Petycja 3 kobiet i 40 tysięcy podpisów zdecydowały, że dwie duże australijskie sieci wycofały z oferty grę Grand Theft Auto V.
Petycja 3 kobiet i 40 tysięcy podpisów zdecydowały, że dwie duże australijskie sieci wycofały z oferty grę Grand Theft Auto V - informuje BBC. Część osób skarżyła się na zawartą w grze przemoc wobec kobiet. Internauci i fani gry komentują, że decyzja sklepów to próba cenzury.
Przedstawiciele sieci Target i Kmart (obie należą do jednej grupy Wesfarmers) tłumaczą, że nie mogli podjąć innej decyzji, ponieważ zakaz sprzedaży jest "zgodny z punktem widzenia klientów". Jim Cooper, przedstawiciel sieci Target, tłumaczy, że decyzja nie została podjęta pochopnie, a poprzedziły ją różne konsultacje - w tym również z klientami sklepu.
- GTA zachęca graczy do mordowania kobiet dla rozrywki. Motywacją do zabijania lub znęcania się są zawarte w grze zadania i dodatkowe nagrody i punkty - czytamy w petycji o wycofanie gry ze sprzedaży. - W ten sposób tworzymy kolejną generację mężczyzn, którzy tolerują przemoc wobec kobiet - podsumowują autorki wniosku.
Niedługo po pojawieniu się żądania usunięcia gry ze sklepu, w internecie pojawiła się petycja... o odwrotnej treści. Nie uzyskała ona jednak aprobaty zarządu obu sklepów.
Kontrowersje były już po premierze
Po premierze gra spotkała się z falą kontrowersji spowodowanych treściami oraz rzekomymi naruszeniami wizerunku znanych osób lub utworów muzycznych, które są zawarte w Grand Theft Auto V.
Największe kontrowersje budzą oczywiście sceny przemocy. Keith Best z brytyjskiej organizacji pozarządowej Freedom from Torture stwierdził, że twórcy gry „przekroczyli pewną granicę” w tej wersji. Natomiast Keith Vaz z brytyjskiej Partii Pracy wyraził obawę o negatywnym wpływie przebiegu misji na niepełnoletnich graczy
W lutym Karen Gravano postawiła zarzut producentowi gry, że jedna z postaci zaimplementowanych w grze opiera się na jej historii oraz jest jej podobizną. Studio Rockstara kilka miesięcy później złożyło prośbę o oddalenie owego pozwu ze względu na wykluczenie zarzutów przez pierwszą poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. To nie był jednak koniec problemów prawnych Rockstar Games.
W lipcu 2014 roku aktorka Lindsay Lohan także złożyła pozew twierdząc, że jedna z postaci w grze zawiera jej podobiznę, a także został wykorzystany jej głos i rodzaj odzieży bez pozwolenia
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»