Optymalizacja budowy i zawartości stron pod kątem wyszukiwarek oznacza prace w ramach samego serwisu internetowego - onsite optimization oraz działania poza serwisem polegające na pozyskiwaniu wartościowych odnośników zewnętrznych - offsite optimization. Prosto w kilku krokach przedstawiam proces związany z optymalizacją stron pod kątem wyszukiwarek.
Optymalizacja budowy i zawartości stron pod kątem wyszukiwarek oznacza prace w ramach samego serwisu internetowego – onsite optimization oraz działania poza serwisem polegające na pozyskiwaniu wartościowych odnośników zewnętrznych – offsite optimization. Poniżej prosto w kilku krokach przedstawiam proces związany z optymalizacją stron pod kątem wyszukiwarek.
Pierwszy to proces jednorazowy związany z przeprowadzeniem audytu przyjazności serwisu względem wyszukiwarek oraz wdrożeniu zaleceń, druga część działań to stała praca nad zwiększaniem popularności naszego serwisu poprzez linkowanie z przestrzeniami odpowiadającymi tematycznie i merytorycznie. Skuteczności wpływu optymalizacji na ostateczną pozycję w wynikach wyszukiwania dzieli się 80/20, gdzie 80% wpływu na wynik jest po stronie działań zewnętrznych.
Załóżmy, iż dotykamy książkowego przykładu kiedy, domena istnieje, serwis będzie miał nową premierę, a jego poszczególne strony są bogate w treść. Ponadto po uruchomieniu planowane jest pozyskanie odnośników zewnętrznych w postaci artykułów i wpisów do katalogów.
Co powinno zostać zrobione od strony SEO [white hat] dla nowej odsłony serwisu:
- na wstępie, w trakcie ostatnich korekt edytorskich treści należy skupić sie na przygotowaniu treści po zbadaniu potencjału słów kluczowych [AKA analiza pola semantycznego]
- jednocześnie przeprowadzany jest audyt SEO przed publikacja serwisu, który ocenia przyjazność serwisu dla algorytmu wyszukiwania i zajmuje około tygodnia do dwóch w zależności od rozmiaru serwisu
- następnie mamy wdrożenie zaleceń audytu w obszarze struktury, kodu i treści, po wdrożeniu możemy udostępnić indeksowanie przez robota wyszukiwarki – stabilizacja pozycji dla zapytań zajmuje około 4 – 6 tygodni od momentu wdrożenia zaleceń audytu
- w międzyczasie jako element działań uzupełniających warto przeprowadzić kampania testowa w Google Adwords dla zbadania potencjału wyselekcjonowanych fraz dla linków zewnętrzny. Testowa kampania linków sponsorowanych, oprócz podtrzymania ruchu na starcie, wskaże praktyczną wartość i skuteczność poszczególnych fraz i słów oraz kompozycji sloganów reklamowych. Doświadczenia mogą później zostać wykorzystane w ramach rozwoju treści w obrębie serwisu lub w rozproszonych publikacjach
Po stabilizacji wyników i zakończeniu kampanii w Google Adwords rozpoczynamy dalsze działania z zakresu offsite. Ponieważ działania te mają charakter stały związany z np. utrzymaniem wysokiej pozycji, wzrostem ruchu lub/i konwersjami warto od tego momentu rozpocząć rozliczanie w modelu za efekt. I tu wkraczamy w historię, która praktycznie nie ma końca, gdyż zawsze można poprawić raz osiągnięty rezultat.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jeśli planujesz kampanię to zakładasz budżet, ale budżet zakładasz pod kątem potencjalnego zwrotu z inwestycji (czyli aby zysk z kampanii był wyższy niż środki w nią zainwestowane).<br /> <br /> \"tak optymalizujesz kampanię, by założony budżet został wydany przy min. CPC\"<br /> <br /> Ja bym nie łączył optymalizacji kampanii z min. CPC. Wszyscy wiemy że są słowa w przypadku których warto powalczyć wyższym CPC bo ich CR jest wyższy od innych słow.
@ Tomasz:<br /> <blockquote>W PPC chodzi o to żeby zarobić na \"kupowanym trafficu\", a nie żeby wydać wszystko przy min. CPC... tego typu myślenie sprawia, że z 99% \"agencji SEM\" nawet mi się rozmawiać nie chce.</blockquote><br /> a co to znaczy \'zarobić na kupowanym trafficu\'? Jeśli planujesz jakąkolwiek kampanię to zakładasz jej budżet - chyba, ze masz środki finansowe bez ograniczeń ale jeszcze takiego przypadku nie przerabiałem ;) - a potem właśnie tak optymalizujesz kampanię, by założony budżet został wydany przy min. CPC<br /> <strong>po prostu wtedy osiągasz max. ROI</strong><br /> myślę, że rozumiem to co chciałeś przekazać: kampania PPC powinna być prowadzona do poziomu, gdy daje pozytywny zwrot z inwestycji<br /> nie zapominaj jednakże, że PPC stosuje się nie tylko w wypadku reklamy serwisów e-commerce<br /> a gdybyś chciał o czymś konkretnym pogadać w temacie SEM, to bez obaw: raczej powinienem dać radę :)
Aniu napisała:<br /> <blockquote>Marek słusznie zauważył, ze nasza (seowców i pozycjonerów) praca zaczyna się dopiero wtedy, kiedy serwis jest już gotowy.</blockquote><br /> Oczywiście to w dużej mierze dotyczy agencji. Firmy, które posiadają swoich własnych specjalistów robią to dużo wcześniej.<br /> <br /> Poza tym zdarza się, że klient zewnętrzny sam przychodzi przed zmianami w serwisie (np. zmiana layoutu, struktury) z pytaniem co zrobić by nie stracić ;)<br /> <br /> Prace SEO powinno iść równolegle z pracami projektowymi (Usability). Projektant (Usability) dość często układa strukturę, więc ingerencja osób specjalizyjących się w SEO bywa przydatna.
<blockquote>co do \'kampanii testowej AdWords\' .... do wartości \'badawczej\' to mam spore wątpliwości, czy efekty kampanii PPC będą papierkiem lakmusowym fraz z SEO<br /> </blockquote><br /> <br /> Teoretycznie nie powinien być papierkiem lakmusowym. Przy ppc budujemy emocje i pewne oczekiwania poprzez treści w adtekscie, gdy przy wynikach organicznych dla konkretnych słów, aż takiej dowolności nie mamy. Ale to tylko uknuta przeze mnie teoria, a jaka jest rzeczywistość:<br /> <br /> Ze naszych statystyk, to samo słowo ppc/organic<br /> <br /> avg time: 12:03 / 13:03<br /> bounce rate: 12.38% / 8,99%<br /> p/v: 17,89/19,04<br /> conversion: 1.11% / 1.03%<br /> <br /> Ja natomiast poddaje pod wątpliwość zasadność takiego testowania.. może przy serwisach, które chcą być pozycjonowane na kilka -kilkanaście - kilkadziesiąt fraz da się to zrobić. Przy serwisie, który pozycjonowany jest na kilkaset tysięcy fraz takie testy mogłyby się okazać bardzo kosztowne ;-)<br /> <br /> <blockquote><br /> i jeszcze jedna ogólna uwaga: w PPC właśnie chodzi o to by wydać budżet klienta przy min. CPC<br /> </blockquote><br /> W PPC chodzi o to żeby zarobić na \"kupowanym trafficu\", a nie żeby wydać wszystko przy min. CPC... tego typu myślenie sprawia, że z 99% \"agencji SEM\" nawet mi się rozmawiać nie chce.
@ Marek & Zbyszek:<br /> <blockquote>prace SEO należy zaczynać jak najwcześniej pozwala na to plan realizacji projektu</blockquote><br /> jeszcze o takim idealnym podejściu w PL nie słyszałem, tym bardziej więc nie widziałem<br /> co do \'kampanii testowej AdWords\' - uważam, że PPC ma na celu zapewnienie widoczności w wyszukiwarkach do czasu, gdy zaczniemy widzieć efekty SEO i zapewniać \'kwalifikowany\' ruch do serwisu<br /> co do wartości \'badawczej\' to mam spore wątpliwości, czy efekty kampanii PPC będą papierkiem lakmusowym fraz z SEO<br /> <br /> w procesie wyboru haseł/fraz do SEO używa się różnych narzędzi, poza tym ważna jest strategia - czy idziemy w kierunku \'long tail\', czy walczymy o hasła mocniej konkurencyjne - a potem dobra analiza<br /> oczywiście nie da się przewidzieć wszystkiego<br /> <br /> i jeszcze jedna ogólna uwaga: w PPC właśnie chodzi o to by wydać budżet klienta przy min. CPC
@Marek<br /> <br /> dzięki za doprecyzowanie, po Twoich uwagach wszystko staje się klarowne, podsumowując jednym zdaniem:<br /> <br /> prace SEO należy zaczynać jak najwcześniej pozwala na to plan realizacji projektu
@Mirek <br /> tego samego zwrotu użył Zbigniew ;)<br /> Ja przez testową kampanię Adwords rozumiem powiedzmy tygodniowe wyświetlanie kampanii za kilkaset złotych w celu wybrania najlepszych fraz.<br /> Kampania na kilkadziesiąt albo kilkaset fraz z bardzo niskim CPC. Nie walczy się o wysokie pozycje, czy kliknięcia ale o ocenę wyświetleń. <br /> Dla sklepu z elektroniką czy oponami taki test jest oczywiście nie potrzebny - frazy są oczywiste ;)<br /> Natomiast są branże w których wybranie najlepszych fraz jest trudne, a i wyniki często zaskakujące (przynajmniej mnie). <br /> Mając takie dane, możesz np: zmienić menu czy budowę oferty. Pomaga też w obliczeniu przewidywanej oglądalności i opłacalności pozycjonowania. <br /> Wzorowanie się na narzędziach Google to pomyłka nawet przy dopasowaniu. Miałem już sytuację, że przewidywaną miesięczną oglądalność wg Key Word Tool uzyskiwałem w 3 dni. (z dopasowaniem do frazy, fraza niezezonowa)
Witam<br /> Myślę, ze nie ma sensu łapać się za słówka, panowie. Idea artykułu jest słuszna, trzeba zawsze mocno podkreślać znaczenie optymalizacji serwisu pod wyszukiwarki. Niestety wiele firm tworzących strony zapomina o tym drobnym acz istotnym elemencie jakim jest przygotowanie serwisu do późniejszych działań promocyjnych w wyszukiwarce. Marek słusznie zauważył, ze nasza (seowców i pozycjonerów) praca zaczyna się dopiero wtedy, kiedy serwis jest już gotowy. A powinna się rozpocząć już na etapie pierwszych planów. Moim zdaniem już na tym najwcześniejszym etapie powinno się planować strategię reklamy w wyszukiwarce dla serwisu, nie później.<br /> Pozdrawiam
@ Marek: co to jest testowe badanie AdWords?<br /> <blockquote>Kolejna sprawa, testowe badanie Adwords czasami warto przeprowadzić zanim jeszcze serwis powstanie, szczególnie dla specjalistycznych serwisów. Ułatwi to budowę serwisu i pokaże na jakich treściach powinni się skupić redaktorzy/copywriterzy.</blockquote>
Zbigniew trochę zaczynasz mieszać:<br /> a)<blockquote> Załóżmy, iż dotykamy książkowego przykładu kiedy, domena istnieje, serwis będzie miał nową premierę, a jego poszczególne strony są bogate w treść.</blockquote><br /> b) <blockquote>najbardziej popularny przypadek odnosi się do pozycjonowania istniejących serwisów, a nie nowo tworzonych.</blockquote><br /> <br /> To w końcu o jakim przykładzie piszesz nowego wersji, czy o istniejącym serwisie?<br /> Rzeczywiście zazwyczaj dostajemy \"gotowca\" z którym trzeba coś zrobić, co często nie jest proste. <br /> Skoro już edukujesz branże, to zwróć uwagę jak powinno być wzorcowo, a nie jak jest zazwyczaj. <br /> Moje ostatnie doświadczania pokazują, że coraz więcej klientów pyta o \"przyjazność dla wyszukiwarek\" już na etapie ofertowania nowego serwisu, więc nie jest to utopia. Ty natomiast robisz krok w tył ze swoim \"książkowym przykładem\" i radzisz się kontaktować w ostatnim etapie realizacji.<br /> Sorry za krytykę, sam artykuł idzie w dobrym kierunku edukacji branży i klientów, brakuje mu jednak dopieszczenia, przez co może być różnie interpretowany.
Potwierdzam, że im wcześniej zaczniemy prace tym lepiej, ale to czysta utopia, ponieważ najbardziej popularny przypadek odnosi się do pozycjonowania istniejących serwisów, a nie nowo tworzonych.<br /> <br /> Rozliczanie za efekt to propozycja, dlatego sugeruje, ze warto w tym modelu się rozliczać lub najmniej przymierzyć się do jego opracowania. Natomiast nigdzie nie jest powiedziane, że to jedyna i słuszna droga partii ;]<br /> <br /> Jeśli nie będzie to możliwe pozostają inne modele, dla przykładu:<br /> <br /> Stała stawka miesięczna - wygoda klienta<br /> Doradztwo - płatność za raportowany czas<br /> Zakontraktowane usługi - jasny zakres prac na starcie<br /> Płaska stawka + rezultaty - model \"sprawiedliwy\"
Kampanie Adwords warto prowadzić stale równolegle do działań pozycjonerskich -> efekt halo/syngergi czy jak go tam zwał 1+1=3.<br /> <br /> Warto przy tym badać ROI zarówno dla działań pozycjonerskich jak i adwords.<br /> <br /> Jak już wspomniał Marek - \"za efekt\" to nie jedyny słuszny sposób rozliczania kampanii. W niektórych przypadkach stosuje się np. opłate (abonament) za wykonywane działaina (b. trudna fraza i nowy serwis), opłatę za akcje itd. <br /> Genera chodzi o to, żeby było dobrze (zarówno klientowi jak i pozycjonerowi).
\"Elementarz\" ok, ale jeżeli mamy brać pod uwagę \"książkowy przykład\" to udział specjalisty SEO powinien być już na etapie projektowania serwisu. <br /> Audyt może wykazać całkowitą przebudowę prawie skończonego serwisu i co wtedy?<br /> <br /> Kolejna sprawa, testowe badanie Adwords czasami warto przeprowadzić zanim jeszcze serwis powstanie, szczególnie dla specjalistycznych serwisów. Ułatwi to budowę serwisu i pokaże na jakich treściach powinni się skupić redaktorzy/copywriterzy.<br /> <br /> Ostatnia uwaga, moim zdaniem niepotrzebnie do dobrego artykułu wrzuciłeś na koniec metodę rozliczania \"za efekt\", jako jedyną słuszną i \"podręcznikową\". Rozliczanie za usługi SEO to temat na oddzielny artykuł, gdyż każdy sposób ma swoje plusy i minusy. Pisał zresztą o tym Bartek Berliński na swoim blogu.
naprawdę świetny \'elementarz\' pokazujący przede wszystkim, że SEO to proces związany nie tylko z samym serwisem - b.dużo należy zrobić poza nim<br /> @ Zbyszek: dobra robota! ;)
Trochę mało odkrywczy ten artykuł.