17.12.2018 / Bezpieczeństwo
 

Cloud computing - wydatki na świecie sięgną 411 mld, a w Polsce 300 mln dolarów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
© WavebreakMediaMicro - Fotolia
© WavebreakMediaMicro - Fotolia

W roku 2017 polski rynek usług cloud computingu miał wartość 200 mln dolarów, natomiast w 2021 roku, ta kwota ma zbliżyć się do 300 mln dolarów. Jeśli chodzi o rynek globalny, wg badań Gartnera, w 2018 roku osiągnie on wartość ponad 305 mld dolarów, w 2021 r. ma on urosnąć do kwoty 411 mld dolarów.

Według raportu amerykańskiego banku Goldman Sachs, globalne wydatki firm na technologie cloud computing mają się do 2021 r. podwoić w stosunku do wartości sprzed roku. Za trzy lata będą one stanowiły już 15 proc. budżetów IT.

Coraz większy udział w rynku chmury będą mieli 4 najwięksi gracze, mimo to analitycy zwracają uwagę, że znajdzie się na nim też miejsce dla innych, mniejszych dostawców.  

Przedstawiciele Goldman Sachs twierdzą, że obecne wydatki firm na chmurę stanowią zaledwie około 8 proc. budżetów IT. Przewidywany wzrost, który ma nastąpić do roku 2021, będzie więc znaczący.

Wartość sprzedaży ma wówczas sięgnąć kwoty 116 mld dolarów.

Obecnie spora część globalnego rynku chmury jest podzielona między 4 głównych światowych graczy – to Google, Amazon, Alibaba i Microsoft. Według raportu Goldman Sachs, w 2017 roku posiadali oni 54 proc. rynku, a w 2019 roku ten udział wzrośnie aż do 84 proc. Oznacza to, że do pozostałych graczy będzie należało zaledwie 16 proc. rynku.

- Teoretycznie to niewiele, w praktyce, wciąż pozostanie do podziału ponad 20 mld dolarów. Jest więc się o co bić, zwłaszcza, że jest wiele firm, które z różnych powodów nie chcą współpracować z Amazonem czy Microsoftem. Jednym z nich może być tzw. vendor lock-in, czyli uzależnienie od jednego dostawcy – zwraca uwagę Maciej Krzyżanowski, prezes firmy CloudFerro, która na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej przetwarza w chmurze obliczeniowej ponad 10 PB danych z satelitów i realizuje usługi w oparciu o otwarte technologie OpenStack.  

Jak twierdzą analitycy z Goldman Sachs: Heather Bellini, Heath Terry, Piyush Mubayi, Caroline Liu, Mark Grant i Ted Lin, mimo tego, że „wielka globalna czwórka” systematycznie powiększa swój udział w rynku chmury, nadal pozostanie na nim miejsce dla mniejszych firm. Jednak pod warunkiem, że zaoferują oni niszowe lub bardziej specjalistyczne rozwiązania niż giganci.   

 

- Popyt na chmurę obliczeniową jest coraz większy, jednak z oczywistych względów mniejszym dostawcom trudno jest konkurować na rynku z gigantami. Dysponują oni bowiem niemal nieograniczonymi zasobami finansowymi na marketing czy infrastrukturę. Można więc oferować albo usługi taniej, albo wprowadzić usługi dodane, albo też specjalizować w określonym obszarze rynku. W naszym przypadku przyjęcie takiej strategii było np. na tyle skuteczne, że pozwoliło pozyskiwać klientów za granicą – przekonuje Maciej Krzyżanowski z CloudFerro.

Larry Ellison, na dorocznej konferencji Oracle OpenWorld powiedział: "Amazon robi to źle” – rzucając rękawicę swojemu największemu rywalowi. W jej trakcie przedstawił wizję chmury drugiej generacji – znacznie tańszej i bezpieczniejszej od rozwiązania swojego konkurenta, stworzonej z myślą o bezpiecznym uruchamianiu dowolnych obciążeń. Podstawową różnicą są zastosowane technologie. 

 

- Do tej pory ze względu na współdzielenie infrastruktury klientów i infrastruktury kontroli chmury, jej operator miał dostęp do danych i oprogramowania klientów, a kod użytkownika mógł próbować ingerować w kody oprogramowania kontroli chmury. To istotna luka i wada współdzielonego modelu chmury, której pozbawiona jest chmura drugiej generacji – tłumaczy Piotr Witczyński, p.o. dyrektora generalnego Oracle Polska.  

Polski rynek chmury

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego udostępnionych jesienią 2018 roku, obecnie z płatnych usług chmury obliczeniowej korzysta w Polsce zaledwie 11,5 proc. przedsiębiorstw. Odsetek korzystających z chmury jest skorelowany z wielkością firmy – w największym stopniu chmurę wykorzystują duże firmy, zatrudniające przynajmniej 250 pracowników. Najbardziej popularne usługi wybierane przez polskich przedsiębiorców to udostępnianie w chmurze poczty, przechowywanie plików, korzystanie z oprogramowania biurowego, hostingu bazy danych, oprogramowania finansowo-księgowego oraz systemów CRM.  

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.