Od przyszłego roku Barcelona rezygnuje z usług Microsoftu.
Zamiast Windowsa – Linux. Pakiet biurowy? LibreOffice. Programem pocztowym będzie Open-Xchange, a domyślną przeglądarką – Mozilla Firefox. Tak postanowiły władze Barcelony i od przyszłego roku całą swoją administrację przenoszą na oprogramowanie oparte na otwartym kodzie.
Ratusz chce w ten sposób zmniejszyć wydatki na zakup licencji oraz uniezależnić się od jednego dostawcy oprogramowania, tzw. zjawiska vendor lock-in.
- Vendor lock-in zachodzi wtedy, kiedy zakup danego oprogramowania łączy się z koniecznością nabycia kolejnych rozwiązań u tego samego producenta, ponieważ tylko one będą kompatybilne z wcześniej zamówionym oprogramowaniem - wyjaśnia Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska. - Co istotne w przypadku sektora publicznego, zjawisko vendor lock-in może mieć jeszcze dalej idące konsekwencje, jeśli wdrożony system wymusza wybór rozwiązań tego samego dostawcy na obywatelach korzystających z e-administracji.
Barcelona dołącza do projektu Public code, public money, zainicjowanego przez Free European Software Foundation. Jej założeniem jest nakłonienie przedstawicieli sektora publicznego do inwestowania przychodów z podatków w otwarte rozwiązania technologiczne, z których mogą korzystać także lokalni przedsiębiorcy.
Miasto deklaruje także, że chce zwiększyć liczbę zamówień powierzanych lokalnym małym i średnim przedsiębiorstwom technologicznym, a także stworzyć własny zespół ponad 60 deweloperów. Ponadto zamierza udostępnić tworzone przez siebie rozwiązania administracjom innych hiszpańskich miast.
Rozwiązania open source są z powodzeniem stosowane przez sektor publiczny na całym świecie. Duży wkład do zasobów otwartego kodu ma administracja USA. Z tego typu rozwiązań korzysta też z powodzeniem włoska armia czy polska gmina Jaworzno, gdzie systemu operacyjnego Linux używają nie tylko urzędnicy, ale także uczniowie uczęszczający na lekcje informatyki.
- Do czynników hamujących rozwój polskiego rynku open source należy niedostateczne upowszechnienie wiedzy o tego typu rozwiązaniach. Wątpliwości budzą m.in. kwestie związane z prawami autorskimi i dokładnymi warunkami licencji, np. możliwością modyfikacji kodu na własny użytek - uważa Dariusz Świąder. - Dlatego jednym z postulowanych przez nas pomysłów jest utworzenie publicznego centrum kompetencyjnego zapewniającego wsparcie merytoryczne poszczególnym organom administracji w zakresie wyboru rozwiązań technologicznych, a także maksymalnego wykorzystania potencjału oprogramowania opartego na otwartej licencji.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»