
Black Friday wypada w pierwszy piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, czyli w czwarty piątek listopada. W 2015 roku świętowanybędzie zatem 27 listopada. W następujący po Czarnym Piątku poniedziałek przez sprzedawców internetowych obchodzony jest natomiast Cyber Monday.
Black Friday swoją nazwę zawdzięcza czarnemu atramentowi, którego – w przeciwieństwie do czerwonego – księgowi i sprzedawcy używali niegdyś do notowania zysków w swoich sklepach. I to jakich zysków! Black Friday jest amerykańskim świętem promocji, podczas którego sklepy są kompletnie ogołacane z towarów. Tradycja ta dotarła do Europy już kilka lat temu i również w Polsce jest spotykana. Czym jest Black Friday i jak rzeczywiście trafić tego dnia na prawdziwe okazje? Porównywarka cen idealo.pl służy pomocą!
W „Cyfrowy Poniedziałek” na konsumentów czekają kolejne zniżki – tym razem w sieci. Liczne badania potwierdzają, że Amerykanie kupują obecnie o wiele więcej produktów online w ramach Cyber Monday niż w stacjonarnych sklepach podczas Black Friday. W Polsce różnica między tymi dwoma dniami wciąż jednak się zaciera. Wielu sprzedawców nie czeka bowiem z wprowadzeniem zniżek do Cyfrowego Poniedziałku i dlatego już w Czarny Piątek rozpoczyna czterodniowe szaleństwo zniżkowe. A jest w czym wybierać – z roku na rok coraz więcej sklepów bierze udział w akcji i oferują swoim klientom interesujące promocje.
Czasem są to rabaty, czasem sprzedawcy rezygnują z kosztów przesyłki produktów, przez co również umożliwiają swoim klientom znaczną oszczędność. To, czy dany sklep rzeczywiście obchodzi Black Friday, można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Sprzedawcy chętnie informują o tym z wyprzedzeniem, zaś gdy akcja się już rozpocznie, promują ją na stronie głównej sklepu, prezentując objęty rabatami asortyment. Jednak jak wśród setek promocji rozpoznać, która z nich jest prawdziwą okazją, a która służy tylko zwabieniu nowych klientów?
Porady na czarnopiątkowe zakupy w sieci
Choć mogłoby się wydawać, że nie ma w takim razie nic łatwiejszego, niż w Cyber Monday zasiąść przy komputerze i rozpocząć poszukiwanie okazji, idealo ostrzega: Do tego święta promocji należy się odpowiednio przygotować. Wśród tak wielu atrakcyjnych rabatów łatwo jest przeoczyć deal życia. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że takie akcje są dla niektórych sprzedawców tylko sposobnością do wywietrzenia magazynów, a co za tym idzie – do zwabienia klientów pozornymi okazjami. Ci jednak, którzy wezmą sobie do serca kilka porad, mogą być pewni, że w oceanie rabatów znajdą także promocję dla siebie.
Odpowiednie przygotowanie to połowa sukcesu
Oszołomieni przecenami klienci czasem tracą zdrowy rozsądek i sięgają po produkty, które do niczego nie są im potrzebne. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jakiego rodzaju produkty są nam rzeczywiście potrzebne i które z nich chcielibyśmy kupić. Warto także mieć w zanadrzu awaryjną listę innych modeli – na wypadek, gdy wymarzony produkt nie będzie objęty promocją lub szybko zostanie wyprzedany. Kilka dni przed rozpoczęciem promocji sprawdźcie, w których sklepach dostępne są wybrane artykuły i jakie są ich aktualne ceny. Dobrą praktyką jest także dokładne określenie budżetu, jaki możecie przeznaczyć na zakupy.
Porada idealo: Warto już teraz pomyśleć o zakupie prezentów bożonarodzeniowych! Osoby, które już dziś mają pomysły na upominki dla najbliższych, przy odrobinie szczęścia znajdą też kilka przecenionych produktów, które doskonale nadadzą się w tym celu. Niekwestionowaną zaletą takiego rozwiązania jest także możliwość uniknięcia przedświątecznego stresu.
Z pomocą przychodzą kody rabatowe i gazetki promocyjne
Przy odrobinie szczęścia w dodatkowych oszczędnościach pomóc mogą kody rabatowe. Znaleźć można wiele stron, na których dostępne są one dla wszystkich użytkowników. Należy jednak pamiętać o tym, że niektórzy sprzedawcy nie zezwalają na łączenie różnych promocji.
Z całą pewnością nie zaszkodzi jednak wizyta na stronach z kodami rabatowymi takich jak KodyRabatowe.pl, WydawajDobrze.com lub AleRabat.com. W sieci znaleźć można także liczne witryny posiadające listy gazetek promocyjnych z polskich supermarketów. Wśród nich wymienić można między innymi Promocyjni.pl lub gazetkipromocyjne.net. Przydatne mogą być również oferujące dostęp do rabatów aplikacje. Dzięki programom takim jak Qpony oraz Moja Gazetka znaleźć można także promocje w najbliższym otoczeniu użytkownika.
Porada idealo: Jesteście abonentami newsletterów wysyłanych przez sklepy internetowe? Przed Czarnym Piątkiem koniecznie zajrzyjcie do Waszych skrzynek pocztowych. Wielu sprzedawców dodatkowo informuje swoich klientów o akcjach promocyjnych i dodatkowych kodach rabatowych. To także im zależy na tym, żeby Black Friday nie uszedł uwadze konsumentów.
Kupuj tylko u sprawdzonych sprzedawców
Podobnie jak konsumenci biją się o przecenione produkty, tak samo sprzedawcy rozpoczynają między sobą walkę o klienta i prześcigają się w przecenianiu swojego asortymentu. Na powierzchnię próbują wypłynąć wtedy także czarne owce rynku e-commerce. W ten dzień jeszcze bardziej należy uważać na to, czy sklep, w którym robimy zakupy, rzeczywiście jest godny naszego zaufania. Czy może pochwalić się znanymi certyfikatami i znakami jakości, oferowanymi przez takie organizacje jak Trusted Shops lub Opineo? Jeśli tak, to odznaczenie takie powinno być widoczne na stronie głównej sklepu, zaś kliknięcie na nie spowoduje przekierowanie na stronę uwierzytelniającą certyfikat.
Kolejnym ważnym kryterium wyboru wiarygodnego sprzedawcy są oferowane przez niego liczne metody płatności. Pod tym względem trzeba szczególnie uzbroić się w czujność. Wielu operatorów płatności takich jak PayPal dodatkowo dba o bezpieczeństwo konsumentów. Dzięki ochronie przed oszustami, z łatwością można odzyskać dokonaną za jego pośrednictwem zapłatę. Wiarygodny sklep powinien posiadać również umieszczone na jego stronie internetowej dane kontaktowe. Brak adresu prowadzącej sklep firmy i regulaminu korzystania z niego powinno być powodem do niepokoju.
Nie zapomnij o ofertach z zagranicy
W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, tradycja wyprzedaży w Polsce dopiero raczkuje. W Europie nie brakuje jednak krajów, takich jak Wielka Brytania lub Niemcy, w których w piątkowych i poniedziałkowych akcjach promocyjnych uczestniczy już większość sklepów. Dla konsumentów oznacza to, że oszczędzanie dosłownie nie ma granic. Warto pamiętać też o tym, że ceny w sklepach internetowych w Polsce i za granicą często się różnią – i to nie tylko w dni takie jak Black Friday.
Przed zakupami za granicą trzeba jednak zachować szczególną czujność. Zanim się na nie zdecydujecie, upewnijcie się, czy dany sprzedawca oferuje dostawę towarów do Polski, jakie kryją się za nią koszty oraz czy nie musicie ponosić oprócz tego kosztów celnych. To samo dotyczy oczywiście także ewentualnych zwrotów.
Najczęstsze pułapki czyhające na klientów
Nie tylko konsumenci korzystają na przecenach, jakie oferuje Black Friday. Sprzedawcy również próbują wycisnąć z tej okazji jak najwięcej zysków. Gdy więc znacie już sposoby na udane poszukiwanie okazji, musicie jeszcze przygotować się na pułapki, jakie zastawiają sklepy.
Pułapka psychologiczna
Promocje silnie oddziałują na ludzką podświadomość, co często wykorzystywane jest przez specjalistów od reklamy i sprzedawców. To właśnie stąd biorą się ogromne billboardy z zapowiedziami rabatów, czerwone neony z napisem „WYPRZEDAŻ” i im podobne. Konsumenci dają się na taką pułapkę szybko złapać i zamiast kierować się zdrowym rozsądkiem, sięgają po produkty, które wcale nie są im potrzebne. Bo przecież były przecenione!
Wyjście z pułapki: Mimo rozpraszających uwagę reklam nie należy zbaczać z toru i trzymać się sporządzonej listy zakupów. Spisanie produktów do kupienia jest dobrym sposobem dla zbyt rozrzutnych lub tych, którym zdarzają się nieprzewidziane wydatki. Jeśli ograniczycie się tylko do zaplanowanych zakupów, które będziecie mogli odhaczyć z listy, trudniej będzie Wam wpaść w tę pułapkę.
Pułapka na “cenę sugerowaną”
Często można spotkać się z rabatami, które przyznawane są od sugerowanej ceny producenta. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jednak tylko propozycja danej marki dotycząca ewentualnej ceny jej produktów, która służyć ma sklepom jedynie jako wartość orientacyjna. Sprzedawcy nie są niczym zobowiązani do jej przejęcia i z reguły oferują dany artykuł nieco taniej, by uczynić go bardziej atrakcyjnym dla konsumentów.
Mniej uczciwi sprzedawcy chętnie uznają różnicę między sugerowaną ceną producenta a ceną w ofercie ich sklepu za okazję do prezentacji jej jako rabat. W tej sytuacji warto sprawdzić, jaka jest cena rynkowa produktu i porównać ją z promocyjną ofertą. Szczególnie w przypadkach, gdy upust na towar jest aż nierealnie wysoki (na przykład sięgający 90%), należy liczyć się z tym, że taki rabat nie jest do końca szczery.
Wyjście z pułapki: W niektórych sklepach lub porównywarkach rozwój cenowy wszystkich produktów jest zapisywany i prezentowany użytkownikom w postaci wykresów. Jeden rzut oka na nie wystarczy, by móc rozpoznać prawdziwą początkową cenę rynkową produktu i sprawdzić, czy dany sprzedawca rzeczywiście do niej, a nie do sugerowanej ceny producenta doliczył rabat.
Pułapka na akcesoria
Dla niektórych sprzedawców rabaty są jedynym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi. Już pierwszy rzut oka na przeceniony asortyment potrafi jednak odebrać złudzenia. Niektóre sklepy korzystają z Czarnego Piątku po to, by pozbyć się produktów, które nie cieszą się w nim zbyt dużą popularnością. Okazje dotyczą wtedy głównie akcesoriów. Choć czasem uda się wśród nich znaleźć coś interesującego, należy szczególnie dokładnie sprawdzić, który asortyment podlega promocji.
Wyjście z pułapki: Czytajcie między wierszami. Za zdjęciem iPhone’a lub obiecującym opisem wypełnionym nazwami wiodących marek może kryć się tylko folia ochronna na wyświetlacz lub zwykła ładowarka. Jednak wystarczy odrobinę bardziej krytyczne podejście do danej oferty, by zorientować się, czy dany sprzedawca jest rzeczywiście godny uwagi, czy stara się tylko rozpaczliwie przyciągnąć Waszą uwagę.
Najlepszy sposób na oszczędzanie? Inteligentne zakupy przez cały rok
A co jeśli nie uda się Wam znaleźć żadnej interesującej promocji? Nic się nie stało. Czasem i bez specjalnej okazji można trafić na wyprzedaże i naprawdę wysokie rabaty. Warto w tym celu częściej zaglądać na porównywarki cen, portale publikujące kody rabatowe lub gazetki promocyjne. Dzięki nim 365 dni w roku możecie mieć wgląd w najciekawsze oferty i uczciwe ceny.
Z całą pewnością pomogą Wam w tym także newslettery i alerty lub budziki cenowe. Wystarczy podać preferowaną cenę, zaś gdy wybrany produkt ją osiągnie, natychmiast zostaniecie o tym poinformowani. Dzięki temu to nie wy będziecie szukać okazji, lecz okazje znajdą Was. Czy to zatem będzie Black Friday, czy Cyber Monday, czy którykolwiek dzień w roku, już teraz życzymy Wam udanych łowów!
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
uuuu redaktor chyba jeszcze świętuje ;)