Marketerzy stają na co dzień przed koniecznością przeprowadzenia badań online, przy pomocy ankietowania użytkowników trafiających na ich serwis internetowy. Dzisiaj ostatnia część traktująca o projektowaniu skali ocen.
Wpis jest kontynuacją wątku o projektowaniu kwestionariuszy online. Większość z poniższych zaleceń ma zastosowanie również w kwestii konstruowania i ergonomii formularzy online, które składają się często z wielu pytań koniecznych do odpowiedzi, w formie opcji wyboru lub wpisu.
- Używaj równomiernych zakresów dla pozytywnych i negatywnych odpowiedzi. Skale mogą być parzyste – bez neutralnej odpowiedzi lub nieparzyste – z odpowiedzią obojętną. 4-punktowa skala powinna mieć dwie pozytywne i dwie negatywne opcje, takie jak "dobre", "dostateczne", "niedostateczne" i "złe". Natomiast 5-punktowa skala powinna mieć dwie pozytywne i dwie negatywne opcje połączone w połowie neutralnym wyborem, np. | -2 | -1 | 0 | +1 | +2 |
- Stosuj skalę oceny, której skrajne punkty są równie silne pozytywnie i negatywnie. Na przykład, skala będzie od "bardzo dobre" do "bardzo słabe" lub od "dobre" do "złe", ale nie od "bardzo dobre" do "złe".
- Korzystaj z zakresu skali mierzącego pojedyncze kryterium. Na przykład, pięciopunktowa skala, która mieści się w przedziale od "bardzo dobre" do "bardzo złe" powinna mieć neutralny punkt o przykładowym brzmieniu "ani dobre, ani złe", a nie "średnio" lub "zadowalające". Podobnie jest w przypadku skali dla obszaru satysfakcji i słowa „zadowalający”.
- Naturalną cechą ludzi jest tendencja do unikania skrajnych wyborów. Ludzie zwykle wybierają środkowe pola. Dodatkowo nijakie wyniki można wywołać, zbyt silnymi określeniami końca skali, jak „wyjątkowo”, „silnie”, „szczególnie”, itd. W takim wypadku zaleca się stosowanie parzystej ilości punktów oceny, co pozwala na odruchowo jednoznaczne określenie oceny badanego poniżej lub powyżej średniej.
- Planuj z wyprzedzeniem. Już na etapie projektowania planuj, w jaki sposób będziesz poddawał dane obróbce i które z wyników porównywał. Zasadniczo, dla zachowania wiarygodności i uniknięcia przekłamań, porównywane wyniki powinny być oceniane w ramach tej samej skali.
- Definiuj wyraźnie odmienne punkty skali. Takie podejście pozwoli użytkownikowi intuicyjnie odzwierciedlić jego ocenę, nie zmuszając go do decyzji, które z określeń pasuje lepiej. Należy zatem unikać bardzo podobnych w rozumieniu dla ludzi określeń, takich jak "całkiem dobre" i "dość dobre".
- Zostawiaj konsumentom opcję "nie dotyczy" jeśli istnieje taka możliwość. W innym przypadku dane zbierane przez kwestionariusz będą fałszowane, poprzez zawyżanie procentu respondentów konkretnej odpowiedzi.
- Bądź ostrożny z użyciem opcji "nie wiem". W wielu przypadkach respondenci faktycznie mogą nie znać odpowiedzi, ale częściej dla własnej wygody korzystają z opcji „nie wiem”, jako miękkiej opcji, pozwalającej im uniknąć myślenia o pytaniu i przejść do kolejnego. W szczególności, nie należy używać "nie wiem" jako pola na środku skali.
- Unikaj wzajemnego wykluczania się kategorii. Dla wieku, czasu, długości użytkowania, itp. Na przykład, po "16-24" powinno następować "25-30" a nie "24-30".
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Dziękuję za słowa uznania. W zamian mogę stwierdzić, iż<a class="non-html" href="http://webankieta.pl"> http://webankieta.pl</a> to ciekawy i dopracowany projekt. W mojej ocenie godzien polecenia dla osób poszukujących narzędzia do ankietowania internautów z poziomu site lub emaila. Oczywiście nie ma problemu z umieszczeniem odnośnika do artykułu.
Prześledziłem z uwagą porady które przedstawiłeś w swej trylogii i muszę wyrazić swoje uznanie: [b]to naprawdę sama gęsta i mięsista wiedza praktyka[b]. Czuję się szczególnie uprawniony do wyrażania takiego sądu jako osoba która ma kontakt z tysiącami użytkowników serwisu<a class="non-html" href="http://webankieta.pl"> http://webankieta.pl</a>. Bardzo wielu z nich tworząc swoją pierwszą ankietę często \"nie wie jak\". <br /> <br /> Bardzo chętnie (za Twoją zgodą) zamieszczę linki do Twego poradnika na blogu webankiety.