Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, ale diabeł tkwi w szczegółach.
Wybór CMSa dla e-commerce to niełatwa decyzja. Z jednej strony dostępne są rozwiązania dobre i właściwie bezkosztowe, ale z drugiej - narzucają one ograniczenia, które mogą negatywnie przekładać się widoczność czy prędkość ładowania strony, a w konsekwencji obniżać konwersję. Jak więc wybrać CMS odpowiedni dla e-commerce?
Według badań HubSpot blisko 93% ogólnej aktywności internetowej zaczyna się od wyszukiwarki, co oznacza, że obecność w na szczycie SERP-ów w Google, jest kluczowa dla każdego internetowego biznesu.
Obecnie większość platform e-commerce'owych oferuje co prawda funkcje, które pomagają optymalizować sklep zgodnie z wytycznymi Google; współczesne SEO to jednak na tyle szerokie zagadnienie, wymagające znajomości zagadnień z pogranicza marketingu, UX designu i web developmentu, że znaleźć platformę, która dobrze sobie radzi ze wszystkim, nie jest łatwo.
Tym bardziej, że CMS powinien być dopasowany również do wielkości asortymentu, liczbie i cenie dostępnych dodatków, częstotliwości aktualizacji i poziomie oferowanych zabezpieczeń.
Jak wybrać CMS dla e-sklepu, który będzie sprzyjał działaniom SEO?
Cezary Ciechanowski
SEO Manager
ECHO Marketing
Wybór systemu CMS do zarządzania platformą e-commerce jest bardzo istotny. Najpierw dwa zdania wstępu: na rynku mamy do wyboru całkiem sporo rozwiązań, np. Prestashop, Woo-commerce, Magento, RedCart, Shoplo, Shoper, OpenCart, VirtueMart, czy autorskie systemy CMS. Każdy z nich działa bardzo podobnie, ale charakteryzuje się innym silnikiem oraz funkcjonalnościami. Przy wyborze platformy e-commerce zwróciłbym uwagę na:
- dostępność platformy – płatna/darmowa,
- dostępność dodatków, które umożliwiają wdrożenie dodatkowych funkcjonalności,
- dostępność dokumentacji technicznej,
- możliwość integracji z zewnętrznymi narzędziami,
- intuicyjny CMS,
- szybkość działania danej platformy,elastyczność w przebudowie front/back-endu.
System CMS dla platform e-commerce pod kątem SEO powinien przede wszystkim umożliwiać:
- edycję tytułów, nagłówków Hx, description,
- zarządzanie metatagami strony,
- edycję/dodanie opisu kategorii i podkategorii,
- wykorzystanie przyjaznych linków,
- blokowanie niektórych podstron,
- szybkie działanie na urządzeniach mobilnych i desktopach.
W dobie mobile first-index kluczowe będzie sprawdzenie, czy system dobrze działa na urządzeniach mobilnych oraz jak szybko się ładuje.
Wybór CMS pod e-commerce jest jednak sprawą dość indywidualną. Dlaczego? Ano dlatego, że każdy z silników umożliwia podobne funkcjonalności. Wówczas kryterium wyboru powinno opierać się na cenie oraz ilości dodatków, które umożliwią nam dostosowanie oraz odpowiednią optymalizację danego sklepu. Zazwyczaj dodatki te są płatne i do ich wdrożenia potrzebni są programiści. W tej chwili największą platformą dodatków może pochwalić się PrestaShop, która pozwala na bardzo dobrą optymalizację sklepu pod kątem SEO oraz działań marketingowych.
Ciekawym rozwiązaniem są autorskie silniki CMS – zdecydowanie droższe, ale za zaprojektowanie według oczekiwań konkretnego klienta. Dodatkowym plusem jest dawana przez autorów CMSa gwarancja, że wszystko będzie działać poprawnie (support). To ważna przewaga, bo bezpłatne silniki stron często mają dużo dziur, przez co nie są bezpieczne.
Ostatnie kryterium, które może pomóc w decyzji jest obecność w zespole programistów. Jeśli znają każdy z systemów e-commerce, to wybór konkretnej platformy powinien być uzależniony od interfejsu administratora, który będzie zarządzał daną stroną (programiści poradzą sobie z pozostałymi wyzwaniami).
Marcin Prokopiuk
Dyrektor zarządzający
VISIBILITY
Proste CMSy mają bardzo ograniczone możliwości optymalizacyjne i paradoksalnie to może być ich dużą zaletą. Dostosowanie takich systemów do dobrej indeksacji przez boty wyszukiwarek zależy w największej mierze od front i back-endowych rozwiązań. To jest świetne rozwiązanie dla mniej zaawansowanych użytkowników CMS, którzy cenią prostotę systemu, a sami mają obawy przed korzystaniem z opcji bardziej rozbudowanych. Zdefiniowana raz struktura nagłówków, adresów url czy elementy systemów linkowania wewnętrznego pozwolą cieszyć się SEO na niezłym poziomie. Do zadań użytkownika systemu będzie należało jedynie wypełnianie treści zgodne z ustaloną strategią słów kluczowych.
Zaawansowane CMSy można odróżnić od tych prostych, chociażby możliwością implementowania modułów rozszerzających podstawowe funkcjonalności. Implementacja jest możliwa właśnie z poziomu użytkownika. Jednak tu użytkownik powinien posiadać więcej niż podstawową wiedzę dotyczącą SEO i ryzyka, które wiąże się z zastosowaniem modułów SEO. Dość popularnym błędem jest niewłaściwa konfiguracja wtyczek, które doprowadza do pogorszenia widoczności witryny. Innym problemem może się okazać zainstalowanie kilku wtyczek na raz, co później powoduje duże nagromadzenie zduplikowanych tagów w kodzie lub nieprawidłową pracę którejś z nich.
Jako że dość rzadko spotykamy CMSy e-commerce z racji pracy z większymi sklepami e-commerce, które zazwyczaj korzystają z dedykowanych rozwiązań, nie polecimy ani nie odradzimy konkretnego. Dobry CMS to rozwojowy CMS, którego zespół deweloperski jest skłonny do współpracy i nie zamyka możliwości wdrożeń niestandardowych rozwiązań.
Na początku biznesu nie będziemy w stanie przewidzieć jakich funkcjonalności względem SEO będziemy potrzebowali np.: za 2 lata. Jeśli CMS jest nierozwojowy, to prędzej czy później czeka nas migracja na inny system, a to wiąże się z dużymi kosztami i często niewdzięcznymi przekierowaniami poszczególnych podstron. Istnieje naprawdę wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę jeśli chodzi o dobór CMS względem SEO, a są to m.in. lekkość CMSa (tak, aby współczynnik kodu HTML do treści nie był zbyt wysoki), co wpływa na szybkość ładowania się strony.
Dobra wersja mobilna/responsywna, która obecnie jest istotniejsza niż desktopowa. Ponadto linkowanie wewnętrzne – to jest must have jeśli chodzi o ecommerce – im większe (więcej produktów), tym istotniejsze. Zarządzanie produktami niedostępnymi, wygasłymi – to prawdopodobnie najbardziej zaniedbany obszar jeśli chodzi o SEO/UX w e-commerce. Inaczej postąpimy w przypadku, gdy produktu nie mam na stanie tymczasowo, a inaczej gdy wycofujemy go całkowicie z oferty.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»