1.05.2017 / Inne
 

Przełom w komunikacji z klientem branży budowlanej

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
materiały prasowe
materiały prasowe

Kreatywność do tej pory nie wyróżniała działań wizerunkowych w branży budowlanej. Komunikacja wokół produktów stosunkowo drogich, rzadko kupowanych i wymagających znajomości zagadnień technicznych to wyzwanie dla niejednego marketera. Jak znaleźć złoty środek na stworzenie kampanii merytorycznej i przyciągającej uwagę, a jednocześnie nie infantylnej? Pierwsze szlaki w tym zakresie przetarł polski producent okien – Oknoplast - swoim nowym projektem Oknoplast Lab.

„Za mało seksu”

Przekonanie o konieczność inwestycji w content marketing jak mantra powtarzane jest na konferencjach i w działach marketingu większych i mniejszych firm. Tworzenie dobrych treści, a potem ich efektywna dystrybucja rodzi wiele przeszkód, nie tylko w „mało seksownej” branży budowlanej. I choć definicja content marketingu znana jest od kilku lat, dopiero teraz zaczyna być rozumiana na dobre. W roku 2017 tworzenie firmowego blogu i kreatywnych postów na Instagram będzie miało swój cel, a za nim KPI, które zweryfikują skuteczność działań. Marki coraz mniej boją się eksperymentować. Stąd szybki rozwój form prezentowania atrakcyjnych wizualnie treści. Infografiki, gify, animacje czy krótkie video nie są już tylko domeną branży fashion. Wdzierają się do komunikacji także innych brandów.

Merytoryka plus emocje

Z drugiej strony billboardy, tradycyjne kampanie odsłonowe, AdWords i wsparcie SEO dla strony www to niewątpliwie kilka z głównych działań promocyjnych podejmowanych przez marki z branży budowlanej. Małe zaufanie do działań contentowych wynika z prostej przyczyny – tworzenie atrakcyjnej i jednocześnie merytorycznej treści na temat okien czy drzwi często wymaga odejścia od znanych rozwiązań. Kampanie odsłonowe oparte o Rich Media czy OOH to proste narzędzia dla tych konsumentów, którzy wiedzą czego szukają – deweloperów czy architektów. Jednakże obecnie to przecięty Kowalski kupuje najwięcej. A on nie szuka specjalistycznych haseł, tylko oczekuje edukacji i przystępnie podanej wiedzy. Stąd popularność na YouTube materiałów typu „How To/Jak coś zrobić”.

Video first

Sposobem na znalezienie złotego środka może okazać się video marketing, czyli między innymi działania contentowe na wspomnianym już YouTube - platformie, która w Polsce liczy sobie już ponad 20 mln użytkowników (wyniki badania Gemius/PBI za marzec 2017). Nie wspominając już o innych rosnących platformach opartych o ten rodzaj contentu jak: Vimeo, Snapchat czy rozwijający się w tym zakresie Facebook. I właśnie dlatego wyzwanie jakiego podjął się Oknoplast - tworząc projekt OknoplastLab - jest tak interesujące. – Weszliśmy na kolejny poziom komunikacji z klientem, tym razem stosując formę nowoczesnego video - z jednej strony przekazującego konkretną wiedzę, edukującego klienta, a drugiej lekkiego, z poczuciem humoru – mówi Magdalena Cedro – Czubaj, Szef Marketingu firmy. To nie pierwsze pionierskie działanie krakowskiego producenta okien. W kwietniu 2016 roku firma Oknoplast zorganizowała wyjątkowy multimedialny event – premierę autorskiego okna Pixel. Wydarzenie, które miało miejsce w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku otrzymało w tym roku tytuł najlepszego eventu B2B w Polsce w konkursie MP Power Awards.

Przejrzyście o oknach

Oknoplast LAB nie miał w założeniu stosowania technicznej terminologii produktów. Seria dziewięciu filmów dostępnych na nowym kanale YT OKNOPLAST LAB w lekki i przyjemny sposób przedstawia perypetie dwóch inżynierów, którzy transparentnie odsłaniają przed odbiorcą wszystkie aspekty związane z kupnem oraz wymianą okien. Poradniki tłumaczą na co zwrócić uwagę przy doborze tego typu produktów, przedstawiają ich parametry, czy różnice między modelami. - Wszystko po to, by każdy mógł ocenić swoje potrzeby i wybrać optymalne rozwiązanie dostosowane do indywidualnych wymagań i wnętrza domu – podsumowuje M. Cedro – Czubaj.

Czy projekt Oknoplast LAB zmotywuje inne marki budowlane do kreatywnych działań video-contentowych? Najprawdopodobniej tak – a to dobra informacja nie tylko dla klientów, ale dla samych marketerów, którzy będą mogli wykazać się swoją kreatywnością.

 

Więcej informacji na stronie: oknoplast.com.pl/lab/

 

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (1)
Ekspert
1. Ekspert, 31.178.170.*, 25.09.2017 / 10:17
Z tą innowacyjnością to bym nie przesadzała VEKA Polska już od trzech lat udostępnia taki content w ramach swojego kanału na YT http://https://www.youtube.com/user/VekaPolska jak również w http://poradnik.veka.pl/ Oknoplast, jako producent gotowych okien może i pierwszy podjął temat, ale rewolucji w content marketingu branży budowlanej z pewnością nie zapoczątkował.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.