Czy wyniki wyszukiwania Google są przydatne? 80% ankietowanych odpowiedziało pozytywnie. Czy wyniki te są dla nich wiarygodne? Pozytywny wynik sięgnął niespełna 70% respondentów...
Mam przyjemność zaprezentować wyniki sondy zrealizowanej przez bluerank oraz IMAS International w ramach wielotematycznego badania Omnibus-Online. Badanie przeprowadzone zostało na próbie 560 użytkowników internetu, w wieku 18 – 54 lata. Sonda miała na celu zbadanie poziomu zadowolenia użytkowników wyszukiwarki Google. Respondenci odpowiadali na trzy pytania, oceniając wiarygodność, przydatność oraz czytelność wyników wyszukiwania.
Respondenci uważają wyniki wyszukiwania Google za przydatne oraz prezentowane w sposób zrozumiały i przejrzysty, ale nie są w pełni przekonani do wiarygodności rezultatów wyszukiwania.
Na pytanie - czy wyniki wyszukiwania Google są przydatne, ponad 80% badanych odpowiedziało pozytywnie („trochę się zgadzam”, „zdecydowanie się zgadzam”).
Natomiast już przy pytaniu - czy wyniki są wiarygodne, pozytywnie wypowiedziało się tylko niecałe 70% respondentów. Najmniej wynikom wyszukiwania prezentowanym przez Google ufają osoby wykształcone, w wieku 25 – 34 lata.
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być niuczciwe praktyki SEO, za sprawą których serwisy niższej jakości pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania. Działania w obrębie tzw. black hat SEO, takie jak: wykorzystywanie systemów wymiany linków, stosowanie ukrytego tekstu na WWW lub osobne strony tworzone specjalnie dla robotów Google… sprawiają, że internauci zorientowani na znalezienie (za pomocą wyszukiwarki) konkretnych materiałów mają mniejsze zaufanie do wyświetlanych w Google wyników.
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami raportu.
Czytelnikom internaktywnie.com życzę Spokojnych Świąt z dala od komputera i dzikiej zabawy sylwestrowej do samego rana.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Bardzo fajnie, ze siega sie po porządne próby do ralizacji badań/zadawania pytan, jak ta panelowa w IMAS; <br /> <br />Szkoda jednak, ze nie zapytano o jakieś mniej pozytywne aspekty Google - mnie np. irytuje to, ze znajduję na czołowych miejscach wyniki zgodne z zapytaniem, ale niestety mało aktualne, bo wyżej jest pozycjonowane coś sprzed kilku lat, od czegoś, co jest aktualne :)
zgodzę się jedynie z tym:<br /> <br /> <blockquote>Ponadto,<br /> przypuszczac można, iż ludzie starsi sa mniej wybredni z racji krótkiego stażu w Internecie. Do prezentowanych wyników wyszukiwania nie podchodza selektywnie i krytycznie.</blockquote><br /> <br /> pozostałe wnioski (te dotyczące SEO) zdecydowanie są zbyt daleko idące!<br /> <br /> Przede wszystkim prawdopodobnie większość z tych, którzy nie są usatysfakcjonowani tym, co prezentuje im Google po prostu źle formułuje zapytania i nie otrzymują oczekiwanego rezultatu wyszukiwania.<br /> <br /> Poza tym brak satysfakcji z rezultatu wyszukiwania zupełnie nie musi się wiązać z metodami black hat!<br /> <br /> Pytanie dot. wiarygodności brzmiało: <br /> \"czy wyniki wyszukiwania nie wprowadzają w błąd, są zgodne z treścią, do której prowadzi link.\"<br /> <br /> czyli praktyki SEO sprawiają, że link z wyszukiwarki do pozycjonowanej strony jest niezgodny z treścią tej strony? a ja myślałem, że idea jest zupełnie odwrotna...
Tekst ciekawy ale chyba trochę nieaktualny jako, że Google już od dawna banuje black hat o którym tu mówisz np.strony z ukrytym tekstem raczej już istnieją w SERP coraz rzadziej i porządne firmy po kłopotach BMW sprzed lat dbają już o etyczne pozycjonowanie.
<blockquote>Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być niuczciwe praktyki SEO, za sprawą których serwisy niższej jakości pojawiają się wysoko w wynikach wyszukiwania. Działania w obrębie tzw. black hat SEO, takie jak: wykorzystywanie systemów wymiany linków, stosowanie ukrytego tekstu na WWW lub osobne strony tworzone specjalnie dla robotów Google? sprawiają, że internauci zorientowani na znalezienie (za pomocą wyszukiwarki) konkretnych materiałów mają mniejsze zaufanie do wyświetlanych w Google wyników.</blockquote><br /> powiedziałbym raczej, że poprawiają wyniki bo raczej nikt nie promuje bezwartosciowych stron.<br /> Promowane są te dające użytkownikom konkretne informacje, bo tylko te opłaca się promować