
"Lojalni 2017" - najnowszy raport z badania konsumentów.
82 procent polskich konsumentów korzystających z internetu poleca znajomym produkt lub usługę - wynika z najnowszego ogólnopolskiego badania "Lojalni 2017" przeprowadzonego przez dr Tomasza Barana z Uniwersytetu Warszawskiego na panelu Ariadna na zlecenie 2take.it.
Niemal dwie trzecie badanych (57 proc.) poleca innym zakup konkretnego produktu lub usługi co najmniej raz w miesiącu, w tym 14 proc. robi to raz w tygodniu lub częściej. Badanych pytano także o wpływ udziału w programach lojalnościowych na ich decyzje zakupowe. Aż 66 proc. przyznało, że udział w takim programie sprawia, że częściej kupują produkty lub usługi firmy, która go prowadzi.
Decydujemy się na zakup z polecenia
Siła rekomendacji zyskuje na znaczeniu. Polecenie znajomego jest często sygnałem kupna sprawdzonego produktu lub skorzystania z wypróbowanej przez znajomych usługi.
- Wyniki dowodzą, że chętnie polecamy sprawdzone produkty oraz usługi i sami też chętnie kierujemy się opiniami innych w swoich decyzjach zakupowych - komentuje dr Tomasz Baran z Uniwersytetu Warszawskiego, autor badania.
Wśród najczęściej polecanych innym produktów królują produkty spożywcze - w ciągu ostatnich 12 miesiącach poleciło je innym osobom 42 proc. konsumentów. Na drugim miejscu znalazły się kosmetyki (39 proc.). Chętnie dzielimy się rekomendacjami zakupu określonej odzieży (35 proc.), książki (30 proc.), sklepu (29 proc.), czy smartfonu (27 proc.).
Najrzadziej polecamy sobie takie produkty, jak motocykl (2 proc.), bilety lotnicze (4 proc.), materiały biurowe i usługi prawne (po 6 proc.).
Blisko co czwarty z nas poleca innym sprzęt AGD, z którego już korzysta i fryzjera, z którego jest zadowolony.
Nieco co piąty z nas, bo 21 proc. pytanych, odpowiedziało, że raz w miesiącu kupiło polecany produkt lub skorzystało z polecanej usługi. Aż 72 proc. respondentów przyznało, że dotychczas podejmowało decyzje zakupowe pod wpływem polecenia. Najczęściej kupiliśmy w ten sposób produkty spożywcze (34 proc.), kosmetyki (34 proc.), odzież (25 proc.) i książki (21 proc.).
Tylko 6 proc. pytanych przyznało, że w ostatnich dwunastu miesiącach wybrało pub opierając się na rekomendacjach znajomych.
Na ucho i w smartfonie
To, co warto kupić, najczęściej polecamy sobie w bezpośredniej rozmowie (aż 76 proc.) lub w rozmowie telefonicznej (32 proc.). Co czwarta pytana osoba dzieliła się swoją opinią w sklepie, a co piąta (19 proc.) w mediach społecznościowych (np. na Facebooku).
- Internet, a zwłaszcza media społecznościowe są obecnie najsilniejszym „wzmacniaczem” zjawiska rekomendowania produktów i usług. A w ślad za nimi podążają lojalnościowe technologie mobilne, które nie wymagających kart plastikowych, karteczek na pieczątki, czy innych tradycyjnych form udziału w programach lojalnościowych - uważa dr Tomasz Baran z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zdecydowana większość internautów (81 proc.) bierze udział w programach lojalnościowych i w przeważającej mierze korzysta w tym zakresie z plastikowej karty lojalnościowej (74 proc.). Ale też 33 proc. robi to za pomocą strony internetowej, 32 proc. gromadzi kupony promocyjne, 26 proc. zbiera punkty w postaci pieczątek przybijanych na karteczkach. Co ciekawe, już 19 proc. badanych deklaruje udział w programach lojalnościowych za pomocą aplikacji na smartfonie.
Choć karty plastikowe były najczęściej wskazywanym atrybutem programu lojalnościowego, to według Krystiana Dylewskiego z 2take.it, czas kart plastikowych wypychających portfel dobiega końca.
- Do korzystania z nowoczesnych programów lojalnościowych wystarczy dzisiaj smartfon, a stąd już tylko jeden klik do polecenia komuś książki czy kawiarni - mówi Krystian Dylewski z platformy 2take.it, udostępniającej innowacyjne programy lojalnościowe, której technologia skanowania obrazu została wykorzystana m.in. przez Ministerstwo Finansów w Ogólnopolskiej Loterii Paragonowej i została nominowana do innowacji roku na Mobile Trends Awards. - Współczesne programy lojalnościowe to nie tylko wygoda, ale szereg dodatkowych korzyści. Punkty za zakupy można zdobywać na przykład za skomentowanie zdjęcia sklepu na Facebooku.
Wyniki badania wskazują, że wybór polecanych produktów zależy od naszej płci. Kobiety częściej niż mężczyźni kupują polecane kosmetyki (kobiety 50,5 proc., mężczyźni 15,5 proc.), z kolei to mężczyźni częściej kupują z takiej przyczyny smartfony (mężczyźni 16,8 proc., kobiety 8,8 proc.).
Okazuje się, że jesteśmy gotowi polecać w większym stopniu, jeśli bylibyśmy za to wynagradzani. Aż 66 proc. respondentów przyznało, że byłoby zainteresowanych wzięciem udziału w programie, w którym otrzymywaliby wynagrodzenie za polecanie innym osobom produktów lub usług, które kupili.
O BADANIU |
Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna na zlecenie 2Take.it Ogólnopolska próba użytkowników Internetu w wieku od 18 lat wzwyż (N=1074). Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji internautów dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Marzec 2017 r. |
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»