktem jest, że nie widać w pełni znaków konkurencji, ale czy to wystarczy?