Wśród programów wyróżnionych przez amerykański koncern znalazły się między innymi polskie aplikacje.
W tym roku amerykański koncern z Mountain View wyróżnił 80 aplikacji, z czego większość stanowią bezpłatne propozycje. Interaktywnie.com wybrało z listy Google programy, które warto zainstalować.
Lista najlepszych i wartych ściągnięcia programów różni się w poszczególnych regionach. Każde państwo dostało indywidualne zestawienie, w którym znajdują się aplikacje stworzone z myślą o lokalnych użytkownikach. Wśród wyróżnionych przez Google znalazły się między innymi polskie: Allegro, jakdojade.pl czy Yanosik. Pełną listę najlepszych aplikacji Google można znaleźć tutaj. Oto najciekawsze z nich.
Offtime
90 minut dziennie. Dokładnie tyle czasu średnio każdy z nas spędza patrząc na ekran telefonu - wynika z badań firmy Nielsen. Aplikacja Offtime pozwala nie tylko sprawdzić, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od smartfonów, ale również udostępnia narzędzia, by walczyć z nałogiem.
- Uwielbiamy urządzenia elektroniczne, korzystamy z nich cały czas. Jednak każdy ma ochotę na chwilę spokoju, czy moment na koncentrację w pracy. Ciężko jest jednak tak po prostu wyłączyć smartfona - mówił na prezentacji programu Michael Dettbarn, współzałożyciel Offtime. - Wielu z nas już zauważyło, że zerkamy na telefony na okrągło - nie tylko, kiedy ich potrzebujemy. Korzystanie ze smartfonów nie wynika już tylko z potrzeb, już dawno stało się przyzwyczajeniem.
Dlatego programiści Offtime przygotowali rozwiązanie tego problemu. Jak działa program? Pozwala na wyłączenie wszystkich połączeń przychodzących, powiadomień o wiadomościach, mailach i nowych wydarzeniach na profilach społecznościowych i wyłącza niektóre pozostałe aplikacje zainstalowane na urządzeniu. Do odrzuconych osób trafi wiadomość o wybranej przez użytkowników treści, na przykład że są właśnie zajęci i proszą o kontakt w innym terminie.
Offtime pozwala na stworzenie specjalnej listy osób, które nie będą odrzucane. Jednocześnie twórcy stworzyli mechanizm, który nie zablokuje bardzo pilnych połączeń - aplikacja nie odrzuci osoby, która dzwoni kilka razy pod rząd.
Idea programu do organizowania czasu wolnego powstała w Berlinie za sprawą współpracy psychologa Alexandra Steinbacha i berlińskiego Uniwersytetu im. Humboldta. Offtime to jednak nie tylko darmowe oprogramowanie, ale również ciekawy model biznesowy. Twórcy chcą sprzedawać program (i jego modyfikacje) przedsiębiorcom, którzy mogliby wyposażyć w nią służbowe telefony pracowników.
- Już niedługo ekrany będą nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale również na ścianach i nadgarstkach. Będą z każdej strony nas dekoncentrowały i rozkojarzyły, musimy znaleźć na to jakieś rozwiązanie - tłumaczył Dettbarn.
Lumosity
Lumosity to aplikacja podobna do Elevate - programu roku według Apple. Producenci obu programów przekonują, że regularne korzystanie z nich pozwoli wytrenować mózg niczym mięśnie. Na oprogramowanie składa się zestaw mini-gier i wielu zadań logicznych.
Autorzy obiecują, że dzięki ich rozwiązaniu rozwiniemy nie tylko koncentrację, ale również inne umiejętności, które pozwolą na szybsze i efektywniejsze pisanie, czytanie, słuchanie czy mówienie. Do pierwszych efektów wystarczy regularne ćwiczenie kilka razy w tygodniu.
W trakcie treningu, który jest dostosowany do każdego indywidualnie, użytkownicy zmagają się na przykład z porównywaniem wyników działań matematycznych, wskazywaniem różnic między kolejnymi kartami z obrazkami lub zapamiętywaniem położenia różnych elementów.
W Google Play dostępna jest darmowa wersja aplikacji, jednak liczba gier jest ograniczona. Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać możliwości programu, musimy przygotować się na spory wydatek. Roczny abonament to wydatek rzędu 240 złotych.
Carousel
To aplikacja stworzona przez osoby odpowiedzialne za Dropboxa. Autorzy oprogramowania obiecują, że Carousel pomaga organizować i udostępniać zdjęcia przechowywane w chmurze. Twórcy starali się rozwiązać problem wielu użytkowników - tysiące zdjęć w różnych miejscach, między innymi w folderach, na przenośnych dyskach, profilach społecznościowych i oczywiście również w chmurze. Carousel tworzy jedno miejsce przechowywania i segreguje zdjęcia według daty, czasu, miejsca i również przypisanego wydarzenia.
Nie brzmi imponująco, gdyż podobnych aplikacji na rynku jest już bez liku. Carousel posiada jednak szereg dodatkowych funkcji. Jakich? Program nie tylko automatycznie tworzy kopię zapasową zdjęć, ale również posiada wbudowany komunikator, dzięki któremu wiadomości i zdjęcia wyślemy do znajomych. Obsługa programu, jak przekonują twórcy, jest tak łatwa jak wysyłanie smsów.
Carousel nie jest jednak dla wszystkich. Aplikacji nie powinny instalować osoby, które nie robią dziennie dziesiątek zdjęć. Wygląd programu jest imponujący tylko, gdy na wirtualnym dysku przechowujemy setki fotografii. Gdy robimy dziennie jedno zdjęcie, całość zaczyna być bardzo uboga. - Carousel będzie jedynie jedną długą kolumną, przez którą trudno się przebić. Nie ma możliwości zmiany organizacji zdjęć - zauważa Michael Hession, komentator portalu Gizmodo.com
Nie jest to jedyna wada aplikacji. Gdy skorzystamy z możliwości przesłania zdjęcia do znajomych za pomocą smsa lub wiadomości mailowej, ich oczom najpierw ukaże się ogromne zaproszenie do ściągnięcia aplikacji. Takie rozwiązanie może irytować, tym bardziej, że zdjęcia mogą oglądać bez wcześniejszego pobierania programu.
Gdy korzystamy z darmowego pakietu 2GB szybko zauważymy, jak mało zdjęć pomieścimy na dysku. Pełne wykorzystanie możliwości aplikacji będą mieli tylko posiadający pełny pakiet pojemności – 1000 GB. Za tę przyjemność trzeba zapłacić 9,99 dolara miesięcznie. Dla polskiego użytkownika jest to nadal dużo. Zwłaszcza, gdy na rynku dostępne są liczne i tańsze alternatywy.
Google FIT
Według danych koncernu najszybciej rosnącą kategorią aplikacji jest zdrowie. Dlatego koncern postanowił sam wykorzystać trend i stworzył program do śledzenia aktywności fizycznej.
Google FIT wykrywa aktywność użytkownika i w odpowiednim momencie rozpoczyna zliczanie kroków podczas spaceru lub biegania i ogólny czasu treningu. Oprogramowanie działa w tle, dlatego nie musisz włączać przed każdą aktywnością. Google przygotował również zestaw codziennych zadań do wykonania. Z reguły jest to określona liczba kroków (od 6 tysięcy dziennie) lub godzina aktywności. W menu aplikacji można dowolnie skonfigurować polecenia.
Dodatkowo wszystkie dane z programu mogą być synchronizowane z dodatkowymi urządzeniami sportowymi, takimi jak zegarki czy opaski. Użytkownicy mogą na bieżąco śledzić wyniki na oficjalnej stronie programu.
Pełną listę najlepszych aplikacji Google można znaleźć tutaj. Oto najciekawsze z nich.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»