13.03.2018 / Biznes
 

Wyszukiwarka KRS nie działa. I nie będzie działać do 15 marca

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

64970_ms.png

Wyszukiwarka KRS nie działa i nie będzie działać aż do 15 marca. Ministerstwo Sprawiedliwości przeprowadza bliżej nieokreślone prace techniczne i w związku z czym narzędzie, w którym przedsiębiorcy codziennie sprawdzają status swoich kontrahentów zostało wyłączone z użytku na dwa dni. 

KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy, to ogólnopolski spis przedsiębiorstw i stowarzyszeń. Jest on prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości i wybrane sądy rejonowe, a dostęp do niego jawny i dostępny dla każdego przez stronę internetową - tę, która właśnie nie działa.

Nie wiadomo, jaki jest zakres przeprowadzanych prac i jakie będą ich efekty. Resort ograniczył się do lakonicznego komunikatu...

"W związku z prowadzonymi pracami technologicznymi w MS, uprzejmie informujemy, że w dniach od 13 marca od godziny 7:00 do 15 marca do godziny 7:00 nie będzie możliwe zalogowanie się do sytemów e-KRS i EMS" 

... i przeprosin za powstałe utrudnienia.

Wyłączenie powyższych usług  wynika   z  konieczności  przeprowadzenia w tych dniach prac  instalacyjnych i konfiguracyjnych  związanych z  uruchomieniem w dniu 15 marca 2018 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości na stronie  https://ekrs.ms.gov.pl/ bezpłatnej usługi: Repozytorium Dokumentów Finansowych.

Pojawia się oczywiście pytanie, czy skali utrudnień nie można było ograniczyć, planując modernizację w godzinach nocnych, tak jak robią to choćby instytucje finansowe, ale - jak zauważa Krzysztof Cieślak z B-Mind - jeśli prace były planowane, a nie wynikały z konieczności naprawy wykrytej luki, przyczyną mogą być duże koszta. 

- W przypadku tej wyszukiwarki KRS, przerwa jest przewidziana na aż trzy dni robocze co może sugerować np. całkowitą lub częściową przebudowę infrastruktury serwerów lub migrację na zupełnie inną platformę. Jest to zazwyczaj proces długotrwały, wydłużany dodatkowo przez ilość danych, które trzeba przenieść i ewentualne ich konwersję jeżeli nastąpiła zmiana struktury, a także testy i weryfikację czy wszystko przebiegło pomyślnie - potwierdza Karol Piątkowski, Dyrektor ds. technologii, Code and Pepper. - Zazwyczaj proces ten nie może być prowadzony równolegle z działającą wersją, a potem włączony pstryknięciem jednego guzika, gdyż nastąpi desynchronizacja danych - wszelkie zmiany wprowadzone od momentu rozpoczęcia prac po prostu przepadłyby. Istnieją oczywiście infrastruktury zdolne do takich prac, których końcowy użytkownik w ogóle nie zauważy, jednakże wymagają one o wiele większego nakładu środków i dość zaawansowanej architektury. Drugim czynnikiem wpływającym na taki, a nie inny dobór godzin jest zapewne optymalizacja kosztów - w godzinach roboczych jest dostępny zespół informatyków, natomiast przeprowadzanie tego w nocy wymagałoby dodatkowych nakładów. 

Tymczasem i mimo tego, że dla przedsiębiorców czas to dosłownie pieniądz, firmom nie pozostaje nic innego jak czekać. Wyszukiwarka KRS daje możliwość weryfikacji przedsiębiorców po ich numerze KRS lub innych danych, takich jak NIP, REGON czy też po nazwie przedsiębiorstwa, ale szczególnie ważne są informacje o ewentualnym ustanowieniu kuratora dla spółki, otwarciu postępowania likwidacyjnego, o przekształceniach, podziale, połączeniu, a także o wszczęciu postępowania upadłościowego, układowego restrukturyzacyjnego lub naprawczego, a przed wszystkim informacji o tym, kto jest reprezentantem spółki uprawnionym do podpisywania umów.

Dla przedsiębiorców to nieocenione źródło wiedzy. 

 

 

 

 

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (6)
zawiedziony
1. zawiedziony, 165.225.84.*, 24.04.2018 / 08:53
nie działa do dzisiaj...
wstyd...
Marcin Szklarski
2. Marcin Szklarski 24.04.2018 / 09:00
Nie "do dzisiaj" tylko ponownie. Artykuł jest sprzed 5 tygodni, wielokrotnie w tym czasie z wyszukiwarki korzystałem, działała.

Wstyd i skandal wiązałbym bardziej z tym, że tego typu przerwy powinny mieć miejsce w środku nocy, a nie w godzinach "urzędowania" przedsiębiorców.
Viper
3. Viper, 80.53.13.*, 09.07.2018 / 11:26
I dziś ponownie nie działa.
Wiesio
4. Wiesio, 82.177.224.*, 19.07.2018 / 14:50
Parodia, zwykle kiedy chcę coś sprawdzić to nie działa. Po prostu żenada.
Gosia
5. Gosia, 62.87.149.*, 20.07.2018 / 14:16
od rana próbuje i niestety cały czas nie działa, to kpina
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.