ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Współcześnie każda firma gromadzi dane na dyskach twardych lub w chmurze. Z tego powodu tak potrzebni są specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Co warto wiedzieć o tym zawodzie?
Współcześnie każda firma gromadzi dane na dyskach twardych lub w chmurze. Z tego powodu tak potrzebni są specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Co warto wiedzieć o tym zawodzie?
Co robi specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?
Specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa określa się pracowników, którzy dbają o ochronę cyfrowych danych przedsiębiorstwa. Osoba wykonująca ten fach odpowiedzialna jest za opracowywanie zasad bezpieczeństwa w danym przedsiębiorstwie.
Stworzone przez zespół specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa reguły powinny być też na bieżąco aktualizowane. Przyczyną są zmieniające się zagrożenia. Tacy pracownicy muszą być zawsze o krok przed hakerami.
Informatyk zajmujący się ochroną cyfrowych danych pilnuje także, by w zakładzie pracy nie dochodziło do przypadkowego udostępniania wrażliwych informacji osobom niepowołanym. Z tego powodu do zadań takich pracowników jest nadawanie różnych, ograniczonych poziomów dostępu do firmowej bazy danych.
W pracy specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa ważne jest nie tylko posiadanie, ale i przekazywanie swojej wiedzy innym. Tacy pracownicy mogą być proszeni przez kierownictwo o organizowanie szkoleń dla innych członków zespołu. Dzięki temu mogą ich uświadamiać, jak na co dzień odpowiedzialnie korzystać z firmowych zasobów cyfrowych.
Czego od kandydatów na specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa wymagają pracodawcy?
Wymagania dla specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa obejmują m.in. znajomość popularnych języków programowania, np. JavaScript, Python i TypeScript. Spośród wielu innych umiejętności twardych kandydat powinien wykazywać się też umiejętnością obsługi programów szyfrujących, narzędzi do monitorowania ruchu w sieci oraz dogłębnej wiedzy na temat oprogramowana antywirusowego.
W pracy specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa niezbędne jest posługiwanie się językiem angielskim. Wynika to z trzech powodów. Po pierwsze wiele programów nie ma polskiej wersji językowej. Po drugie kandydaci często znajdują zatrudnienie w firmach zagranicznych, w których angielski jest podstawowym językiem komunikacji.
Płynne posługiwanie się angielskim może być też potrzebne do pisania raportów dla zagranicznego kierownictwa przedsiębiorstwa. Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa zawiera w nich takie informacje jak dotychczas znalezione zagrożenia, działania podjęte, by im zapobiec i pomysły na poprawę bezpieczeństwa systemu informatycznego firmy.
Oprócz kompetencji twardych ważne są też umiejętności miękkie. Kandydat powinien być otwarty na naukę. Wynika to z ciągłego podnoszenia umiejętności przez cyberprzestępców. Aby im dorównać (a najlepiej ich przewyższyć), konieczne jest regularne doszkalanie się w zakresie nowych zagrożeń czyhających w cyfrowym świecie.
Jak nauczyć się zawodu specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa?
Najpopularniejszym sposobem zdobycia fachu specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa jest zapisanie się na kurs do szkoły branżowej. Zazwyczaj nie są to osobne placówki, lecz miejsca, w których prowadzi się szkolenia przygotowujące do różnych zawodów informatycznych.
Zaletą tego typu szkół jest możliwość zdobycia dyplomu poświadczającego wiedzę z zakresu bezpieczeństwa sieciowego. Uczyć się można również samodzielnie przy pomocy kursów dostępnych w internecie. Najlepiej jednak traktować je jako uzupełnienie. Przydają się one także już po podjęciu pracy, właśnie w celu aktualizowania swojej wiedzy.
Na jakie zarobki może liczyć specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?
Podjęcie się pracy w tym zawodzie pozwala na zarobki w granicach 10-15 tys. zł na stanowisku juniora. Z biegiem lat można liczyć na awanse. Menadżer zespołu otrzymuje już nawet 20 tys. zł miesięcznie. Kwoty te dotyczą umowy o pracę. Osoby, które wybiorą świadczenie usług w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, niekiedy zarabiają jeszcze więcej.
Warto przy tym pamiętać, że fach specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa często wiąże się z nieregularnymi godzinami pracy. Zespół fachowców może pracować na zmiany. Przyczyną jest ryzyko ataku hakerskiego o każdej porze dnia i nocy.
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»