ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Skrót ICO jest ściśle związany z rynkiem kryptowalutowym. Co oznacza dla przeciętnego inwestora?
Skrót ICO jest ściśle związany z rynkiem kryptowalutowym. Co oznacza dla przeciętnego inwestora?
Pojęcie ICO
ICO czyli Initial Coin Offerting jest nowoczesną metodą crowdfundingu, czyli finansowania społecznościowego. Czasem określane jest ono jako crowdsale czy crypto-crowdfunding. Można powiedzieć, że jest to źródło pozyskiwania finansowania. Mechanizm ten można przyrównać do crowdinvestingu, ale płatność w takim przypadku jest przekazywana w kryptowalucie, na podstawie inteligentnych kontraktów, nie zaś umów inwestycyjnych. ICO polega na zbieraniu kapitału przez startupy za pomocą kryptowalut.
Jak to działa?
Każde ICO musi mieć „whitepaper” czyli plan biznesowy, porównywalny z prospektem emisyjnym, z jakim mamy do czynienia podczas debiutów giełdowych i wprowadzaniu nowych akcji na giełdę. Whitepaper czy też roadmap, powinien obejmować dokładny schemat przyszłych działań, jakie będą realizowane etapowo w założonym okresie. Wszystkie działania mają prowadzić do osiągnięcia założonego celu biznesowego.
Każda osoba lub grupa osób, które mają swój pomysł na biznes mogą uruchomić ICO, aby zdobyć pieniądze do jego realizacji. W ramach ICO będą emitowane tokeny, które zostaną wystawione na sprzedaż. Z pieniędzy pozyskanych w ten sposób startup zrealizuje swój pomysł na biznes. Wbrew pozorom, niektóre ICO są w stanie zgromadzić wielomilionowe środki finansowe.
Pierwsze ICO miało miejsce w lipcu 2013 roku i dotyczyło kryptowaluty Mastercoin. Oczekiwanym przez inwestorów ICO było Ethereum (dowiedz się więcej: xtb.com/pl/ethereum-kb) z 2014 roku, które doprowadziło do zgromadzenia przez twórców w ciągu tylko pierwszych 12 godzin ICO sumy aż 2,3 mln dolarów amerykańskich. Środkami płatniczymi, jakie są akceptowane najczęściej przy sprzedaży ICO to Bitcoin, Ethereum oraz inne kryptowaluty, mogące pochwalić się ustabilizowaną pozycją.
Nie wszystkie ICO okazują się takie udane. Niektóre są bardzo ryzykowne, a inwestujący w nie swoje środki osoby tracą je.
Jak wybrać odpowiednie ICO?
Twórcy ICO dokładają wszelkich starań do tego, aby ich whitepaper były jak najbardziej atrakcyjne pod względem wizualnym i były w stanie przekonać potencjalnych inwestorów do zakupu tokenów. Dlatego też większość z nich jest tworzona przez specjalistów do spraw marketingu. Jednak racjonalny inwestor powinien przed zainwestowaniem w ICO sprawdzić opisy techniczne projektu, skontrolować wiarygodność zespołu oraz przejrzystość i szczegółowość całego przedsięwzięcia.
Dla inwestora tokeny kupione w ramach ICO nie tylko pozwalają stać się uczestnikiem ciekawego projektu, ale też potencjalnie mogą przynieść w przyszłości bardzo wymierne korzyści. Docelowo zdecydowana większość ICO trafia po pewnym czasie na giełdę, dlatego inwestorzy, którzy kupili tokeny w ramach ICO mogą nimi handlować i wypracowywać zyski.
Przykłady znanych i popularnych ICO:
Kryptowaluta ETHEREUM – ICO
Czas trwania: od 20 lipca 2014 roku do 2 września 2014 roku
Pozyskano ok. 18 milionów dolarów
Rozprowadzono na rynku: 60 000 000 ETH
Kryptowaluta NXT – ICO
Czas trwania: od 28 września 2013 roku do 18 listopada 2013 roku
Pozyskano ok. 21 BTC
Udało się rozprowadzić: 1 000 000 000 NXT
Kryptowaluta LISK – ICO
Czas trwania: od 22 lutego 2016 roku do 21 marca 2016 roku
Pozyskano ok. 5,7 miliona dolarów
Udało się rozprowadzić: 85 000 000 DAO
ICO w świetle obowiązującego prawa
W wielu krajach brakuje przepisów, które w sposób jednoznaczny regulowałyby istnienie ICO i ich funkcjonowanie. W Polsce również brakuje odpowiednich przepisów. W USA natomiast uznano, że ICO mają tożsamą strukturę co papiery wartościowe, dlatego powinny podlegać analogicznym regulacjom.
Można spodziewać się, że w najbliższej przyszłości władze państwowe zajmą się kwestią ICO i rynkiem kryptowalutowym, zwłaszcza, że ten cały czas się bardzo mocno rozwija i ewoluuje. Prędzej czy później ICO zostaną uregulowane, a interesy inwestorów, którzy kupują tokeny od startupów w kryptowalutach będą lepiej zabezpieczone. Prawdopodobnie przyczyni się to do jeszcze większego zainteresowania „kryptorynkiem”.
Pobierz ebook "Ranking Agencji Marketingowych 2025 roku i ebook z poradami o promocji w sieci"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»