Zespół ShopAlike zapytał 100 ze swoich partnerskich sklepów w 13 krajach Europy (Austria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy) o ich poglądy na temat rynku e-commerce na Starym Kontynencie. Respondenci reprezentowali sklepy z różnych branż: (większość, 58% z modowo-obuwniczo-tekstylnej, 26% z wnętrzarskiej, ale także z takich jak kosmetyki, zdrowie i uroda, zabawki, czy sport i outdoor) oraz różnej wielkości (45% z nich posiada w ofercie między 1001 i 10000 produktów, 33% ponad 10000, a 20% od 1 do 1000).
Wyniki pokazują, że znakomita większość sklepów jest umiarkowanie zadowolona (56%) lub zadowolona (31%) z obecnego stanu rynku w swoim kraju. Większość z nich także optymistycznie (52%) lub umiarkowanie optymistycznie (26%) ocenia jego dalszy rozwój. Wśród barier utrudniających prowadzenie biznesu wymieniają przede wszystkim obecność dużych międzynarodowych graczy (37% ocenia ją jako znaczącą, 20% jako bardzo znaczącą), a także otoczenie prawne i podatkowe (dla 27,27% - znaczące, dla 12,12% - bardzo znaczące). Niska popularność zakupów online oraz ograniczenie technologiczne mają mniejsze znaczenie. Respondenci zidentyfikowali także główne czynniki powstrzymujące konsumentów od dokonywania zakupów online. Są to przede wszystkim: bezpieczeństwo płatności, brak fizycznego kontaktu z produktem, czy brak odpowiedniej komunikacji ze sklepem przed i po transakcji.
W pogoni za młodym konsumentem
Biorące udział w badaniu sklepy przyznają, że tzw. pokolenie milenijne to dla nich istotna grupa docelowa. Tak można bowiem wytłumaczyć podejmowane przez nich działania promocyjne. 86% z nich wskazuje na rozbudowaną obecność w mediach społecznościowych, 70% - na marketing treści (poza wideo) i na dedykowane kampanie displayowe, 62% natomiast współpracuje z influencerami. Nieco mniej popularne są wideo marketing (48%) czy własna aplikacja (37%). W mediach społecznościowych króluje Facebook (korzysta z niego 90% sklepów biorących udział w badaniu), Instagram (76%) i Twitter (41%). Wykorzystanie Snapchata deklaruje zaledwie 15% biorących udział w badaniu sklepów.
Trendy
83% biorących udział w badaniu uważa, że ich rynek podąża za obecnymi trendami, przy czym według 39% jedynie umiarkowanie. Przedstawiciele odpowiedzieli także na pytanie o trendy, które wdrażają lub planują wdrożyć w najbliższych 3 latach w swoich biznesach. 70% wskazało innowacyjne metody płatności, również 70% poszerzenie działalności na kanały offline, 65% użycie Big Data, 64% nowe opcje dostawy, a 37% chatboty do komunikacji z klientami.
Operacje transgraniczne
72% respondentów deklaruje, że prowadzi sprzedaż za granicą, a 50%, że aktywnie promuje swoje usługi na zagranicznych rynkach. Zapytani o bariery utrudniające ekspansję zagraniczną, wymieniają przede wszystkim trudności z logistyką dostaw, silną konkurencję na rynku zagranicznym, czy adaptację strony do innych języków.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Ja dopiero rozpoczynam działalność mojego sklepu internetowego, ale staram się szukać nowych rozwiązań i ulepszeń, mimo tego, że moj budżet jest mocno ograniczony. Ostatnio znajomy polecił mi ciekawą i przydatną wtyczkę do wordpressa <a href=\"http://https://www.youtube.com/channel/UCWy0NWeCMuEwYZPYknflUtQ?view_as=subscriber\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://https://www.youtube.com/channel/UCWy0NWeCMuEwYZPYknflUtQ?view_as=subscriber\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://https://www.youtube.com/channel/UCWy0NWeCMuEwYZPYknflUtQ?view_as=subscriber</a></a> Wtyczka umożliwia automatyczną wysyłkę wiadomości smsowych do klientów, np podziękowanie za zakup. Myślę, że to łatwy sposób na komunikowanie się i budowanie relacji.
Właśnie bardzo ważne , żeby odpowiednio promować się w mediach społecnzosciowych, jeszcze ważniejsze , żeby nie przesadzić. Błędy jakie popełniają firmy , szczególnie na początku to za dużo kanałów promocji, a za mało dokładności. W artykule Georgiewa z social media manager czytałem , że warto skupić się na początku na facebooku, dobrze go opanować, a następnie zabrać się za kolejne sociale.
Ja planuję od przyszłego semestru rozpocząć studia na wsb na kierunku e-commerce właśnie. Zgapiłam sie i nie zaczęłam w październiku, ale lepiej późno niż wcale. Dołącze późneij i później skończę albo będę nadrabiała. W każdym razie ten kierunek na <a href=\"http://www.wsb.pl/poznan/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/e-commerce\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\"><a href=\"http://www.wsb.pl/poznan/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/e-commerce\" target=\"_blank\" rel=\"nofollow\">http://www.wsb.pl/poznan/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/e-commerce</a></a> mam nadzieję ze da mi możliwość ciekawej pracy, robienia tego co lubie, poznawania przy tym fajnych, zakreconych na ty punkcie ludzi jak ja. Nie wyobrazam sobie innej pracy, i mam nadzieję ze zarobki tez będą ok;)<br />