
Gigant zaostrzył swoją politykę w odpowiedzi na doniesienia o nadużyciach.
W Google Ads nie można już reklamować serwisów komputerowych. Gigant zaostrzył politykę reklamową w imię "utrzymywania zdrowego ekosystemu reklamowego i chronienia ludzi przed reklamami wprowadzającymi w błąd, nieodpowiednimi i szkodliwym". Reklamy przedsiębiorstw zajmujących się naprawą komputerów zaliczył do takich niedawno.
Globalnie zapowiedzi wprowadzenia zmian w zasadach reklamowych pojawiły się we wrześniu 2018 roku. Realnie zmiany niespodziewanie weszły w życie w zeszłym tygodniu i reklamy promujące serwisy komputerowe zaczęły być stopniowo odrzucane. Sam zapis w centrum zasad Google Ads dot. tej kwestii jest dość niejasny i może dotyczyć szerokiego zakresu usług:
Nie zezwalamy na:
Promowanie oferowanej przez dostawców zewnętrznych pomocy technicznej w zakresie konsumenckiego sprzętu i oprogramowania oraz usług online
Przykłady (lista nie jest wyczerpująca): pomoc techniczna związana z rozwiązywaniem problemów, zabezpieczeniami, usuwaniem wirusów, łącznością z internetem, obsługą kont (np. odzyskiwaniem haseł i loginów) lub instalacją oprogramowania
W praktyce odnosi się to również do serwisów komputerowych, napraw pogwarancyjnych itd. Zgodnie z tymi zasadami, do promocji w Google Ads będą dopuszczone tylko autoryzowane serwisy komputerowe poszczególnych marek.
- mówi Karolina Szymczak z iProspect Polska.
Google konsekwentnie odrzuca reklamy nieautoryzwowanych serwisów komputerowych, bo celem giganta, oczywiście, jest dobro użytkownika, a ograniczenie liczby oszustw i walka z nadużyciami w sferze świadczenia pomocy informatycznej leży w jego najlepszym interesie. Ochronę użytkowników Google rozumie jednak bardzo szeroko, co sprawia, że zarówno temat jest mocno kontrowersyjny.
A jak firma Google tłumaczy swoją decyzję? Powołuje się na następujący zapis, który jednak wiele nie wyjaśnia.
Inna działalność podlegająca ograniczeniom
W trosce o bezpieczeństwo użytkowników ograniczamy zamieszczanie reklam związanych z określonego rodzaju działalnością, nawet jeśli dana firma przestrzega naszych innych zasad.
Na podstawie stale prowadzonych przez nas analiz oraz opinii użytkowników i urzędów ochrony konsumenta od czasu do czasu uznajemy dany produkt lub daną usługę za podatne na nadużycia. Jeśli naszym zdaniem określony rodzaj działalności niesie nadmierne ryzyko dla bezpieczeństwa użytkowników lub ich wygody, możemy prewencyjnie zablokować lub ograniczyć wyświetlanie powiązanych reklam.
W artykule "Restricting ads in third-party tech support services" tłumaczy nieco więcej: - "Kiedy widzimy wzrost zachowań wprowadzających w błąd lub drapieżnych w określonych kategoriach, podejmujemy dodatkowe działania. Zakazaliśmy reklam pożyczek i obligacji zabezpieczonych oraz opracowaliśmy zaawansowane programy weryfikacji w celu zwalczania oszustw w takich obszarach, jak lokalne usługi ślusarskie i ośrodki leczenia uzależnień".
Serwisy komputerowe to dalszy ciąg walki z nieprawidłowościami. Dlaczego? Oto odpowiedź Google.
OŚWIADCZENIE BIURA PRASOWEGO GOOGLE:Reklamy dotyczące nieuczciwej działalności gospodarczej naruszają nasze zasady Niedopuszczalnych Praktyk Biznesowych. Jeżeli okaże się, że reklamodawca nie stosuje się do nich, najczęściej natychmiast zawieszamy jego konto, a reklamodawcy czy strony, które je naruszają nie mogą dalej korzystać z Google Ads. Ogrom reklam serwisów komputerowych został zamieszczony przez firmy legalnie udzielające wsparcia technicznego i oferujące lokalne oraz niedrogie usługi dla klientów posiadających sprzęt, który nie jest już objęty gwarancją producenta, jednak pośród nich znaleźliśmy też wiele pochodzących od nierzetelnych dostawców. Zauważyliśmy wzrost liczby reklam pochodzących od zewnętrznych serwisów oferujących pomoc techniczną, które wprowadzają użytkowników w błąd. Postanowiliśmy zacząć ograniczać reklamy w tej kategorii na całym świecie. Przez wiele lat konsultowaliśmy się i współpracowaliśmy z organami ścigania, a także agencjami rządowymi w celu rozwiązania problemu nadużyć w tym obszarze, aby dostarczać użytkownikom reklamy pochodzące tylko od rzetelnych serwisów komputerowych. Ponieważ działalność oszustów odbywa się poza naszą platformą, coraz trudniej jest nam oddzielić niesolidnych dostawców od tych legalnych. Dlatego uruchomiliśmy program weryfikacji, aby zagwarantować, że tylko uprawnione serwisy komputerowe korzystają z Google Ads, aby dotrzeć do konsumentów. Będziemy kontynuować naszą walkę ze szkodliwymi reklamami, stronami i oszustami. Tylko w 2018 r. wyłączyliśmy ponad 2,3 miliarda reklam naruszających nasze zasady i usunęliśmy prawie milion kont nieuczciwych reklamodawców. |
Czego jeszcze nie wolno reklamować w Google?
Podróbki produktów
Jeśli produkt ma znak towarowy lub logo, które jest identyczne lub podobne ze znakiem innego produktu albo w jakikolwiek sposób go imituje, celem przekonania klientów, że mają do czynienia z oryginałem - będzie ban.
Niebezpieczne produkty lub usługi
Nie jest możliwe promowanie określonych produktów i usług, które mogą wyrządzić krzywdę lub szkodę, czyli narkotyków; substancji psychoaktywnych; akcesoriów ułatwiających zażywanie narkotyków; broni, amunicji, fajerwerków; instrukcji produkcji broni lub innych szkodliwych produktów; produktów tytoniowych.
Produktów lub usług umożliwiających nieuczciwego postępowania
Np.: oprogramowania lub instrukcji związanych z łamaniem zabezpieczeń (hacking); usług mających na celu sztuczne zwiększanie ruchu w witrynach lub ruchu z reklam; fałszywych dokumentów; usług umożliwiających oszustwa.
Nieodpowiednie treści
Odpadają strony docelowe, które zawierają szokujące treści lub promują nienawiść, nietolerancję, dyskryminację czy przemoc. Przykłady nieodpowiednich lub obraźliwych treści: dokuczanie lub zastraszanie innych osób lub grup; dyskryminacja na tle rasowym; akcesoria promujące nienawiść; drastyczne zdjęcia wypadków lub scen zbrodni; okrucieństwo wobec zwierząt; morderstwa; samookaleczanie; wymuszanie lub szantaż; handel zwierzętami lub roślinami z zagrożonych gatunków; reklamy zawierające wulgarny język.
Pełną listę zakazanych praktyk znajdziesz TUTAJ.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jak sądzicie czy wystarczy zgłosić się do googla jeśli posiada się autoryzowany serwis? I jak to się ma do usług jeśli posiada się autoryzacje jednego producenta a obsługuje się innych?
Zostaje pytanie jak teraz żyć?<br /> Myślicie, że zdejmą te ograniczenia? Czy jest jakiś sposób na weryfikację w Google Ads i dopuszczenie reklam?<br /><br /> Z tego co widzę, to nie wszystkie serwisy są zablokowane, a nie mają statusu serwisu autoryzowanego.