
W 2014 roku e-sklepy po raz pierwszy wyprzedziły platformy aukcyjne pod względem liczby odwiedzających. Popularność porównywarek cen lekko spadła, a serwisy z zakupami grupowymi przeżywają zapaść. Gemius przeprowadził analizę, która pokazuje, co zmieniło się w polskim e-commerce w ciągu dekady.
Allegro niekwestionowanym liderem
W 2014 roku Allegro.pl odwiedziło 58 proc. internautów, serwisy należące do Ebay - 5 proc., a Aukcjoner.pl – 4 proc. użytkowników sieci. Dziesięć lat temu zasięg Allegro.pl sięgał 38 proc., a Ebay.com - 4 procent. Trzecim serwisem aukcyjnym był wówczas Swistak.pl, z którego korzystało 3 proc. internautów.
Pod względem zasięgu w 2014 roku sklepy internetowe po raz pierwszy przegoniły platformy aukcyjne. Mateusz Gordon, ekspert e-commerce w firmie Gemius, tłumaczy to kilkoma przyczynami: poprawą poziomu zaufania do zakupów w e-sklepach, wzrostem świadomości konsumentów w obszarze zakupów w sieci oraz coraz sprawniejszym marketingiem sklepów.
Źródło: Gemius
E-sklepy prześcigają platformy aukcyjne
Sklepy internetowe traktowane jako grupa miały w 2014 r. rekordowy ruch – odwiedzało je 60 proc. użytkowników. Jednak w pojedynkę żaden nie może równać się Allegro. Obecnie najpopularniejsze są: Zalando.pl (11 proc.), Euro.com.pl oraz Empik.com (po 8 proc.). Dziesięć lat temu były to: Koszulki.pl (10 proc.), Merlin.com.pl (9 proc.) i Lideria.pl (5 proc.).
Źródło: Gemius
Porównywarki na lekkim minusie
Analiza Gemiusa pokazuje też, że strony, na których można porównać ceny danego produktu w różnych e-sklepach, największym dotąd zainteresowaniem cieszyły się w 2011 roku – miały wówczas zasięg na poziomie 41 procent. W 2014 r. współczynnik ten nieznacznie spadł – do 37 procent.
Aktualnie internauci najchętniej wybierają Ceneo.pl (27 proc.), Skapiec.pl (10 proc.) oraz Okazje.info.pl (9 proc.). W 2005 roku najczęściej porównywali ceny na platformach handlowych Wirtualnej Polski (łącznie 9 proc.), a także na 9sekund.pl (3 proc.) i Skąpiec.pl (2 proc.).
Źródło: Gemius
Czy jest w sieci miejsce na pasaże?
Stosunkowo niewielką popularnością cieszą się wirtualne odpowiedniki galerii handlowych – odwiedza je 14 proc. internautów. Jest to znacznie mniejszy zasięg niż przed dziesięcioma laty, kiedy na takie serwisy wchodził co piąty użytkownik sieci. To jednak nie musi oznaczać, że model pasażu umiera. Dziś te największe działają w nowym modelu, łączącym działalność e-commerce z publikacją jakościowego kontentu. Są to serwisy młode, a dynamika ich wzrostu pozwala sądzić, że taki model sprzedawania w sieci ma przyszłość.
Obecnie największe w tej grupie są Domodi.pl (7 proc.), Homebook.pl i Shopalike.pl (po 2 proc.). Dziesięć lat temu były to pasaż na Onet.pl (18 proc.), Totu.pl i E-pasaz.pl (po 1 proc.).
Źródło: Gemius
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads
Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨
Tworzymy wyróżniające,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »