18.04.2017 / Inne
 

Employer Branding - jak i gdzie pokazać, że jesteś wiarygodnym pracodawcą

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij

ARTYKUŁ PROMOCYJNY
 
Fot. Rawpixel - Fotolia.com
Fot. Rawpixel - Fotolia.com

Markę można budować nie tylko dla produktów czy usług, ale również dla pracodawcy. Wyrobienie przez przedsiębiorcę renomowanej marki sprawia, że rośnie zainteresowanie zatrudnieniem w takiej firmie. W efekcie to nie pracodawca szuka pracownika, ale jest na odwrót. Poza tym odnosi on wiele dodatkowych korzyści. Jak pokazać swoją wiarygodność, jako podmiot zatrudniający?

Pojęcie Employer Branding?

Każdy przedsiębiorca zainteresowany budowaniem swojej marki w otoczeniu bliższym lub dalszym, powinien znać pojęcie Employer Brandingu. Z języka angielskiego oznacza ono dosłownie budowanie wizerunku marki pracodawcy. To proces obejmujący wszelkiego typu działania, które ukierunkowane są na budowanie wizerunku firmy jako wiarygodnego, rzetelnego pracodawcy. Celem jest uzyskanie miana „pracodawcy z wyboru”, którego potencjalni pracownicy postrzegają w sposób bardzo pozytywny. A czynniki wpływające na taką interpretację przedsiębiorstwa są zróżnicowane.

62358_infografika002-1-.png

Dla nich samych firma jest wymarzonym miejscem do pracy - stwarza idealne warunki do rozpoczynania, kontynuowania i budowania kariery zawodowej. Kiedy w mediach czy w internecie, (np. na stronie http://www.gowork.pl) pojawia się oferta pracodawcy posiadającego silną markę na rynku, nie czeka on długo na aplikacje od kandydatów. Może do woli przebierać wśród zainteresowanych, także i takich, którzy obecnie mają zatrudnienie, ale gotowi są do rezygnacji z dotychczas zajmowanego stanowiska pracy na rzecz zatrudnienia w danej firmie.

Twórcą terminu Employer Brandingu jest firma McKinsey, która wprowadziła go do terminologii marketingowej i biznesowej dopiero w 2001 roku. Najczęściej wykorzystuje się jego anglojęzyczną nazwę, ponieważ „budowanie wizerunku pracodawcy”, jak jest on tłumaczony na język polski, nie do końca oddaje istotę zagadnienia.

Employer Branding w dwóch wymiarach

W zależności od tego, w jakim kierunku i do jakiej grupy docelowej kierowane są wszelkie działania z zakresu budowania marki pracodawcy, wyróżnić można dwa rodzaje Employer Brandingu:

  • Zewnętrzny- jest to ogół działań kierowanych do potencjalnych pracowników, których celem jest wyrobienie w ich świadomości marki pożądanego pracodawcy i wizerunku firmy, która dba o swoich podwładnych. Między innymi wśród czynności, jakich można dokonać w ramach Employer Brandingu zewnętrznego warto wymienić uczestnictwo w wydarzeniach branżowych, w targach pracy, czy aktywną promocję firmy na uczelniach wyższych. Firma powinna dbać o efektywne i targetowane na grupę docelową ogłoszenia rekrutacyjne, ich odpowiedni kształt i zamieszczanie w renomowanych serwisach rekrutacyjnych (m.in. w zakładce: http://www.gowork.pl/).
  • Wewnętrzny - odbiorcą wszelkich komunikatów w podejmowanych działaniach są dotychczasowi pracownicy firmy. Pracodawca ma na celu zbudowanie silnej, pozytywnej marki w świadomości swoich podwładnych, w celu wzbudzenia poczucia ich lojalności wobec siebie. Może to osiągnąć dzięki realnemu kreowaniu przyjaznej, pozytywnej atmosfery w miejscu pracy i stwarzaniu pracownikom szerokich możliwości szkolenia i rozwoju oraz awansu zawodowego. Pracownicy są zmotywowani do zaangażowanej, efektywnej pracy i przynoszą wartość dodaną dla całego przedsiębiorstwa. W ramach wewnętrznego Employer Brandingu pracodawcy mogą podejmować szereg działań, między innymi wprowadzić dla swoich podwładnych korzystne benefity, bonusy, opiekę zdrowotną, organizować wyjazdy integracyjne i szkolenia, inwestować we wszechstronny sposób w kapitał ludzki, czy wydawać gazetki firmowe. Kluczem do sukcesu okazuje się zatem odpowiednia komunikacja na linii pracodawca-pracownik. Nie każda firma zdaje sobie jednak z tego sprawę.

62359_infografika005-1-.png

Internet jako narzędzie budowy wizerunku marki pracodawcy

Dzięki rozwojowi Internetu pracodawcy otrzymali do ręki szereg narzędzi, pozwalających im na efektywne, a przy tym skuteczne i tanie prowadzenie czynności z zakresu Employer Brandingu, zwłaszcza w wymiarze zewnętrznym, kierowanym do potencjalnych, przyszłych pracowników. Osoby poszukujące pracy - bezrobotne oraz te, które nie są usatysfakcjonowane z dotychczas zajmowanych stanowisk, będą poszukiwały w serwisach rekrutacyjnych w internecie (np. na stronie www.gowork.pl) nie tylko sprofilowanych ogłoszeń, które prezentują pożądaną przez nich pracę, ale również anonsów pracodawców o dobrej opinii w branży. To właśnie w “sieci” kandydaci najczęściej poszukują informacji związanych z potencjalnym pracodawcą, kierując się nie tylko na stronę internetową firmy i jej social media, ale również portale opiniotwórcze.

62360_infografika003-1-.png

Zapewne niemal wszyscy chcieliby pracować w firmie przyjaznej dla pracownika, gdzie dba się o każdą jednostkę, a pracodawca stara się indywidualnie motywować do pracy swoich podwładnych. To sytuacja idealna, która jednak ma szansę się ziścić.

Pracodawca może zbudować dla swojej firmy taki pozytywny wizerunek, przy wykorzystaniu instrumentów internetowych. Powinien przede wszystkim wykazywać aktywność w sieci i kreować swoje przyjazne środowisko pracy. Zwłaszcza, że zdecydowana większość kandydatów uważa wizerunek pracodawcy za istotny aspekt w przypadku podejmowania decyzji związanych z podjęciem zatrudnienia w danej firmie.

62361_infografika004-1-.png

Osoby, które pracują w firmie i chciałyby w niej pracować, powinny być przekonane, że panuje tam przyjazna atmosfera, sprzyjająca rozwojowi zawodowemu. Jednym z miejsc w sieci, które daje takie możliwości pracodawcom, jest serwis rekrutacyjny GoWork.pl. Umożliwia on stworzenie dla nich portfolio na bazie wątku zawierającego opinie pracownicze. Dzięki czemu pracodawca ma realne szanse dotrzeć ze swoją ofertą pracy do stargetowanego grona odbiorców. Na swoim oficjalnym profilu w serwisie GoWork.pl może regularnie publikować aktualności z życia firmy i stopniowo zmniejszać koszty procesów rekrutacyjnych, ponieważ cenni pracownicy sami zaczną się do niego zgłaszać. Co więcej, to właśnie na portalu GoWork.pl byli i potencjalni pracownicy wymieniają się spostrzeżeniami na temat warunków zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Pracodawca, któremu zależy na pozytywnym wizerunku nie powinien przechodzić obok tego obojętnie. Niestety, większość firm w ogóle nie komunikuje się ze swoimi byłymi pracownikami.

62362_infografika001-1-.png

 

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.