Wszystko wskazuje na to, że skończy się definitywnie w polskim internecie nieoznaczanie artykułów sponsorowanych lub ich oznaczanie jako "materiały partnerskie". Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) właśnie zabrał się za największe portale. Ringier Axel Springer Polska (m.in. Onet.pl, Newsweek.pl, Forbes.pl, Business Insider) i i Wirtualna Polska Media (m.in. WP.pl, Money.pl, Pudelek.pl) już mają postawione zarzuty, a kara może wynieść do 10 proc. ich obrotu. Trwają też postępowania wyjaśniające w sprawie Agory i Grupy Interia.pl.
Wszystko wskazuje na to, że skończy się definitywnie w polskim internecie nieoznaczanie artykułów sponsorowanych lub ich oznaczanie jako "materiały partnerskie". Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) właśnie zabrał się za największe portale. Ringier Axel Springer Polska (m.in. Onet.pl, Newsweek.pl, Forbes.pl, Business Insider) i i Wirtualna Polska Media (m.in. WP.pl, Money.pl, Pudelek.pl) już mają postawione zarzuty, a kara może wynieść do 10 proc. ich obrotu. Trwają też postępowania wyjaśniające w sprawie Agory i Grupy Interia.pl.
Jak nie wolno oznaczać artykułów sponsorowanych?
UOKiK zabrał się za portale już w czerwcu 2022 roku i od tamtej pory przygląda się portalom internetowym pod kątem właściwego oznaczania treści o charakterze reklamowym. Urząd analizuje sposoby publikacji różnego rodzaju form materiałów handlowych, w tym w szczególności artykułów sponsorowanych, reklamy natywnej, akcji specjalnych czy reklam display. Wcześniej prowadził batalię w podobnej sprawie z influencerami.
- Nasze działania na rynku influencer marketingu w mediach społecznościowych zapoczątkowały pozytywne zmiany w prawidłowym oznaczaniu treści komercyjnych. Kolejnym etapem jest zweryfikowanie sposobu oznaczania treści publikowanych w serwisach internetowych. Podejmiemy wszelkie możliwe kroki, aby użytkownicy internetu byli chronieni przed ukrytą reklamą i mieli możliwość podjęcia świadomego wyboru o tym, czy chcą zapoznawać się z treściami o charakterze komercyjnym – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Jak należy oznaczać artykuły sponsorowane?
Niektóre analizowane przez urząd materiały o charakterze komercyjnym nie miały żadnych oznaczeń - pisze rzeczniczka UOKiK w informacji prasowej. I dodaje, że w innych przypadkach stosowane przez serwisy oznaczenia budziły wątpliwości w zakresie ich przejrzystości i czytelności.
Chodzi w szczególności o zwroty typu:
- „artykuł we współpracy z partnerem”,
- „prezentacja partnera”,
- „partner materiału”,
- „partnerem treści jest…”,
- „partner serwisu”.
Materiały oznaczone w taki sposób konsumenci mogą odbierać jako przygotowane w ramach eksperckiej współpracy z podmiotem zewnętrznym, zapewniającym wkład merytoryczny. W rzeczywistości treści stanowią formę reklamy, mającą promować produkt, usługę lub markę reklamodawcy - wyjaśnia UOKiK.
Zgodnie z prawem materiały w serwisach internetowych muszą być jasno oznaczone, aby wynikało z nich, iż ich publikacja jest wynikiem komercyjnej współpracy z reklamodawcą.
- W ocenie Prezesa Urzędu wymagania takie mogą spełniać oznaczenia typu „reklama”, „materiał reklamowy na zlecenie” czy „tekst sponsorowany”.
- Kwestionowany jest także sposób publikowania odesłań do treści komercyjnych, których forma często utrudnia zidentyfikowanie ich rzeczywistego charakteru.
- Na stronach głównych serwisów znajdują się tzw. boksy (kafelki) lub zajawki (linki) odsyłające do docelowych materiałów, publikowanych również na innych witrynach spółek.
- Okna przekierowujące do komunikatów reklamowych często nie są wyodrębnione ani oznaczone, niczym nie wyróżniają się od sąsiadujących publikacji o charakterze np. informacyjnym lub publicystycznym.
- Reklama internetowa pozwala na bezpośrednie powiązanie ze sprzedażą, dlatego powinna być od razu oznaczona, w boksie lub linku, w sposób niewzbudzający wątpliwości co do jej handlowego charakteru.
Kara za złe oznaczanie artykułów sponsorowanych
Jeśli zarzuty się potwierdzą, Ringier Axel Springer Polska i Wirtualna Polska Media mogą ponieść karę w wysokości 10 proc. obrotu. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi także postępowania wyjaśniające w sprawie Agory i Grupy Interia.pl w kontekście prawidłowego oznaczania treści komercyjnych.
Ringier Axel Springer Polska - prowadzi m.in. następujące serwisy internetowe: onet.pl, businessinsider.com.pl, forbes.pl, newsweek.pl, noizz.pl, , przegladsportowy.onet.pl oraz komputerswiat.pl, lamoda.pl, medonet.pl, ofeminin.pl.
Wirtualna Polska Media - prowadzi m.in. takie serwisy internetowe jak: wp.pl, o2.pl, pudelek.pl, money.pl, dobreprogramy.pl, autokult.pl oraz abczdrowie.pl.
Nieujawnianie lub niejasne oznaczanie reklamowego charakteru publikacji może zniekształcać zachowania rynkowe przeciętnego konsumenta. Z jednej strony może utrudniać podjęcie decyzji o chęci zapoznania się z materiałem o charakterze reklamowym, z drugiej wpływać na decyzje co do zakupu promowanych produktów i usług - przekonuje UOKiK.
- Redakcje są aktywnymi uczestnikami kontraktu z reklamodawcami i mają realny, często kluczowy wpływ na sposób prezentacji materiałów, którymi zarządzają. Próba pozorowania neutralnego charakteru treści, podczas gdy są one publikowane za wynagrodzenie lub innego rodzaju korzyść ekonomiczną, jest niezgodna z prawem. W dłuższej perspektywie może też skutkować utratą zaufania użytkowników do materiałów zamieszczanych w serwisach. Konsumenci powinni od razu móc rozpoznać, czy określony artykuł jest reklamą, czy niezależnym materiałem, zaś wydawcy muszą rzetelnie oznaczać komercyjne współprace – dodaje Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Biorąc pod uwagę deficyt w budżecie państwowej kasy, to ona może być tutaj źródłem zamieszania.<br /> Z pewnością rozpocznie się proces oznaczania takich artykułów w tekście lub poprzez formą graficzną (czyt. zdjęcie informujące, że jest to artykuł sponsorowany). nawet artykułów czysto skierowanych pod SEO, które stanowią lwią część wszystkich artykułów sponsorowanych.<br /><br /> Zabrali się za JDG w nowym ładzie, później celno-skarbowy obiegł wszystko co tylko mógł, a teraz biorą się za branżę działającą w internecie :)<br /> 2023 rok szykuje się naprawdę ciekawie.