ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W dobie pracy zdalnej oraz powszechnego dostępu do internetu coraz więcej osób świadczy usługi kontrahentom z zagranicy. Dobra znajomość języka obcego może umożliwić zarabianie w walucie mocniejszej od złotówki, co oznacza wyższe zyski. Jak w takim przypadku wygląda kwestia opodatkowania i czy wszyscy przedsiębiorcy robią to w ten sam sposób?
W dobie pracy zdalnej oraz powszechnego dostępu do internetu coraz więcej osób świadczy usługi kontrahentom z zagranicy. Dobra znajomość języka obcego może umożliwić zarabianie w walucie mocniejszej od złotówki, co oznacza wyższe zyski. Decydując się na taką formę działalności, musisz być świadomy jednak wynikającej z niej zobowiązań. Mowa tu m.in. o rozliczeniach, które nie są w PLN. Jak w ich przypadku wygląda kwestia opodatkowania i czy wszyscy przedsiębiorcy robią to w ten sam sposób?
Polskie przepisy często są zawiłe i przysparzają problemów osobom prowadzącym firmę. W tym przypadku sprawa na szczęście nie jest aż tak skomplikowana, choć część osób zapewne zdecyduje się powierzyć ją doświadczonej księgowej. W poniższym artykule przybliżymy warunki rozliczeń w euro, które są coraz popularniejsze w branży IT czy interaktywnej.
Przeliczanie kursu euro do celów rozliczeniowych
Rozliczenie się z kontrahentem z zagranicy nie zwalnia większości przedsiębiorców z kosztów podatkowych, choć kwota opodatkowania widnieje w euro. Zgodnie z przepisami w większości branż musi dojść do jej przeliczenia, a wykonać je można na dwa sposoby:
- na podstawie średniego kursu waluty NBP, który został zarejestrowany w ostatni dzień roboczy przed dniem powstania obowiązku podatkowego;
- na podstawie średniego kursu waluty Europejskiego Banku Centralnego, obowiązującego w dzień roboczy przed dniem powstania obowiązku.
Właśnie z tego powodu tak ważne jest śledzenie aktualnego kursu euro, który dostępny jest np. na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/. Warto też podkreślić, że obowiązek podatkowy powstaje w chwili, gdy dojdzie do wykonania usługi lub dostawy towaru.
Wystawienie faktury przez informatyka dla zagranicznego kontrahenta
Nieco inaczej wygląda to w przypadku branży IT. Jeśli wykonujesz usługi programistyczne, to również możesz wystawić fakturę za wykonaną pracę kontrahentowi z zagranicy. Musisz jednak zadbać o to, by nie dotknęło Cię podwójne opodatkowanie. Zapobiega mu faktura VAT oznaczonej skrótem „NP.”, czyli „nie podlega”. Jest to znak, że dokument nie jest opodatkowany w Polsce, a VAT rozlicza jego nabywca z innego państwa, czyli Twój klient. Potocznie taka forma nazywana jest „fakturą z odwrotnym obciążeniem” i dotyczy m.in. informatyków, grafików czy tłumaczy. Tak jak w przypadku tradycyjnych faktur, te zagraniczne również musisz ująć w ewidencji sprzedaży oraz ewidencji VAT, a także rozliczyć od nich podatek dochodowy.
Czy programista może odliczyć VAT, rozliczając się z zagranicznym kontrahentem?
Jako programista możesz odliczyć VAT od zakupów opodatkowanych w Polsce, o ile przysłużyły Ci się do sprzedaży, którą potwierdza faktura oznaczona jako „NP.”. W takiej sytuacji powstaje jednak pytanie, jak to zrobić w praktyce, skoro od tej międzynarodowej transakcji nie odliczasz podatku VAT, bo robi to Twój kontrahent?
Zgodnie z przepisami, ta sprawa może być rozwiązana na dwa sposoby. Pierwszy zakłada przeniesienie powstałej nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy (np. miesiąc). W takiej sytuacji może ona zmniejszyć podatek VAT, który musiałbyś zapłacić za ten okres. Drugie rozwiązanie to wysłanie do skarbówki wniosku o zwrot należnej kwoty.
Jeśli pracujesz wyłącznie z przedsiębiorcami zagranicznymi, powinieneś zastosować drugie rozwiązanie. Wynika to z faktu, że przeniesienie nadwyżki na kolejny okres rozliczeniowy nic nie da, a zaległości zaczną się kumulować. By je odzyskać, ostatecznie i tak będziesz musiał wystąpić z prośbą o zwrot pieniędzy bezpośrednio do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»