10.02.2017 / Biznes
 

European Media Holding sprzedal akcje WP. Odkupili je właściciele spółki

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Przejęły je podmioty kontrolowane przez Jacka Świderskiego, Krzysztofa Sierotę i Marcina Brańskiego, właścicieli Grupy WP. Wyjście funduszu European Media Holding z tej inwestycji było zgodne z początkowymi założeniami.

-  Inwestycja w Wirtualną Polskę jest bardzo udana: w stosunkowo krótkim okresie, we współpracy ze znakomitym zespołem menedżerów, stworzyliśmy lidera polskiego rynku internetowego. Spójna strategia rozwoju i jej konsekwentna realizacja przełożyły się również na ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji. Był to doskonały przykład inwestycji typu Platform+, której założeniami są akwizycja dwóch firm i ich konsolidacja bezpośrednio w momencie nabycia, efektywna realizacja synergii przychodowych i kosztowych oraz wdrożenie nowej struktury zarządzania - komentuje Magdalena Magnuszewska, Partner w Innova Capital, której udziałowcem jest European Media Holding.  

Fundusz Innova Capital w 2014 roku sfinansował zakup Wirtualnej Polski od Orange Polska i połączenie jej z Grupą o2. Celem transakcji o wartości 375 mln zł było skonsolidowanie rynku internetowego w Polsce i wprowadzenie grupy w segment e-commerce. Po połączeniu spółka przeszła proces intensywnej integracji, zmiany strategii oraz rebrandingu. Przejęła Sportowefakty.pl, serwisy e-commerce - Domodi.pl i Homebook.pl, portal o tematyce komputerowej Dobreprogramy.pl, a w listopadzie - niedługo po tym, jak Onet kupił NK - niezależny serwis ekonomiczny Money.pl, który miał być "fundamentem do dalszego rozwoju w obszarze finansowego e-commerce". 

Inwestycje - zarówno w ludzi, jak i podmioty internetowe - przełożyły się na poprawę wyników finansowych Grupy i 15 miesięcy od inwestycji Innova, spółka zadebiutowała na giełdzie. Zwiększając posiadany przez siebie pakiet jej akcje Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota, dają pozostałym akcjonariuszom wyraźny sygnał, że wierzą w sukces obranej przez spółkę strategii.

To ważne także dlatego, że informacja o wyjściu funduszu z inwestycji została podana na chwilę przed startem internetowej telewizji WP, która - jak zapowiadali właściciele - będzie rentowna dopiero za około dwa lata. 

-  Świderski, Brański, Sierota to tzw. insiderzy czyli osoby, które znają spółkę od środka, lepiej niż osoby bez dostępu do informacji niepublicznych. Fakt, że odkupują akcje od inwestorów pokazuje, że wierzą w spółkę i wzrost jej wartości w przyszłości - komentuje Marcin Majewski, prezes zarządu Aventis Capital. - Ponadto kupują oni akcje uprzywilejowane co do głosu. W ten sposób uda im się nieproporcjonalnie zwiększyć swój wpływ na decyzje podejmowane na walnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (np. powołanie zarządu) i będą lepiej mogli chronić się przed np. wrogim przejęciem.

Obecnie każdy z nich ma 18,83 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, co w sumie daje 56,5 proc.

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • VENTI VENTI

  Mamy talent, świetne pomysły i nie zawahamy się ich użyć :-) Nasze kompetencje: witryny korporacyjne,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
Digital We
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.