20.02.2015 / E-commerce
 

Zobacz, jak polski e-commerce zmienił się w ciągu 10 lat

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Fotolia
Fotolia

W 2014 roku e-sklepy po raz pierwszy wyprzedziły platformy aukcyjne pod względem liczby odwiedzających. Popularność porównywarek cen lekko spadła, a serwisy z zakupami grupowymi przeżywają zapaść. Gemius przeprowadził analizę, która pokazuje, co zmieniło się w polskim e-commerce w ciągu dekady.

Allegro niekwestionowanym liderem

W 2014 roku Allegro.pl odwiedziło 58 proc. internautów, serwisy należące do Ebay - 5 proc., a Aukcjoner.pl – 4 proc. użytkowników sieci. Dziesięć lat temu zasięg Allegro.pl sięgał 38 proc., a Ebay.com - 4 procent. Trzecim serwisem aukcyjnym był wówczas Swistak.pl, z którego korzystało 3 proc. internautów.

Pod względem zasięgu w 2014 roku sklepy internetowe po raz pierwszy przegoniły platformy aukcyjne. Mateusz Gordon, ekspert e-commerce w firmie Gemius, tłumaczy to kilkoma przyczynami: poprawą poziomu zaufania do zakupów w e-sklepach, wzrostem świadomości konsumentów w obszarze zakupów w sieci oraz coraz sprawniejszym marketingiem sklepów.

Źródło: Gemius

E-sklepy prześcigają platformy aukcyjne

Sklepy internetowe traktowane jako grupa miały w 2014 r. rekordowy ruch – odwiedzało je 60 proc. użytkowników. Jednak w pojedynkę żaden nie może równać się Allegro. Obecnie najpopularniejsze są: Zalando.pl (11 proc.), Euro.com.pl oraz Empik.com (po 8 proc.). Dziesięć lat temu były to: Koszulki.pl (10 proc.), Merlin.com.pl (9 proc.) i Lideria.pl (5 proc.).

Źródło: Gemius

Porównywarki na lekkim minusie

Analiza Gemiusa pokazuje też, że strony, na których można porównać ceny danego produktu w różnych e-sklepach, największym dotąd zainteresowaniem cieszyły się w 2011 roku – miały wówczas zasięg na poziomie 41 procent. W 2014 r. współczynnik ten nieznacznie spadł – do 37 procent.

Aktualnie internauci najchętniej wybierają Ceneo.pl (27 proc.), Skapiec.pl (10 proc.) oraz Okazje.info.pl (9 proc.). W 2005 roku najczęściej porównywali ceny na platformach handlowych Wirtualnej Polski (łącznie 9 proc.), a także na 9sekund.pl (3 proc.) i Skąpiec.pl (2 proc.).

Źródło: Gemius

Czy jest w sieci miejsce na pasaże?

Stosunkowo niewielką popularnością cieszą się wirtualne odpowiedniki galerii handlowych – odwiedza je 14 proc. internautów. Jest to znacznie mniejszy zasięg niż przed dziesięcioma laty, kiedy na takie serwisy wchodził co piąty użytkownik sieci. To jednak nie musi oznaczać, że model pasażu umiera. Dziś te największe działają w nowym modelu, łączącym działalność e-commerce z publikacją jakościowego kontentu. Są to serwisy młode, a dynamika ich wzrostu pozwala sądzić, że taki model sprzedawania w sieci ma przyszłość.

Obecnie największe w tej grupie są Domodi.pl (7 proc.), Homebook.pl i Shopalike.pl (po 2 proc.). Dziesięć lat temu były to pasaż na Onet.pl (18 proc.), Totu.pl i E-pasaz.pl (po 1 proc.).

Źródło: Gemius

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze