Główna strona telewizyjnej stacji przeszła radykalne zmiany. Specjaliści chwalą, ale również wytykają kilka błędów.
Całość nie przypomina już serwisu sprzed pięciu lat, bo właśnie w 2009 roku powstało TVP.info. Dziś na stronie można znaleźć nie tylko najnowsze wiadomości, czy prognozę pogody. Serwis ma mnóstwo materiałów wideo, co zresztą nietrudno się dziwić, ale także dostosowany jest do dzisiejszych standardów poprzez informowanie użytkowników o istotnych tekstach na portalach społecznościowych. Dostęp do tego można mieć z komputera, telefonu, czy też tabletu. Zresztą jeśli chodzi o mobile, TVP chwali się, że właśnie na ten aspekt położony został szczególny nacisk jeśli chodzi o projektowanie nowej witryny serwisu informacyjnego.
- Walorem TVP.info jest przejrzysty układ nowej strony głównej, jak i zastosowanie Responsive Web Design - zgodnie z obowiązującymi trendami. Minimalistyczny layout - bez zbędnych ozdobników, cieni, efektów 3D czy tekstur - chwali Małgorzata Pujszo, user experience specialist Digital One.
- Proste czcionki, duże zdjęcia, boksowy rozkład elementów na strategicznych stronach (kategoria, podkategoria) sprawiają, że masz ochotę eksplorować portal - dodaje z kolei Justyna Blicharz, senior UX specialist z The Digitals.
To właśnie przejrzysty układ całej strony, który pozbawiony jest efektownych dodatków, został doceniony w nowym projekcie TVP.info. Jak podkreślają specjaliści, właśnie w taki sposób powinien być zbudowany nowoczesny serwis informacyjny w internecie.
Jednak jak to w przypadku dużych inwestycji, nie obyło się bez wpadek. - Moją uwagę zwróciło kilka większych i mniejszych niedoróbek, jak problemy z dzieleniem się na Twitterze, linki kierujące do 404, bardzo wąskie droplisty czy inne niedociągnięcia szablonowe. Oprócz tego, szwankuje czasem oznakowanie położenia przez aktywny element menu - zauważa Piotr Kozłowski, architekt informacji w GoldenSubmarine.
Niemniej jednak, kierunek zmian jakie obrała Telewizja Polska, zasługuje na uznanie. W zeszłego roku TVP.info zanotował 279 tys. użytkowników i 1,98 mln odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius), więc jest o co walczyć.
Eksperci testowali serwis od 11 do 14 marca 2014 roku.
Tomasz Mazurek, account manager, agencja interaktywna Imagine:
Otwierając w przeglądarce serwis www.tvp.info widzimy przede wszystkim przejrzyście i dobrze zaprojektowany portal informacyjny, z intuicyjną nawigacją oraz poprawnie zbudowanym interfejsem. Menu i duże boksy z informacjami, powiązanie z mediami społecznościowymi - wszystkie te elementy składają się na bardzo pozytywny odbiór całości.
Responsywność strony jest jej niewątpliwym atutem, aczkolwiek nie wyobrażam sobie, aby dzisiaj nowy portal tej wielkości responsywny nie był - w obecnych czasach jest to raczej obowiązek niż tylko możliwość. Choć wersja na komórki i tablety także zasługuje na plusa - wygląda bardzo dobrze i jest łatwa w nawigacji.
Jedyna rzecz do jakiej można by się przyczepić, to że portal nie wywołuje efektu wow! Jednak trzeba mieć świadomość jaka jest rola stron informacyjnych, które mają być przede wszystkim czytelne oraz funkcjonale i w ten sposób przyciągać potencjalnych odbiorców. Strony, które mają dużo wodotrysków nie do końca pasują do tego segmentu, a czystość formy jest tu niewątpliwym atutem.
Ocena: 4,5/5
Małgorzata Pujszo, user experience specialist Digital One:
Serwis rzeczywiście przeszedł poważne zmiany, a co najważniejsze w większości udane. Drobne niedociągnięcia nie wpływają na pozytywny odbiór całości.
Walorem TVP.info jest przejrzysty układ nowej strony głównej, jak i zastosowanie Responsive Web Design - zgodnie z obowiązującymi trendami. Minimalistyczny layout - bez zbędnych ozdobników, cieni, efektów 3D czy tekstur - oraz flat design pozwalają użytkownikowi skupić się na treściach, co jest kluczowe dla serwisu informacyjnego. Dodatkowo, dzięki wzorowemu wdrożeniu RWD, stronę świetnie przegląda się na urządzeniach mobilnych. Dobrze dobrany rozmiar i formatowanie czcionki pozwalają na wygodną lekturę artykułów bez względu na rozdzielczość ekranu.
Treści wideo podnoszą bezsprzecznie wartość publikowanych materiałów w nowym TVP.info, podkreślając jego spójność redakcyjną z kanałem telewizji informacyjnej.
Udane włączenie do serwisu mediów społecznościowych z pewnością aktywuje jego użytkowników do dzielenia się treściami i komentowania a - co najcenniejsze - bardzo łatwe interakcje. Do nielicznych, słabych stron projektu należy m.in. menu, które jest zbyt ciężkie - nieproporcjonalnie duże. Nie do końca trafnie została dobrana również kolorystyka, zainspirowana prawdopodobnie logotypem TVP.info. Czerwony zwyczajowo oraz intuicyjnie przyporządkowany jest wyjątkowo ważnym informacjom, natomiast w serwisie jest kolorem dominującym. Zastanawia więc, w jaki sposób zostaną wyróżnione breaking news?
Niedociągnięcia widoczne są w mechanizmie wyszukiwarki na stronie: nie zawsze trafnie radzi sobie z wyszukiwanymi hasłami. Przy wnikliwym użytkowaniu można dopatrzeć się niedoskonałości w kodowaniu strony. Zakładka z pogodą pozwala na wybranie miasta, ale niestety selekcja ta nie działa i przekierowuje na podstronę z ogólną prognozą meteorologiczną.
Należy podkreślić, że wychwycone niedociągnięcia zdecydowanie kwalifikują się do poprawy i nie mają znaczącego wpływu na bardzo dobre wrażenie, jakie robi nowy serwis. W porównaniu z poprzednią wersją, TVP.info prezentuje się zgodnie z najnowszymi tendencjami: informacje wyeksponowane są lepiej, przeglądanie łatwiejsze, a grafika nie jest przytłaczająca.
Ocena: 4,5
Justyna Blicharz, senior UX specialist, The Digitals:
Dożyliśmy czasów, kiedy w polskim internecie user experience zaczyna mieć coraz większe znaczenie. TVP.info to kolejny produkt o którym z czystym sumieniem można powiedzieć: wracam tu przyjemnością.
Mozaikowy układ strony głównej łapie uwagę użytkownika. Pomimo że mamy tutaj dużo różnej treści o różnych formatach, stronę skanuje się wygodnie. Proste czcionki, duże zdjęcia, boksowy rozkład elementów na strategicznych stronach (kategoria, podkategoria) sprawiają, że ma się ochotę eksplorować portal. Interakcja użytkownika z informacją zostaje przedłużona poprzez zastosowanie angażujących widgetów social media w obrębie serwisu. Oprócz zapoznania się z interesującą go treścią, może on aktywnie nią zarządzać.
Jak w każdym projekcie, także i tutaj pojawia się kilka rozwiązań projektowych, które budzą wątpliwości. Niektóre ważne rozwinięcia menu głównego (pogoda czy wyszukiwane), ze względu na mały rozmiar, są niewygodne w użytkowaniu.
Dzięki zastosowaniu RWD portal poprawnie reaguje na zmianę urządzenia. Zadziwia jednak to, że wraz ze zmniejszaniem wielkości ekranu tracimy niektóre elementy menu głównego. O ile mogę zrozumieć taki zabieg w przypadku podstrony pogoda, likwidacja mechanizmu wyszukiwania pozostaje dla mnie zagadką.
Ocena: 4/5
Piotr Kozłowski, architekt informacji, GoldenSubmarine:
Jest estetycznie i przejrzyście, dużo obrazków, dość mało tekstu - tak mogę podsumować swoje pierwsze wrażenie po wizycie w nowej odsłonie TVP.info. Jeśli chodzi o formę, to mam wrażenie, że jest też znajomo, czego nie uważam za wadę, a kolejny krok w kierunku budowania użyteczności.
Strona główna jest szczególnie ważna w serwisach tego typu, ponieważ wielu użytkowników prowadzi przez nią nawigację. Podobny pomysł mieli projektanci i właśnie dlatego na końcu wielu podstron umieścili do niej przekierowanie. Sama strona głóna dobrze realizuje możliwość przeglądania treści, mimo swojej znacznej długości. Za dobry pomysł można uznać także płynące menu. Według mnie, tutaj problematyczne jest jednak zidentyfikowanie głównych działów. Podział opiera się na dość sztucznym nazewnictwie (np. Raporty), a nie na faktycznej tematyce treści.
Listy treści w ramach działów także są moim zdaniem czytelne. Mimo wdrożenia kilku układów łatwo się w nich odnaleźć. Pewne zastrzeżenia budzi nawigacja w dziale wideo. Strona artykułowa została zbudowana bardzo standardowo i ginie w niej aspekt kontekstowości, a położenie elementu więcej na temat nie sprzyja przejściu w dalszą część serwisu. W związku z tym, większość użytkowników podda się prawdopodobnie nawigacji przez stronę główną. Moim zdaniem ginie także kolumna boczna. Ten często pomijany przez czytelników element nie obroni się samymi tytułami artykułów i potrzebuje czegoś więcej.
Moją uwagę zwróciło kilka większych i mniejszych niedoróbek, jak problemy z dzieleniem się na Twitterze, linki kierujące do 404, czy inne niedociągnięcia szablonowe. Oprócz tego, szwankuje czasem oznakowanie położenia przez aktywny element menu - będąc na niektórych wpisach nie widać zupełnie gdzie obecnie jesteśmy w strukturze. Przydałaby się także kosmetyka stylów niektórych elementów oraz dopracowanie mechanizmu lightboxa do wyświetlania zdjęć w galerii. Szkoda także, że nie pokuszono się o wyższą szerokość layoutu, mimo wdrożenia responsive web design. Jeśli chodzi o wersję mobilną, to posiada ona takie niedociągnięcia, jak z jednej strony za duże, a z drugiej za małe elementy strony. Poza tym serwis przegląda się bardzo przyjemnie.
Moja ostateczna ocena jest dobra, jednak zauważyłem sporo niedoróbek. Po ewentualnej korekcie wrażenia będą jeszcze lepsze. Tak czy inaczej myślę, że warto pochwalić twórców za solidny serwis i zmotywować do poprawy niedociągnięć.
Ocena: 4
Agnieszka Janulewicz, UX specialist w Artegence:
Serwis TVP.info po zmianach zdecydowanie zyskał. Lżejszy i zdecydowanie bardziej przejrzysty layout, dużo światła - to wszystko ułatwia przeglądanie informacji. Duże, przykuwające uwagę zdjęcia, czytelne nagłówki zachęcają do eksploracji. Ten układ znamy chociażby z Natemat.pl czy tvn24.pl.
Zaskakuje nowy układ menu. Serwisy informacyjne takie jak. theguardian.co.uk, BBC.co.uk czy cnn.com na ogół prezentują w menu kategorie tematyczne, czyli Świat, Sport, Kultura. Tutaj tego nie ma - kategorie informacji zostały przeniesione do rozwijanego menu, do sekcji zobacz więcej, gdzie są zdecydowanie słabiej widoczne, natomiast w menu znajdują się działy: Raporty, Opinie czy dość enigmatyczne Twoje info.
W przeglądaniu informacji zdecydowanie przeszkadza mi brak oznaczenia linków do serwisów zewnętrznych. Przeglądając stronę mylnie założyłam, że do konkretnych kategorii informacji będę mogła przejść klikając w linki w nagłówku, szczególnie że jest tam też kategoria Kultura. Nic bardziej mylnego, w nagłówku znajdują się odnośniki do innych serwisów TVP, czyli bez ostrzeżenia jestem przenoszona do zupełnie innego serwisu.
Rozwijane menu działa niekonsekwentnie, po najechaniu rozwijają się tylko niektóre kategorie i aż prosi się, aby można było podejrzeć czego można się spodziewać w wyróżnionych Raportach czy wspomnianym już Twoim info.
Wchodząc głębiej - być może to kwestia przyzwyczajenia, jednak zdecydowanie przeszkadza mi brak autorów artykułów. Pod tytułem widoczne są enigmatyczne skróty atab, kaien, zbyt - ich eksponowanie nie poprawia wiarygodności artykułu. Jeśli anonimowość to świadomy zabieg to na miejscu tvp.info umieściłbym je na końcu artykułu. Na plus oceniam kontekstowe odnośniki do innych artykułów w kategorii - dla osób, które chcą eksplorować temat to bardzo wygodne rozwiązanie szkoda, że zabrakło konsekwencji w jego zastosowaniu i czasami ta sekcja po prostu znika.
Ponieważ najczęściej mam czas na śledzenie newsów w drodze do pracy i do domu, pozwoliłam sobie sprawdzić, jak strona wygląda i zachowuje się na telefonie. Pierwsze zaskoczenie - zmienia się zawartość menu. W wersji mobile znikają kategorie tematyczne więc na pierwszy rzut oka zupełnie nie widzę możliwości przeglądania informacji z działu Kultura. Kolejnym zaskoczeniem jest brak możliwości eksplorowania podobnych artykułów. Po przewinięciu artykułu na dół mam jedynie link umożliwiający powrót na stronę główną, niepotrzebnie zdublowany, bo w górnej części mam wciąż widoczne logo.
Reasumując, kierunek zmian jest dobry - świetnie, że serwis jest dostępny dla użytkowników urządzeń mobilnych. Przydałaby się natomiast konsekwencja i dopracowanie szczegółów, aby korzystanie z serwisu sprawiało użytkownikom satysfakcję i zachęcało do powrotu.
Ocena: 3,5/5
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pani z Artegence sie troche wygłupiła... przecież dziennikarze nie mogą się podpisywać pod informacjami z agencji prasowych.