20.03.2017 / Kampanie / Inne
 

A wystarczyło przełamać schemat... Nowy spot MEN wywołał burzę

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
na zdjęciu: Marek Łapczyński (fot. John Pitcher)
na zdjęciu: Marek Łapczyński (fot. John Pitcher)

W zeszłym roku w kampanii #Shareholder ojciec przepraszał córkę za to, że wszystkie domowe obowiązki wykonuje sama. W tym Ministerstwo Edukacji Narodowej pokazuje, że - dzięki nauce programowania - może ją odciążyć nawet dziecko. Niestety, podczas gdy kampania reklamująca proszek do prania, przełamuje stereotypy; druga, promując naukę, je utrwala. A tak łatwo było tego uniknąć...

Spot MEN-u, promujący idee, z którą trudno dzisiaj dyskutować, został uznany za seksistowski. W filmie widzimy jak matka krząta się z domu ze ścierką, podczas gdy jej syn, siedząc na kanapie uczy się programowania. I już. Za chwilę włącza się czajnik, odkurzacz, odtwarzacz, a chłopiec wyjaśnia zaskoczonej rodzicielce, jak działa inteligentne mieszkanie. Wszystko to w przystępnej formie, do której - zwłaszcza po pamiętnym spocie GIS-u - naprawdę trudno się przyczepić. Na reakcję nie trzeba było jednak długo czekać. 

W sieci zawrzało od oskarżeń o utrwalanie stereotypów. Że jak kobieta to - wiadomo - do sprzątania, a na dodatek w nie mieści się jej w głowie pojęcie internetu rzeczy, który w kilka chwil objaśnia jej mały chłopiec. No właśnie... chłopiec.  Wydaje się, że gdyby zamiast niego w spocie pojawiła się córka, która objaśniałaby technologię obu rodzicom, udałoby się łatwo uniknąć tych zarzutów, a przede wszystkim sprawić, by odbiorcy kampanii dyskutowali o jej meritum.

MEN nie zdołał jednak rozbroić tej bomby. Zablokował jedynie możliwość dodawania komentarzy pod spotem YouTube, czemu trudno zresztą się dziwić - wątpliwe, by dotyczyły one zasadności wprowadzenia nauki programowania do szkół. A szkoda, bo to niewątpliwie idea warta nagłośnienia.

Marek Łapczyński, Client Service Director, John Pitcher:

na zdjęciu: Marek Łapczyński (fot. John Pitcher)Wykonanie nie odstrasza tak bardzo, jak sam przekaz, który w zaledwie dwa dni wstrząsnął internetem i rozwścieczył środowiska feministyczne. Dlaczego? Bo to prawdziwe pole minowe, na którym każdy detal może spowodować wybuch. Zaczynając od Matki Polki, blondynki, dzielnie pucującej blat stołu, podczas gdy dziecko siedzi wygodnie na kanapie, a kończąc na protekcjonalnych tłumaczeniach, do czego może służyć komputer. Prawdopodobnie kilka lat temu reklama przeszłaby bez echa. Ale nie dziś. Dziwi nas, że w kontekście obecnych nastrojów politycznych i sytuacji kobiet w Polsce, ktoś wpadł na pomysł produkcji tak ryzykownego spotu. Szacun.

Jedno jest pewne – kampania odbije się szerokim echem w sieci, ale czy doczekamy czasów, w których polska reklama społeczna będzie wzbudzać emocje, nie tylko dlatego, że ktoś poczuł się obrażony? Miejmy nadzieję. A wystarczyło trochę złamać schematy i zamiast chłopca pokazać ogarniętą dziewczynkę, a matce dodać charakteru i (o zgrozo) rozumu! Wychodzenie poza ramy się opłaca, co pokazała kampania Zgazu Tanoga (),która po raz pierwszy od niepamiętnych czasów zamiast straszyć, bawiła. No cóż. Może następnym razem...

Jedno jest pewne – "Dobra Szkoła MEN" odbije się szerokim echem w sieci, szkoda, że generującym hejt. Miało być zabawnie, wyszło jak zwykle. Z doświadczenia wiemy, że kampanie społeczne nie są łatwym tematem. Krótkie terminy, małe budżety, mnóstwo obostrzeń. Idea potrafi jednak uratować reklamę nakręconą choćby tosterem. Niestety, trudno znaleźć pomysłowe spoty stworzone w odpowiedzi na briefy instytucji publicznych. Pierwsze co przychodzi na myśl, to raczej nieudane egzekucje i „perełki”, takie jak spot dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego...

 

 

... czy usunięty z sieci spot Narodowego Funduszu Zdrowia i TVP 3 Opole dotyczący profilaktyki raka piersi. No właśnie... #pamietamy. Do niechlubnego grona kampanii-porażek dołączył właśnie nowy spot MEN.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
JA
1. JA, 86.63.87.*, 21.03.2017 / 16:24
Hej!!!! redakcjooo Interaktywnych, a raczej autorze tego manipulacyjnego newsa.

• Jakbyś nie zauważył MEN na YouTubie ma zablokowane dodawanie komentarza i wszystkie filmy z oceną włącznie! Taka strategia. Więc nie okłamuj ludzi, że zablokował dlatego bo jest jakaś burza.

• Druga sprawa jaka burza??? Chyba taka którą sami tworzycie!!! Cytujecie nawzajem media wam przychylne w ideologii byleby tylko siać zamęt w głowach, że PiS takie niedobre. Sorry, ale jak dla mnie stajecie się żałośni.Matka sprząta mieszkanie, żeby było czyste i CO W TYM ZŁEGO????

Byleby krytykować PiS i powtarzać baranie mowy za TVNem.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.