1.12.2016 / Biznes
 

Innova Capital i MCI sprzedają akcje Wirtualnej Polski

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Największy akcjonariusz spółki Wirtualna Polska Holding SA - European Media Holding, którego udziałowcami są m.in. fundusze Innova Capital i MCI oraz Jarosław Mikos, przewodniczący rady nadzorczej WP, sprzedają 27 proc. wszystkich udziałów w Wirtualnej Polsce w cenie 50 zł za akcję, czyli ogólnie za prawie 400 mln zł.

-  Inwestycja w Wirtualną Polskę jest bardzo udana: w stosunkowo krótkim okresie, we współpracy ze znakomitym zespołem menedżerów, stworzyliśmy lidera polskiego rynku internetowego. Spójna strategia rozwoju i jej konsekwentna realizacja przełożyły się również na ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji. Był to doskonały przykład inwestycji typu Platform+, której założeniami są akwizycja dwóch firm i ich konsolidacja bezpośrednio w momencie nabycia, efektywna realizacja synergii przychodowych i kosztowych oraz wdrożenie nowej struktury zarządzania - komentuje Magdalena Magnuszewska, Partner w Innova Capital. 

Fundusz Innova Capital w 2014 roku sfinansował zakup Wirtualnej Polski od Orange Polska i połączenie jej z Grupą o2. Celem transakcji o wartości 375 mln zł było skonsolidowanie rynku internetowego w Polsce i wprowadzenie grupy w segment e-commerce. Po połączeniu spółka przeszła proces intensywnej integracji, zmiany strategii oraz rebrandingu. Przejęła Sportowefakty.pl, serwisy e-commerce - Domodi.pl i Homebook.pl, portal o tematyce komputerowej Dobreprogramy.pl, a w listopadzie - niedługo po tym, jak Onet kupił NK - niezależny serwis ekonomiczny Money.pl, który miał być "fundamentem do dalszego rozwoju w obszarze finansowego e-commerce". 

-  Transakcje e-commerce opierają się w dużej mierze na zaufaniu. Połączenie siły marki WP z marką Money pozwoli nam stworzyć sieć zaufanych witryn internetowych, które gwarantują prestiżowym markom finansowym właściwy kontekst dla ich działalności sprzedażowej w internecie oraz dotarcie do właściwych odbiorców zainteresowanych konkretnym produktem – mówił wtedy Michał Brański, wiceprezes Grupy WP odpowiedzialny za strategię.

Przez kilkanaście miesięcy Wirtualna Polska rywalizowała z Onetem o miano lidera polskiego internetu w nadziei na uzyskanie "premii za pierwszeństwo" od reklamodawców lokujących budżety w serwisach grupy. Przez chwilę udało się jej nawet zdetronizować konkurenta. Dzisiaj znowu jest na drugim miejscu, ale główny front tej walki przeniósł się gdzie indziej.

Wirtualna Polska i Onet-RASP w ostatnim czasie mocno stawiają na rozwój własnych dłuższych programów wideo, także emitowanych na żywo, a rywalizacja objawia się głównie w głośnych transferach największych gwiazd telewizyjnych. Do WP trafili m.in. Sławomir Sierakowski, Jacek Żakowski i Maciej Orłoś, a zespół Onetu zasilili m.in. Tomasz Lis i Jarosław Kuźniar. 

- Dynamika inwestycji w sektorze video-online wzrosła w 2015 r. o blisko 30 proc., a udział tej formy reklamy w całości reklamy online wzrósł o 1,7 proc. Ta tendencja będzie w 2016 r. jeszcze mocniejsza - Przemysław Jankowski,  senior digital communications coordinator, SMG Polska wyjaśnia tę sytuację. - Serwisy horyzontalne, które chcą być liderami rynku muszą bardzo szybko się przystosować do nowych, błyskawicznie zmieniającej się sytuacji, by czerpać z niej profity biznesowe. Z punktu widzenia efektywności marketingowej telewizja internetowa jest świetnym uzupełnieniem kampanii VOD i dużych projektów, w których second screen jest istotnym kanałem komunikacji. Rozwój oferty video online należy więc traktować jako inwestycję biznesową portali. Nawet jeśli dzisiaj te inwestycje i szum medialny wokół nich, mogą niektórym wydawać nieco na wyrost, to nie mam wątpliwości, że strategia rozwoju treści video w internecie przyniesie wydawcom i reklamodawcom zyski.

Inwestycje - zarówno w ludzi, jak i podmioty internetowe - przełożyły się na poprawę wyników finansowych Grupy WP i 15 miesięcy po inwestycji Innova, spółka zadebiutowała na giełdzie. Dzisiaj jej kapitalizacja przekracza 1,5 mld zł, przy wzroście kursu akcji od IPO o blisko 70%. Fundusz Innova, wychodząc w tym momencie z inwestycji, zrealizował średnioroczną stopę zwrotu na poziomie przekraczającym 60%.

Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota, przedsiębiorcy posiadający pakiet kontrolny Wirtualnej Polski odkupili od Innova Capital część sprzedawanego pakietu. Ich zaangażowanie w spółce wzrośnie do poziomu >55%  głosów na walnym zgromadzeniu. Świderski i jego zastępcy kupią 3,4 mln uprzywilejowanych akcji za 85,2 mln zł.

Pozostałe  zostały sprzedane instytucjonalnym inwestorom publicznym w zakończonym dzisiaj procesie budowy przyśpieszonej księgi popytu.

- Dla samej spółki wyjście funduszu nie oznacza praktycznie żadnych zmian. Fundusze z założenia planują sprzedaż posiadanych przez siebie akcji, więc sama transakcja nie powinna mieć wpływu na bieżące działania spółki - komentuje Marcin Majewski, prezes zarządu Aventis Capital. - Świderski, Brański, Sierota to tzw. insiderzy czyli osoby, które znają spółkę od środka, lepiej niż osoby bez dostępu do informacji niepublicznych. Fakt, że odkupują akcje od inwestorów pokazuje, że wierzą w spółkę i wzrost jej wartości w przyszłości. Ponadto kupują oni akcje uprzywilejowane co do głosu. W ten sposób uda im się nieproporcjonalnie zwiększyć swój wpływ na decyzje podejmowane na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (np. powołanie zarządu) i będą lepiej mogli chronić się przed np. wrogim przejęciem.

Inwestorzy na wieść o transakcji zareagowali jednak nerwowo, a kurs akcji w krytycznym momencie spadł o niemal 4% [AKTUALIZACJA: na zamknięciu Grupa WP traciła już 5,60%]. Być może zaniepokoił ich moment, który Innova wybrała na exit - jutro startuje bowiem telewizja WP. Nowy ogólnopolski program nadawany w naziemnej telewizji cyfrowej oraz sieciach kablowych i platformach satelitarnych będzie można oglądać będzie także na stronie głównej Wirtualnej Polski. Według prognoz samej spółki powinien być rentowny za dwa lata.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • REDLINK REDLINK

  REDLINK to profesjonalny system do realizacji kompleksowych kampanii E-MAIL i SMS. Współpraca marki ze wszystkimi...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o.

  Kompleksowo realizujemy projekty internetowe - od strategii, poprzez wdrożenie witryny, do pozyskiwania...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.