Specjalnie dla interaktywnie.com pisze Ola Bilińska z KODA Bots.
Obecnie niemal w każdej branży odnajdziemy firmę, która korzysta z chatbota. Technologia staje się powszechna i coraz rzadziej chodzi w niej o podstawowe zdolności udzielania odpowiedzi na powtarzające się pytania, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a o konkretne zastosowania, dostosowane w 100% do potrzeb użytkowników. Oto 5 przykładów wirtualnych asystentów, które oferują odbiorcom funkcje niedostępne w standardowych rozwiązaniach w swojej kategorii.
1. Milla zrealizuje transakcję na życzenie klienta
Branża bankowa wciąż nieśmiało podchodzi do rozwiązań takich jak chatboty. Coraz częściej możemy jednak spotkać się z nimi w aplikacjach mobilnych banków. Na świecie prym w tej kwestii wiedzie Azja (szczególnie Singapur czy Indie), ale i na naszym rynku pojawiają się pierwsze rozwiązania, które umożliwiają nie tylko szybkie zdobycie informacji bez konieczności dzwonienia na infolinię, ale także wykonanie przelewów. Milla, czyli automatyczny asystent Banku Millennium, potrafi wykonać przelew, poinformować użytkownika o której godzinie powinna dotrzeć do niego wpłata, czy pokazać historię konta. Co ważne, chatbot jest zarówno tekstowy, jak i głosowy, co pozwala również na jego obsługę w chwili, gdy ma się zajęte ręce.
2. Wysokie loty chatbota Portu Lotniczego Wrocław
Chatbot Portu Lotniczego Wrocław ma w sobie wszystko, czego pasażer może zapragnąć podczas podróży. Integracja z systemem statusów lotów lotniska pozwala na przesyłanie ich w Messengerze zapisanym na nie użytkownikom. Po wyborze konkretnego lotu (odlotów, przylotów, zarówno przez podanie miasta, jak i numeru rejsu), pasażer otrzyma informacje o rozpoczęciu odprawy, boardingu czy opóźnionym przylocie, wszystko w formie wiadomości push. To nie jedyna integracja w chatbocie. Dzięki połączeniu z systemem Skyscannera, chatbot pozwala na wyszukanie w Messengerze interesujących użytkownika połączeń lotniczych, przy możliwości sortowania po m.in. czasie podróży czy liczbie przesiadek. Umożliwia również szybkie przejście do zakupu biletu. Ostatnią, drobniejszą, ale wciąż bardzo praktyczną funkcją jest sprawdzenie prognozy pogody (na najbliższe godziny lub dni) dzięki opcji udostępnienia lokalizacji lub wpisania w wiadomości wybranego miasta na świecie.
3. Zanim trafisz do lekarza, porozmawiaj z chatbotem
Your.MD w doskonały sposób wykorzystuje technologię do zmiany życia ludzi. Jak nazwa wskazuje, to rozwiązanie przypominające lekarza, które na podstawie wpisanych symptomów i dalej poprowadzonej według nich rozmowie, jest w stanie poinformować nas, co może za nimi stać. Czy jest to coś, co powinien zobaczyć rzeczywisty lekarz, czy może nie musimy niczym się martwić. Twórcy podkreślają, że chatbot nie ma przejąć roli lekarza, ale może pomóc osobom, dla których dotarcie do doktora jest utrudnione ze względów fizycznych lub materialnych. Dzięki współpracy ze specjalistami z zakresu medycyny, Your.MD stanowi rozwiązanie, które jest lepszym wyborem przy szukaniu przyczyn dolegliwości niż „lekarz Google”, a przez swoją dostępność, chatbot został wyróżniony nagrodą dla „Innowacji, która może poprawić życie społeczeństwa” w ramach Unesco/Netexplo Award.
4. Najbardziej rozrywkowy chatbot w swojej kategorii
Przechodząc do rozrywki – FUNBOT, czyli chatbot 4FUN.TV, to technologicznie zaawansowane rozwiązanie, integrujące stronę www, system emisyjny stacji i aplikację 4FUN APP. To jedyny tego typu narzędzie w Polsce, które pozwala na wyświetlanie wybranych elementów w chatbocie w zależności od programu czy nawet klipu, który obecnie leci na antenie. Integracja umożliwiła przeprowadzenie konkursów z „łapaniem” teledysków Eda Sheerana czy Nicki Minaj – wzięcie w nich udziału było możliwe tylko wtedy, gdy klip wybranego artysty był na antenie. Poza tym, w FUNBOCIE możliwe jest m.in. głosowanie na kolejny wyświetlany teledysk (z procentowym rozkładem u dołu ekranu) czy wyświetlanie na wizji dedykacji, które użytkownik zostawił w chatbocie.
5. Kontrola samochodu z poziomu chatbota
Na bazie otwartego API Tesli, startup Smartcar przygotował TeslaBota o imieniu Elon :). Jeżeli jesteś posiadaczem Tesli S lub X, możesz w formie rozmowy sprawdzić czy Twój samochód jest zamknięty (i w razie potrzeby go zamknąć) lub na jaki poziom ustawiona jest temperatura. Chatbot odpowie także na pytanie dotyczące liczby przejechanych kilometrów, naładowania auta czy nawet otworzy szyberdach.
Chatboty dopiero się rozkręcają
Technologia wychodzi z etapu wczesnych naśladowców. Rynek oddzielił chatboty niedziałające od tych, które realnie odpowiadają na potrzeby biznesu i ich odbiorców – podane przykłady to pokazują. A to dopiero początek, bo wciąż powstają kolejne, które mają zmieniać branże na całym świecie i nieść realną pomoc ich odbiorcom. Powstały już chatboty udzielające porad prawnych, pomagające w adopcji zwierząt, szukaniu pracy itd. Technologia stale się rozwija, nie ma limitów i coraz poważniej walczy o to, by stała się masowo dostępna, jak smartfony jeszcze kilka lat temu.
Ola Bilińska Customer Success Managerka, KODA Bots
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»