E-sprzedawcy wykorzystają swoją szansę?
- Rynek e-commerce będzie najbardziej dynamicznym segmentem naszej gospodarki. Widać wyraźnie, że konsumenci przechodzą w następną fazę po supermarketach i dużych domach towarowych do sprzedaży online - uważa Sławomir S. Sikora, prezes zarządu Citi Handlowy.
Zdaniem prezesa banku, to ogromna szansa dla nawet małych i średnich firm. - Zamiast budować sklepy w swojej miejscowości, mogą z dnia na dzień wyjść na rynek międzynarodowy – mówi Sikora. - Widzimy ekspansje polskich firm internetowych na rynkach krajów europejskich, jak i poza Europą.
E-commerce jest jednym z beneficjentów intensywnej cyfryzacji społeczeństwa i rosnącego nasycenia rynku urządzeniami mobilnymi z dostępem do internetu. Polskie firmy z tej branży są na fali wznoszącej i umiejętnie zaadresowały potrzeby współczesnych konsumentów, którzy są coraz bardziej online w swoim codziennym życiu.
- W mojej opinii estymowana wartość polskiego rynku handlu online wzrośnie o 23 proc. i w 2018 roku zapewne przekroczy kwotę 50 mld złotych, a w 2020 roku osiągnie 70 mld – prognozował w raporcie Interaktywnie.com "E-commerce 2018" Zbigniew Nowicki, przewodniczący rady Izby Gospodarki Elektronicznej i dyrektor zarządzający Bluerank. - To wyważone prognozy, choć uważam, że na początku 2019 roku przekonamy się, że polski handel elektroniczny był jedną z lokomotyw naszej gospodarki.
Równie istotnym elementem tego zjawiska jest kryzys tożsamości, jaki dotyka branżę sklepów wielkopowierzchniowych na całym świecie, która przy dużych kosztach wynajmu powierzchni coraz bardziej czuje na plecach oddech dużych graczy internetowych, jak Amazon czy Aliexpress.
Polska gospodarka weszła w fazę ekonomicznego boomu. Eksperci banku prognozują, że w 2018 roku PKB wzrośnie o 3,9 proc. Wzrost inwestycji, przyspieszenie importu oraz utrzymująca się na wysokim poziomie konsumpcja będzie w dalszym stopniu stymulować rozwój rynku e-commerce.
- Ubiegły rok to był rok wzrostów. Spodziewamy się, że wzrost inwestycji powyżej konsumpcji pociągnie za sobą popyt na dobra importowane. Końcówka ubiegłego roku pod tym względem była pewnym zaskoczeniem: import był niższy niż się spodziewaliśmy biorąc pod uwagę dynamikę inwestycji. Być może w tym roku będziemy mieli do czynienia ze wzrostem inwestycji i z przyspieszeniem importu – mówi Sławomir S. Sikora.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»