Polscy internauci korzystając z silnej złotówki, coraz chętniej dokonują zakupów przez internet za granicą.
Polscy internauci korzystając z silnej złotówki, coraz chętniej dokonują zakupów przez internet za granicą.
Według firm zajmujących się handlem internetowym, do końca 2008 roku rynek ten zwiększy się o 60%, donosi Gazeta Prawna. Tym samym, jeśli nie spadnie liczba kupujących przez Internet, wartość handlu internetowego wzrośnie z 8,1 mld PLN w 2007 roku do około 12,8 mln PLN w roku bieżącym.
W porównaniu z rokiem ubiegłym, wartość towarów kupionych przez Polaków za granicą, już dziś wzrosła o około 80%. Stało się to niewątpliwie za sprawą obniżenia się kursu dolara i umocnienia złotówki.
Według danych „Gazety Prawnej” aż 98% Polaków, którzy decydują się dziś na zakupy w sieci, kupuje za granicą. Co dziwne, w sondzie przeprowadzonej przez ową gazetę, na pytanie "Czy robiłeś w tym roku zakupy za granicą przez Internet?" tylko 15% badanych odpowiedziało twierdząco.
Trend zakupów dokonywanych za granicą, doskonale widać na przykładzie platformy eBay. W przeciągu ostatnich siedmiu miesięcy, liczba transakcji dokonywanych przez polskich internautów w Stanach Zjednoczonych, za pośrednictwem wspomnianej powyżej platformy, wzrosła aż o 130%. Tym samym, polski oddział eBay, odnotował aż 97% wzrost zarówno w imporcie, jak i w eksporcie produktów. Oznacza to, iż wyprzedziliśmy inne kraje należące do Rynków Wschodzących w eBay - Hiszpanię, Belgię, Austrię, oraz Szwajcarię.
Do produktów najchętniej kupowanych poza granicami kraju, należą samochody osobowe, ciężarówki, motocykle, urządzenia i maszyny przeznaczone do biznesu, oraz części samochodowe. Wśród innych towarów cieszących się dużym zainteresowaniem są również ubrania, zegarki, biżuteria, komputery, antyki, akcesoria sportowe, oraz sprzęt fotograficzny.
Przy podejmowaniu decyzji o zakupach za granicą polscy internauci kierują się przede wszystkim kryterium ceny oraz dostępności konkretnych towarów. Niektóre z nich jeśli już są dotępne na polskim rynku osiągają zawrotne ceny w porównaniu do tych samych produktów na rynkach zachodnich lub dalekowschodnich.
Źródła: IDG.pl, Gazeta Prawna
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»