Nowy program umożliwia wysyłanie pieniędzy i robienie zakupów z poziomu czatu.
Facebook kontynuuje plany ekspansji na rynkach wschodzących. W ramach tej strategii, firma uruchomiła usługę płatności cyfrowych opartą na WhatsApp dla 120 milionów brazylijskich użytkowników komunikatora. Umożliwia ona wysyłanie pieniędzy i robienie zakupów z poziomu czatu. Brazylijczycy mogą podłączyć do płatności karty debetowe i kredytowe Visa Mastercard z Banco do Brasil, Nubank i Sicredi. Płatności są procesowane przez Cielo.
Brazylia jest jednym z czterech krajów, na których skupia się Mark Zuckerberg, właściciel WhatsApp. Kolejne to Meksyk, Indonezja i Indie. Jednak w Indiach ponad dwuletnie starania WhatsApp o uruchomienie usługi nadal wstrzymywane są przez organy regulacyjne, w tym przez Bank Centralny.
Zmiany na rynku płatności
- Płatności w komunikatorze są początkiem dużych zmian na rynku płatności, które będą się pojawiać nie tylko ze strony takich gigantów jak Facebook. Łatwość przesyłania pieniędzy (P2P) do swoich kontaktów bez wychodzenia z czatu czy dokonywanie płatności za zakupione produkty na zintegrowanych marketplacach są kolejnym krokiem centralizacji i maksymalnego ułatwienia płatności. Aby autoryzować taką transakcję, użytkownik wprowadza tylko sześciocyfrowy kod PIN lub używa odcisku palca - mówi Paweł Działak, CEO Tpay.
WhatsApp Pay i Facebook Pay
Facebook uruchomił już podobną usługę - Facebook Pay na swojej głównej platformie i w aplikacji Messenger. W zeszłym miesiącu otworzył marektplace Facebook, aby umożliwić sprzedawcom tworzenie cyfrowych witryn sklepowych również na Instagramie. Według analityków Deutsche Bank ta funkcja może wygenerować przychód w wysokości ok 30 miliardów USD rocznie.
WhatsApp dodał, że ułatwi użytkownikom darmowe płatności peer-to-peer oraz że system zintegruje się z Facebook Pay, aby informacje o karcie użytkowników były zapisywane w obu usługach. Małe firmy będą musiały uiścić opłatę w wysokości 3,99 proc. od transakcji.
Kolejne kraje
Ekspansja w kolejnych krajach jest już na wyciągnięcie ręki. W kwietniu Facebook ogłosił, że zainwestuje 5,7 mld USD za 10 proc. udziałów indyjskiej grupy telekomunikacyjnej Reliance Jio. Według przekazanych informacji obie firmy skoncentrują się na współpracy z JioMart - założyciela nowo uruchomionej platformy e-commerce Jio.
W Indonezji Facebook w ubiegłym miesiącu zainwestował nieujawnioną kwotę w Gojek, największego jednorożca w Indonezji - zajmującego się płatnościami cyfrowymi GoPay.
Pobierz raport interaktywnie.com o Software house'ach
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»