Rusza program“Akademia 3.0” realizowany we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.
Już teraz na polskim rynku brakuje ok. 50 tys. programistów. Znajomość podstaw programowania zaczyna być kluczową kompetencją również w zawodach niezwiązanych bezpośrednio z informatyką. Fundacja Media 3.0 chce ich szkolić w szkołach - rusza program“Akademia 3.0” realizowany we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji.
Zgodnie z raportem Eurostatu “Computer Skills in the EU27 in figures” zajmujemy dopiero 22 pozycję na 27 krajów Europy w rankingu liczby osób w wieku 16-24 lata, które napisały kiedykolwiek program komputerowy. Tymczasem to jeden z najbardziej pożądanych obecnie zawodów.
- Patrząc na oferty prac dla informatyków to właśnie najwięcej jest związanych z programowaniem. Prawda jest taka, że w tej chwili nawet nie znamy zawodów, jakie pojawią się w przyszłości, natomiast patrząc na rozwój urządzeń mobilnych, tworzenie aplikacji, programowanie będzie zawsze popularne. Tak naprawdę wystarczy się nauczyć dobrze jednego języka po to, żeby potem bez problemu przesiąść się na inną platformę. Nauka programowania to przede wszystkim duża własna praca, którą musi każdy programista sam wykonać, jeżeli ma wsparcie merytoryczne to łatwiej mu to przychodzi, dlatego są bardzo popularne kursy online, które pozwalają na bazie praktycznych przykładów nauczyć. Programista jak każdy zawód związany z informatyką wymaga ciągłego doskonalenia się – mówi Barbara Halska z fundacji Media 3.0.
- Staraliśmy się stworzyć taką koncepcję dydaktyczną, żeby autentycznie zaangażować młodych ludzi i zaktywizować ich do wykorzystywania nowoczesnych technologii do konstruktywnych celów – mówi Beata Matuszek. - Uczniowie będą mieli do dyspozycji platformę apki.org, na której nie tylko będą mogły się tworzyć społeczności wokół wspólnie realizowanych projektów, ale uczniowie będą mieli stałą styczność z programistami i mentorami fundacji Media 3.0, mającymi spore doświadczenie w budowaniu aplikacji rozwiązujących problemy społeczne. Dodatkowo zorganizowany zostanie konkurs na stworzenie najlepszej aplikacji realizującej cele społeczne. Zaś zwycięzcy będą mogli realizować swój projekt przy wsparciu mentorskim doświadczonych programistów – dodaje koordynatorka projektu.
- Pomysł na stworzenie sieci przyszkolnych klubów LAB 3.0 w 16 szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce, w których młodzi ludzie mogliby uczyć się programowania wynika z naszych obserwacji, że ciągle poziom nauczania programowania w szkole jest niewystarczający. Zwracają na to uwagę zwłaszcza sami nauczyciele. Dodatkowo stworzona zostanie pierwsza interaktywna platforma do nauki programowaniaa i co warte podkreślenia, będzie całkowicie darmowa - mówi Beata Matuszek z fundacji Media 3.0, koordynatorka projektu „Akademia 3.0”.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Witam<br /> Zgadzam się z Michałem. Nie dość, że wyedukowani programiści uciekną, bo się nie opłaca tutaj programować, to jeszcze zarobią na tym kosmiczne pieniądze sprzedawcy marzeń czyli szkoleniowcy wszelkiej maści.<br /> Ja jestem programistą po PW. Nie mogę znaleźć dobrze płatnej pracy. Cały czas się uczę, w tej chwili pracuję na zlecenia. <br /> Moim zdaniem grupa cwaniaków szkoleniowców chce zarobić masę pieniędzy na szkoleniach fundowanych przez Państwo. Jeśli firmy chcą programistów, niech przyuczą tych co już mają o tym pojęcie za dobre pieniądze. Jednak oni nie chcą tego robić, wolą zarobić na naiwnych młodych na kursach, szkoleniach itp. wmawiając każdemu, że nic nie umie jak profesor na uczelni, który chce wziąć łapówkę czy nauczyciel w szkole. Niestety takie są polskie realia, że często ja jako programista umiem więcej niż kierownik, ale to kierownik decyduje czy ja umiem czy nie. Problemem nie jest brak kadry w PL, problemem jest brak chęci przyuczenia do tego co robi pracodawca. Pracodawcy a w zasadzie banda cwaniaków chce zgarnąć pieniądze od Państwa za naukę. Oczywiście to oni będą szkolić, bo jak to, mi nie pozwolą, bo powiedzą, że umiem mniej niż oni. Zakłamanie wielkie. Sytuacja ze szkoleniami przypomina \"sadzenie\" przez Greków gumowych oliwnych drzewek. Kamery z powietrza filmowały (robiły zdjęcia) pola w Grecji i widziały drzewka (tyle, że gumowe) i na tej podstawie przyznawały dotacje rolnikom. U nas się robi problem - nie ma programistów, firmy wezmą pieniądze z Państwa za szkolenia, programistów nie zatrudnią, albo dadzą śmieszne pieniądze, potem powiedzą, że technologia się zmieniła i że znów trzeba szkolić, bo Ci szkoleni nic nie umieją. Interes się będzie kręcił. <br /> Na wszelki wypadek, napisze o tym na blogu, by nie zniknęło :D<br /> Pozdrawiam
Jeśli rzeczywiście się uda to może być taka sytuacja, że będzie ich za dużo i płace spadną. W szkole nie da się nauczyć programowania całej klasy, bo poziom będzie niski, trzeba zrobić to w ramach kółka. co do platformy apki.org to czekam z niecierpliwością, aby przedstawić swój projekt.
W Polsce wymagania spore, ale płace niskie. Programiści zwieją z kraju i będą zarabiali dobre pieniądze, a nie siedzieli tutaj. Niech w Polsce część pracodawców się ogarnie to może coś z tego będzie, ale wątpię w to.