Czy lokalne firmy (niekoniecznie małe), ale działające głównie offline mają jeszcze szansę na wypozycjonowanie się w wyszukiwarkach bez zatrudnienia wyspecjalizowanej agencji?
W nawiązaniu do poprzedniego posta - czy myślicie, że lokalne firmy (niekoniecznie małe), ale działające głównie offline mają jeszcze szansę na wypozycjonowanie się w wyszukiwarkach bez zatrudnienia wyspecjalizowanej agencji? Chodzi o standardowe wyniki wyszukiwania, a nie np. centrum firm lokalnych (czyt. Google Maps). Ja, być może nie do końca obiektywnie, muszę stwierdzić, że w wielu branżach owe szanse są bardzo małe i z każdym dniem stają coraz mniejsze. Już teraz w TOP10 w Google nawet na banalne hasła coraz ciężej znaleźć witrynę, przy której ewidentnie nie byłoby widać, że właściciel myślał o wyszukiwarkach.
Są 3 główne przyczyny takiego stanu rzeczy:
1. Przede wszystkim wynikami lokalnymi zaczynają rządzić swego rodzaju agregatory firm – mowa tu głównie o Polskich Książkach Telefonicznych (pkt.pl), Panoramie Firm (pf.pl), Zumi (zumi.pl), Yellow Pages (yellowpages.pl) itp.
Poniżej przykładowy screen z 10 pierwszymi wynikami zwracanymi przez Google dla frazy „montaż anten kraków”. Na zielono zaznaczyłem witryny należące do firm montujących anteny – są tylko dwie, ponadto jest jeden lokalny katalog i siedem agregatorów.
Inny przykład – fraza „hotele Kraków”. Wśród pierwszych 10 wyników zwróconych przez Google.pl tylko jedna witryna należy do hotelu, reszta to agregatory.
2. Aukcje i porównywarki cen – to z kolei zmora firm handlowych. Ciekawym przykładem jest fraza „golarki poznań” – choć ilość zwracanych wyników to niecałe 40 000, to wejście do TOP 10 nie jest najprostsze. Poniżej print screen z kilkoma pierwszymi wynikami wyszukiwania – ogólnie na pierwszej stronie nie ma ani jednej firmy handlowej – za to jest 5 rekordów należących do porównywarek cen.
3. Sklepy internetowe – niewątpliwie e-sklepom bardzo zależy na byciu w TOP10 na nazwy swojego asortymentu, bo to w ogromnym stopniu może im wygenerować sprzedaż. Pomijam nawet fakt, że coraz częściej promocja sklepów internetowych jest oddawana w ręce specjalistów.
Ogromne znaczenie ma to, że w tej chwili wszystkie poważne aplikacje e-commerce, zarówno open source’owe jak i komercyjne są tworzone z myślą o wyszukiwarkach.
Reasumując: jest jeszcze kilka branż, którymi nie zawładnęły e-sklepy, porównywarki czy agregatory firm. Promocja biznesu offline’owego w wyszukiwarkach jest już prawie niemożliwa bez uruchomienia poważnych budżetów (a w przypadku pozycjonowania wynajęcia wyspecjalizowanej agencji).
Coraz częściej kończy się na tym, że zamiast rozpoczynać pozycjonowanie lepiej umieścić swoją ofertę w katalogu firm (np. hoteli) i za 500 pln rocznie zdobywać całkiem wartościowy ruch z innych źródeł niż wyniki naturalne.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jak dla mnie za bardzo \"chirurgiczne\" . Całość wygląda jak dobry templejt HTML z interakcją flash (w wolnym tłumaczeniu oznacza to brak charakteru)<br /> <br /> Mało tu typowego \"boom\" które dla mnie jest nieodzowną częścią hasła -\"obalanie mitów\",ale być może dlatego iż nie jestem targetem tego phona mój odbiór jest taki.<br /> <br /> Miło w dotyku ale sucho.<br /> <br /> PS. mit nr.2 został sfingowany...na bank :)
przeszłam wszystkie mity z przyjemnością, wciąga :)<br /> <br /> a czas na taką realizację myślę optymalny...
i to nawet dla jednej osoby :]
bardzo fajne :)<br /> <br /> a miesiąc na taką realizację to całkiem realny czas
<blockquote>Dla przykładu: oglądam Mit 2, wybieram odpowiedź A(Nokia E75) a finalnie dostaje komunikat NIE MASZ RACJI.</blockquote><br /> Wszystko w porządku. Prawidłowa odpowiedź to C - czas będzie podobny. Już bez przesady że szybciej ;)
Niezłe!<br /> <br /> Fajnie, że można się trochę pobawić i zobaczyć telefon w akcji. Obalanie mitów to też dobra i sprawdzona metoda.
super!
U mnie coś źle działa. Dla przykładu: oglądam Mit 2, wybieram odpowiedź A(Nokia E75) a finalnie dostaje komunikat NIE MASZ RACJI. Też tak u Was to działa? U mnie wszystkie mity tak działają.
Ładne!
Nie piszcie, że coś trwało krótko. To rodzi patologie haha
To wychodzi, że drogo było ;)
Agregatory jak i wcześniej farmy linków w którymś momencie wylecą i tyle - to jeśli chodzi o modyfikację algorytmów wyszukiwarek typu \'keyword search\' z ratingiem typu \'link popularity\'. Google wprowadziło nowy rating - referencje opinii klientów (zalogowani userzy, związany ze słowem kluczowym). <br /> Raczej długo potrwa wprowadzenie do Google algorytmów typu \'concept search\' (prawdziwy concept search) oparty np. o \'pattern matching\' związków fragmentów treści (jak lider Autonomy z IDOLem) bo to inna konstrukcja indeksu, poza tym liczne patenty twórców. <br /> Słowem, rynek pozycjonowania i reklamy w wyszukiwarkach uporządkował się w znaczym stopniu. Kolejny techniczny przełom i znów przyjdzie etap porządkowania. Przynajmniej więc w pierwszym etapie, małe zwinne firmy z \'chłopcami cwaniaczkami od dobijania wpisów w katalogach\' miały szansę uzyskać przewagę konkurencyjną dzięki znajomości google. A ten cały boom z \'rasowymi firmami od pozycjonowania\' jest mocno spóźniony - ot późne polskie docenienie. Cwaniaczki zaśmieciły polskie google, i to dawno. Duży udział miało w tym \'polskie oszczędzanie\'. \"Panie, co tam mi pan mówisz o pozycjonowaniu\". 2 lata później kompletnie inne podejście. I tak dalej i tak dalej. Nic nowego.
Witam,<br /> <br /> Ciekawy artykuł - spostrzeżenia forumowiczów pokrywają się z moimi odczuciami. Na tzw grube frazy trudno jest przedrzeć się małej a nawet średniej firmie własnymi zasobami. Królują giganci z wyspecjlalizowanymi komórkami SEO/SEM lub korzystający z agencji. Osobiście jednak uważam, że dobrze wypozycjonowana strona zależy od rozpatrzenia ( i wprowadzenia w zycie!!!) wielu czynników (w tym pozycji agregatów, ich wykorzystania, działań offsitowych, socialmediów etc). Wszak chodzi o doprowadzenie trafficu. Im szersze są działania zmierzące ku dostarczeniu właściwego contentu finalnemu użytkownikowi, tym lepiej dla odwiedzalności stronki. Oczywiście jest to magiczny trojkąt czas-wiedza-doświadczenie :p Innymi słowy, trzeba się poświęcić, stąd popularność agencji SEO.<br /> <br /> To prawda również, że coraz częsciej jesteśmy cwani, wyszukując informacje i przechodzimy daleko poza top-ten lub staramy się wykorzystać zaawansowane kryteria, wyszukiwarkę grafiki, pdf\'y czy konstruować dłuższe zapytania, odsiewając wyszukiwarkowy spam. <br /> <br /> Pozdrawiam,<br /> Lukasz
<blockquote>Co zaś się tyczy wyników organicznych i tak zwanej ustawki kilku serwisów jednego klienta w pierwszej dziesiątce, to w mojej ocenie ktoś, kto w taki sposób wykorzystuje potencjał wyszukiwarek jest dobrym sprzedawcą i tyle</blockquote><br /> <br /> Dodam, że w przypadku dużych firm handlowych działających w internecie posiadanie kilku e-sklepów z nakładającym się asortymentem jest dosyć popularne. Wyświetlanie się kilku witryn tego samego właściciela w TOP10 jest bardzo dobrym sposobem dotarcia do klienta. Może to być również <strong>bardzo tanie</strong> o ile <strong>przemyśli</strong> się całą strukturę powiązań pomiędzy sklepami i wspólnej bazy danych.
Witam. <br /> <br />Opisane w podlinkowanym wpisie metody to oczywisty przykład wykorzystywania luk w zasadach działania Google Adwords. Można ze zgrozą i potępieniem przyglądać się takiemu procederowi i złożyć uroczystą przysięgę, że nie będzie się z takich metod korzystać. Można również mieć bardzo elastyczny kręgosłup moralny i niecnie owe luki wykorzystać. <br /> <br />Co zaś się tyczy wyników organicznych i tak zwanej ustawki kilku serwisów jednego klienta w pierwszej dziesiątce, to w mojej ocenie ktoś, kto w taki sposób wykorzystuje potencjał wyszukiwarek jest dobrym sprzedawcą i tyle. Nikt przecież nie powiedzał, ze zabronione jest posiadanie więcej niż jednego serwisu o tej samej tematyce, jak i, ze zabronione jest pozycjonowanie wszystkich na te same frazy. W pozycjonowaniu obowiązuje zasada kto późno przychodzi ten... więcej płaci. <br /> <br />Pozdrawiam
Niektóre małe firmy radzą sobie nad podziw dobrze w kwestii pozycjonowania, co nie znaczy, że duże również nie kombinują. Kilka ciekawych przykładów startegii na pozycjonowanie poniżej, ale chyba nie do końca na tzw. legalu:<a class="non-html" href="http://www.firstlevel.pl/nabici-w-provident-dozwolone-czy-nieetyczne-pozycjonowanie-serwisu-w-linkach-sponsorowanych/"> http://www.firstlevel.pl/nabici-w-provident-dozwolone-czy-nieetyczne-pozycjonowanie-serwisu-w-linkach-sponsorowanych/</a>
Kolejny raz czytam teksty w stylu Google pokazuje nieobiektywne wyniki wyszukiwania, oczywiście zepsute prze pozycjonerów. Jedyne co pozycjonerzy zepsuli w wynikach wyszukiwania to Google Bombs w stylu \"kretyn\" czy \"siedziba szatana\"<br /> Kwestia tego, że nie znajdujecie szukanych informacji na pierwszej stronie leży po waszej stronie i nieprecyzyjnym zapytaniu. Co przykładowo powinno być w Top 10 na frazę \"komputery\"<br /> a) sklepy komputerowe<br /> b) fora komputerowe<br /> c) czasopisma komputerowe<br /> d) porównywarki<br /> <br /> Ilu z was korzysta z wyszukiwania zaawansowanego i operatorów? Z tego co wiem Google jeszcze nie czyta w myślach, musicie precyzować zapytania. <br /> Macie też już searchwiki możecie poprawiać własne wyniki wyszukiwania. <br /> <br /> Co do artykułu, Wojtek trochę przejaskrawił sytuację, Ania to ładnie wypunktowała, co świetnie uzupełniło informacje. Wniosek jest cięgle ten sam: pozycjonowanie to świetna forma reklamy, ale nie dla każdego.
<blockquote>Aha... czy ktoś mógłby w końcu zadbać o magic_quotes w interaktywnie.com </blockquote>Niestety nie łatamy już obecnej strony. Proszę zacisnąć zęvy i poczekać na <a href="http://interaktywnie.com/blog/382-nadchodzi-nowe-interaktywniecom.html" target="_blank">nową wersję interaktywnie.com</a>.
trafne spostrzeżenia wojtku, przy czym rzeczywiście dość skrajne przypadki wziąłeś... <br /> <br /> @anna - w mojej (b2b) branży, panoramy i inne YP, wypełnione są po brzegi wpisami i reklamą moich konkurentów!<br /> a taki pełny wpis to wydatek chyba rzędu 15k...!<br /> może decydują o tym w tych firmach ci którzy nie znają potencjału wielkiego G...? nie wiem...<br /> <br /> przyznajmy szczerze - panoramy przespały (dla ich pocieszenia chyba nie tylko one) rewolucję wyszukiwarkową - miały piękne bazy firm, ale na żółtych stronach w opasłych tomiskach - w odpowiednim momencie wystarczyło tylko stać się online... niestety zrobiły to w conajmniej niefortunny sposób - ktoś z tu obecnych jeszcze pamięta pf.pl udający onet?<br /> <br /> potem zimny prysznic, rewizja wydatków i teraz pozostał im los innych \"uczestników rynku\" czyli pozycjonwanie własnych wpisów... <br /> <br /> @martinezz - ja też często omijam top10... :-)
Ciekawy artykuł, aczkolwiek wydaje mi się, iż znakomitą alternatywą jest w tym momencie skorzystanie z geolokalizacji poprzez Google AdWords. Umożliwia ona poważną redukcję kosztów i wysoką skuteczność. <br /> <br /> Nawet mała firma z niewielkim budżetem, posiadająca przemyślaną strategię działań w AdWords może się z powodzeniem przebić przez \"wymiataczy\" będących w TOP 10 w wynikach organicznych. Na pewno pozyska wartościowy ruch, którzy przełoży się na optymalizację ROI.
Aha... czy ktoś mógłby w końcu zadbać o <strong>magic_quotes</strong> w interaktywnie.com ? Trochę przeszkadzają <strong>\"uzupełniacze cudzysłowów\" </strong> :>
Dla mnie, na dzień dzisiejszy to sinusoida... w której będzie można zaobserwować śmierć naturalną serpów stron pozycjnonowanych (lub też nie) przez omawiane firmy. Następnie nadejdzie spadek trendu na dane frazy i \"agregaty\",\"katalogi\" i inne przestaną się interesować co automatycznie \"ożywi\" serpy firm. <br /> <br /> Zapewne niebawem algorytm G zostanie zaktualizowany w znacznej części i będziemy mogli wtedy porozmawiać :)
Dokladnie (@Anna) - pamiętam że obsługując klienta (btw. \'agragatora\') 5 lat temu, fraza \'hotel kraków\' była zapchana przez booking.com, hotels.com + parę polskich. <br /> <br /> Z drugiej jednak strony, dla internauty korzystne jest aby dostawał \'agregatory\' z dobrze dobraną landing page, gdzie będzie mógł porównać ofertę (zamiast klikać między 50 stronami).<br /> <br /> Inna sprawa, że na hasła powiązane z frazą \'hotel krakow\' da się spokojnie dobrze przygotowaną stronę (czyt. nie serwis agregatora).
Bardzo dobry artykul!<br /> W tej chwili juz wyniki google nie sa obiektywne<br /> Moim zdaniem powinni przemyslec zmiane algorytmow tak aby agregatory nie odgrywaly tak waznej roli.<br /> Osobiscie lapie sie na tym za przy niektorych frazach zaczynam ogladac wyniki od 2 a nawet 3 strony
W pierwszym punkcie posłużyłeś się nieco niefortunnym przykładem. Fraza \"montaż anten Kraków\" jest fraza. którą stosunkowo łatwo wypozycjonować. Ale rzecz nie w tym. Konkurencja w obrębie TOP 10 dla tej frazy jest tak niewielka, że nic dziwnego, ze na pierwsza stronę \"wpadły\" agregatory. Drugi przykład - fraza \" hotele Kraków\". najpierw wybierasz frazę maksymalnie niszową by później odwołać się do frazy bardzo konkurencyjnej. O pozycji na frazę "hotele Kraków" w top 10 agregatory, takie jak panorama czy tez inne książki, mogą tylko pomarzyć. Top 10 jest zajęte przez serwisy pośredniczące w rezerwacji noclegów. To nie są katalogi hoteli tylko rozbudowane i doinwestowane serwisy. Zatem nie warto chyba mylić agregatorów z serwisami oferującymi rezerwację online. <br /> <br /> <br /> <br />Aukcje i porównywarki cen. Masz rację to zmora pozycjonerów- ale tych pozycjonerów, którzy nie pozycjonują tych stron. Bo ci, którzy to robią zapewne kładą się spać zadowoleni:). Właściciele tych serwisów w pełni docenili potencjał klientogenny wyszukiwarek. Dlatego zainwestowali w reklamę jaką jest pozycjonowanie. A pan Józek, który produkuje lub sprzedaje golarki w Poznaniu, jeśli chce powalczyć z porównywarka o miejsca topowe musi mieć dobra stronę i pieniądze na inwestycję. <br /> <br />Co zaś się tyczy punktu trzeciego to chciałabym zapytać gdzie byłeś przez ostanie kilka miesięcy? :) Pozycjonowanie jest podstawa egzystencji wielu (o ile nie wszystkich) sklepów internetowych. Tutaj nie ma miejsca na może tylko na trzeba. Sklep nie reklamowany to sklep, któremu nie zależy na zarabianiu. Jeśli skryp sklepu nie jest przygotowany pod wyszukiwarki to katastrofa, pieniądze wyrzucone w błoto. <br /> <br />Co do podsumowania twojego posta. Ja mam nadzieję, ze już nikt nie wpisuje się za pieniądze do panoram i innych książek w nadziej, że będzie miał z tych serwisów ruch na stronie jak na drodze do Rzymu na odpust. <br /> <br />Przepraszam za dłużyzny. <br /> <br />Pozdrawiam