13.02.2016 / E-commerce
 

Rok 2015 w e-commerce. Było bardzo dobrze

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
@ Gaj Rudolf - Fotolia.com
@ Gaj Rudolf - Fotolia.com

Polski rynek e-commerce należał w 2015 roku do najszybciej rosnących w Europie. Gdy wzrost polskiego PKB wyniósł około 3,4 proc., w przypadku e-commerce było to ponad 20 proc. Przy takim tempie z pewnością będzie systematycznie zwiększać swój udział w strukturze produktu krajowego, który obecnie wynosi 6 proc. Wraz ze wzrostem wolumenu transakcji przez internet, e-commerce staje się również coraz bardziej sprofesjonalizowane, a także oferuje szerszy wachlarz produktów i usług. Dzięki temu zakupy przez sieć stają się jeszcze prostsze, szybsze, tańsze i bezpieczniejsze.

m-commerce i omnichannel zdominowały ostatni rok

Pozytywne zmiany na polskim rynku e-commerce, oprócz naturalnego wzrostu i rosnącej popularności, były powiązane ze znaczną intensyfikacją niektórych trendów, jakich jak
m-commerce oraz wzrostem znaczenia omnichannel. Nawiązując do raportu mShopper, wartość segmentu m-commerce w 2015 roku była wyceniona na 2 mld zł i zapewne będzie rosnąć
w tempie przekraczającym 100 proc. Jest to powiązane ze wzrostem zaufania do zakupów przez internet w ogóle, jak i z faktem, że smartfony stają się coraz bardziej popularne. Era komputerów stacjonarnych/laptopów dobiega końca – już teraz stają się one mniej popularne niż tablety oraz telefony.

Kolejny bardzo ważny trend, który obserwujemy jest rosnąca rola sprzedaży wielokanałowej w handlu detalicznym. Właściciele sklepów coraz bardziej rozumieją, że docieranie do klientów przez różne, połączone ze sobą kanały może przynieść lepsze rezultaty oraz wartość dodaną. Dla sklepów tradycyjnych i online koniecznością staje się umożliwianie klientom nabywanie dóbr na różne sposoby. Obecnie może to następować z poziomu kanałów social media czy nawet też beaconów. To pokazuje jak bardzo należy być elastycznym i otwartym na nowe pomysły, umiejętności oraz wiedzę, aby pozostać atrakcyjny i konkurencyjnym oraz osiągać wyższą stopę konwersji. 

Ludzie bardziej ufają sprzedawcom w sieci

Ponadto obserwujemy również, że polskie e-sklepy oferują lepsze i bardziej profesjonalne usługi, co skutkuje bezpieczniejszymi zakupami oraz pozwala utrzymać dynamiczny wzrost sprzedaży przez internet. Potwierdza to raport Gemius, który pokazuje, że każdego roku polscy konsumenci w coraz większym stopniu potwierdzają, że zakupy w sieci: są bezpieczne (33 proc. w 2015 r. i 31 proc. w 2014 r.), szybkie (61 proc. do 60 proc.), tańsze (63 proc. do 62 proc.) oraz oferują szerszy wybór produktów (64 proc. do 57 proc.). Czy zmiana ta spowodowana jest uchwaloną niedawno nową ustawą o prawach konsumenta czy wzrostem dojrzałości branży, trudno jednoznacznie stwierdzić.

Wszystkie te fakty pozwalają twierdzić, że polski e-commerce wreszcie „wychodzi z garażu” i w zdecydowanie staje się pełnoprawnie sprofesjonalizowanym biznesem, z każdym rokiem coraz ważniejszym dla wzrostu gospodarczego w ogóle. Jako regularny uczestnik wydarzeń branżowych obserwujemy rosnącą liczbę wystawców, także z zagranicy, a także zwiększającą się liczbę osób odwiedzających tego typu imprezy. Ten trend pokazuje zainteresowanie profesjonalnymi usługami e-commerce, co w znacznym stopniu zbliża nas do największych rynków w Europie.

2016 nawet bardziej interesujący?

W 2016 roku z pewnością również spotkają nas różne niespodzianki – musimy pamiętać, że rynek zmienia się bardzo dynamicznie. Z pewnością należy zakładać kolejny krok w rozwoju
m-commerce oraz omnichannel – ich użyteczności i udziału w sprzedaży, większej integracji z social media, nowe wyzwania i szanse.

Również większą rolę będzie odgrywać user experience (UX). Zbieranie danych dzięki testom A/B oraz dostosowanie stron sklepów internetowych do potrzeb i preferencji klientów może przynieść naprawdę wspaniałe rezultaty. Jest to szczególnie ważne w obszarze dostaw i płatności. Musimy pamiętać, że klient jest najważniejszy, więc „słuchanie” jego opinii z pomocą profesjonalnych narzędzi jest tym czego otwarty i ukierunkowany na sukces sprzedawca potrzebuje.

Z pewnością Big Data w e-commerce będzie jednym z gorętszych tematów omawianych przez ekspertów podczas branżowych konferencji i eventów. Według szacunków rynek Big Data
w 2015 roku był wart około 48 mld dolarów. Korzystanie z analizy wielu różnych baz danych może być bardzo pomocne w rozwoju e-commerce, nie tylko przez największych graczy. W naszej opinii to może być także wspaniała szansa dla mniejszych i średnich firm, co jest ekscytujące.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Justyna Nowak
1. Justyna Nowak 18.02.2016 / 10:36
E-commerce dzisiaj to ciągłe zmiany, widzę to po nowościach z branży wprowadzony w ciągu ostatniego roku - nawet usługi sprzedaje się jak produkt w sklepie (spójrzmy choćby na allegro :))
Marek
2. Marek, 109.173.218.*, 24.02.2016 / 15:04
Pewnie, że było bardzo dobrze - jestem tego samego zdania. Jak popatrzymy na liczbę klauzul niedozwolonych na przestrzeni ostatnich lat, to 2015 rok wypada na ich tle najlepiej :) Dla przykładu, w 2012 i 2013 roku było ponad 1300 klauzul niedozwolonych w każdym z nich, w 2014 ponad 400, a w poprzednim roku już tylko ponad 300 - jest poprawa. Zobaczcie sobie roczny raport klauzulowy, oni tutaj fajnie to przedstawili i podsumowali -> http://klauzuleniedozwolone.pl/roczny-raport-klauzulowy-podsumowanie-roku-2015/
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.