
E-mail marketing to jeden z kanałów, które można wykorzystać.
Generowanie leadów staje się priorytetem dla marketerów, a - w obliczy perturbacji ekonomicznych związnaych z pandemią - stanie się jeszcze ważniejsze. Jak je pozyskiwać i jak oceniać ich wartość?
Leady zwykle dzielimy na:
- Kwalifikowane marketingowo (MQL)
To osoby, które zostały zaangażowane przez działania zespołu marketingowego, ale nie są gotowe do rozmowy ze sprzedawcą. - Kwalifikowane sprzedażowo (SQL)
Osoby, które podjęły działania, które wyraźnie wskazują na ich zainteresowanie zakupem produktu kub usługi.
Lead generation to część metodologii inbound marketingu i polega na przyciąganiu odbiorców i przekształcania ich w potencjalnych klientów. Proces można podzielić na kilka etapów:
Pierwszy, odwiedzający odkrywa daną firmę za pośrednictwem jednego z kanałów marketingowych, takiego jak witryna internetowa, blog lub strona w mediach społecznościowych.
Drugi, gdy reaguje na jej wezwanie do działania (CTA) i przenosi się na landing page zaprojektowany do przechwytywania informacji o potencjalnych klientach w zamian za np. e-book lub dostęp do kursu. (Oferta musi mieć dostateczną postrzeganą wartość dla odwiedzającego, aby mógł podać swoje dane osobowe w zamian za dostęp do nich) i wypełnia formularz.
By skłonić klienta do przejścia na landing page, można skorzystać z szeregu kanałów takich jak, content marketing, e-mail marketing, reklamy PPC, itd., ale każdy rządzi się swoimi prawami. E-mail sprawdzi się w przypadku osób, które znają Twoją markę i produkt lub usługę, bo wcześniej muszą zasubskrybować Twoją listę, a media społecznościowe pomogą Ci dotrzeć do tych, którzy jeszcze o Tobie nie słyszeli. To jednak dopiero początek.
Daniel Werner
Head of PR & Marketing
SARE
Grupa Kapitałowa Digitree Group
W dobie przyjaznego użytkownikowi UX ważne jest, aby zachęcić go tym, co masz najlepszego do zaoferowania. Aby to zrobić, musisz pobudzić w nim chęć zostania leadem, np. zainteresować go elementem swojej oferty, artykułu, bądź dać mu inny ciekawy content w zamian za pozostawienie adresu email. Dobrym tego przykładem jest e-book ze studium przypadku, które zachęci do pozostawienia danych kontaktowych. Od tak zdobytego leada dzieli Cię już tylko krok do zaproponowania mu podobnych rozwiązań. Warto też pamiętać o ustawieniu całej ścieżki follow-upów po ściągnięciu case study po to, aby odpowiednio ogrzać zdobytego leada.
Ważne jest też, żeby analizować ruch na stronie. W raportach Google Analytics można zauważyć, że część ruchu zostaje niestety porzucona. Korzystając z odpowiednich narzędzi, takich jak Revhunter, możemy odzyskać część porzuconego ruchu z powrotem na stronę i spróbować ponownie zachęcić użytkowników do pozostawienia adresu e-mail. Takie narzędzia do odzyskiwania ruchu pomagają optymalizować koszt pozyskania leada.
Będąc przy analizach, warto wspomnieć o mierzeniu źródła leada i testowaniu pomysłów na pozyskanie go w oparciu o analizę efektów. Sprawdzaj, czy wraz z ilością za źródłem leada idzie jego jakość. Źródło leada możesz zmierzyć nawet w świecie offline przypisując odpowiedni kod rabatowy do wydarzenia czy sklepu. Spotykając potencjalnego klienta w świecie rzeczywistym, jesteś w stanie przy pomocy, np. narzędzi SARE, zachęcić go do pozostawienia adresu e-mail na tablecie, na którym Twój kontakt złoży również podpis pod danymi, tak aby wszystko było jednocześnie zgodne z RODO. Wówczas takie dane wpadają automatycznie do systemu e-mailowego, w którym uruchamiana jest wcześniej ustalona komunikacja. Zanim Twój kontakt wyjdzie ze sklepu, otrzyma już ofertę na następne zakupy ze zniżką, czy to w sklepie stacjonarnym, czy w sklepie online.
A jak już pieczołowicie zdobyłeś swoją bazę, wykorzystaj ją nie tylko do celów sprzedażowych. Jeżeli klient jest zadowolony z obecnej współpracy, z pewnością poleci Cię swoim znajomym. Jeżeli masz obawy, czy Twoi użytkownicy są tak samo zadowoleni z Ciebie, jak Ty z nich, wyślij do nich ankietę, żeby sprawdzić, co sądzą o Twoich produktach. Ankieta powinna być krótka i zawierać w sobie zachętę, np. kod rabatowy na oferowane produkty lub usługi.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Testować różne działania. Sprawdzać ich efektywność. Skupiać się na kampaniach skutecznych. Poprawiać kampanie nieefektywne. W ten sposób można coraz skuteczniej pozyskiwać leady.