Przestępcy dodają funkcje kopania kryptowaluty do legalnych aplikacji.
Badacze z Kaspersky Lab odkryli, że coraz więcej cyberprzestępców zwraca się w kierunku szkodliwego oprogramowania, które kopie kryptowaluty kosztem urządzeń mobilnych użytkowników. Przestępcy ci stają się coraz bardziej chciwi i obecnie wykorzystują nie tylko szkodliwe oprogramowanie, ale zaszywają również koparki w legalnych aplikacjach VPN i związanych z piłką nożną, aby zarabiać na setkach tysięcy ofiar bez ich zgody.
Cyberprzestępcy, którzy dążą do pomnożenia swoich zysków, nie mogli zignorować popularnego zjawiska kopania kryptowalut. Tak więc kopią na komputerach, serwerach, laptopach oraz urządzeniach mobilnych. Jednak wykorzystują do tego celu nie tylko specjalne szkodliwe oprogramowanie. Eksperci z Kaspersky Lab wykryli, że przestępcy dodają funkcje kopania kryptowaluty do legalnych aplikacji i rozprzestrzeniają je pod przykrywką aplikacji VPN oraz transmisji meczy piłki nożnej, a ich ofiary znajdują się głównie w Brazylii i na Ukrainie.
Według danych Kaspersky Lab najpopularniejszymi koparkami są aplikacje związane z piłką nożną. Ich główną funkcją jest transmisja meczy przy jednoczesnym dyskretnym kopaniu kryptowalut. W tym celu twórcy wykorzystali narzędzie Coinhive. Gdy użytkownicy uruchamiają transmisję, aplikacja otwiera plik HTML z osadzoną koparką JavaScript, przekształcając moc procesora urządzenia mobilnego w kryptowalutę Monero dla swojego autora. Aplikacje były rozprzestrzeniane za pośrednictwem Sklepu Play firmy Google, a najpopularniejsze z nich zostały pobrane około 100 000 razy. Prawie wszystkie te pobrania (90%) miały miejsce w Brazylii.
Drugim celem szkodliwych narzędzi do kopania kryptowaluty stały się aplikacje służące do nawiązywania połączeń VPN (ang. Virtual Private Network) - wirtualnej sieci prywatnej pozwalającej np. na zwiększenie bezpieczeństwa w niezaufanych sieciach oraz uzyskiwanie dostępu do zasobów internetu, które w przeciwnym razie nie byłyby osiągalne, np. ze względu na ograniczenia regionalne. Kaspersky Lab wykrył szkodliwą koparkę Vilny.net, która potrafi monitorować ładowanie baterii i temperaturę urządzenia - aby móc zarobić przy mniejszym ryzyku dla atakowanych gadżetów. W tym celu aplikacja pobiera plik wykonywalny z serwera i uruchamia go w tle. Vilny.net został pobrany 50 000 razy - w większości przez użytkowników na Ukrainie i w Rosji.
- Z naszych badań wynika, że autorzy szkodliwych koparek poszerzają swój arsenał i opracowują taktyki umożliwiające skuteczniejsze kopanie kryptowalut. Aby nasycić swoją chciwość, wykorzystują legalne aplikacje tematyczne z możliwościami kopania kryptowaluty. W ten sposób mogą zarobić na każdym użytkowniku dwa razy - pierwszy raz poprzez wyświetlanie reklam, drugi raz za pośrednictwem dyskretnego kopania kryptowalut - powiedział Roman Unuchek, badacz ds. cyberbezpieczeństwa, Kaspersky Lab.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»