Według nowego raportu brytyjskiej grupy Centre for Countering Digital Hate, Facebook nie oznacza wielu postów publikujących dezinformacje o zmianach klimatycznych, mimo że funkcja, która to umożliwia, wprowadzona została w maju 2021 roku.
Według nowego raportu brytyjskiej grupy Centre for Countering Digital Hate, Facebook nie oznacza wielu postów publikujących dezinformacje o zmianach klimatycznych, mimo że funkcja, która to umożliwia wprowadzona została w maju 2021 roku.
Grupa przeanalizowała małą próbkę anglojęzycznych artykułów związanych ze zmianami klimatycznymi od wydawców, których nazwanych "Toxic Ten" i odkryła, że grupa ta, w której nie zabrakło Breitbarta, Newsmaksa i Daily Wire, była odpowiedzialna za prawie 70% zaangażowania na Facebooku w treści dotyczące tzw. climate denial. Autorzy raportu wykorzystali narzędzie analityczne NewsWhip, aby wyszukać prawie dwa tuziny terminów, takich jak „oszustwo klimatyczne”, „alarmizm klimatyczny”, „climategate” i „oszustwo związane z globalnym ociepleniem”, by wytypować wstępną listę.
Korzystając z CrowdTangle, autorzy badania zidentyfikowali najpopularniejszy post na Facebooku powiązany z każdym artykułem i ocenili, czy te posty zawierały etykietę informacyjną lub informacyjną. Co ciekawe, dostęp do tego narzędzia jest obecnie ograniczony przez Facebooka, co z pewnością utrudni przeprowadzanie takich analiz.
To badanie wykazało jednak, że połowa dezinformacyjnych postów nie zawierała etykiety informacyjnej, a były 93 posty, generujące prawie 542 000 interakcji, co według autorów stanowiło nieco ponad połowę wszystkich interakcji z artykułami w próbie.
Jak więc Facebook ustala, jakie dezinformacje etykietować, a jakie nie? Wydaje się, że nijak.
Wydawało się, że nie ma żadnych przewidywalnych wzorców, za którymi posty zyskały etykietę, a które nie, według Callum Hooda, szefa badań w CCDH. „W ostatecznym rozrachunku wydawało się to dość arbitralne” – powiedział Hood dziennikarzom. „Mieliśmy posty z bardzo dużą liczbą interakcji, na które mogłeś intuicyjnie sądzić, że Facebook będzie zwracał większą uwagę, ale zawierały frazy wyraźnie związane z negacją klimatu, które nie zostały oznaczone. A potem były inne, które tak naprawdę nie zawierały tych słów lub fraz lub były mniej popularne i miały etykiety.
I choć etykietowanie trudno uznać za remedium na dezinformacje, inwestorzy są już zmęczeni indolencją Facebooka w tej kwestii. Tym bardziej, że raport pojawia się zaledwie kilka dni po tym, jak Frances Haugen, sygnalistka i była pracownica Facebooka, złożyła dwie skargi do SEC, twierdząc, że Facebook celowo wprowadzał ich w błąd w kwestii tego, jak walczy z Covid-19 i dezinformacją na swoich platformach.
Nowy raport CCDH potwierdza zarzuty Haugen, powiedział Ahmed. "[Etykietowanie] było główną interwencją, którą Facebook powiedział, że zamierza zrobić, a tego nie zrobił” – powiedział. „Mamy tutaj kolejny przypadek, w którym gigant technologiczny złożył gruntowną obietnicę dotyczącą tego, co zamierza zrobić, aby rozwiązać problem dezinformacji na swojej platformie. A nasze badania ponownie pokazują, że po prostu tego nie robi"
Co na to Facebook? To, co zwykle:
„Zwalczamy dezinformację o zmianie klimatu, udostępniając ludziom wiarygodne informacje w wielu językach od wiodących organizacji za pośrednictwem naszego Centrum Nauki o Klimatze i współpracując z globalną siecią niezależnych weryfikatorów faktów w celu przeglądania i oceniania treści. Gdy ocenią tę treść jako fałszywą, dodamy etykietę ostrzegawczą i zmniejszymy jej dystrybucję, aby mniej osób ją widziało. W ramach czasowych tego raportu nie wdrożyliśmy całkowicie naszego programu etykietowania, co najprawdopodobniej wpłynęło na wyniki”.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Fecebook jest dziwny raz usuwa post bez żadnego powodu drugi raz nic nie robi.
Obecnie każda wiadomość z socjal media trzeba fact checkingować