Kilka serwisów, do których warto zaglądać, by mieć pojęcie o chińskim rynku

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
Jarosław Sosiński
 
 Jarosław Sosiński, White Paper Agency
Jarosław Sosiński, White Paper Agency

Z chińskiej aplikacji WeChat korzysta miesięcznie więcej użytkowników (600 mln) niż liczy sobie cała Unia Europejska (507 mln obywateli). Co czytać, by mieć jakiekolwiek pojęcie o chińskim rynku podpowiada Jarosław Sosiński z White Paper Agency. 

Przeciętna wiedza na temat chińskiego rynku ogranicza się do kilku wniosków – nie działa tam Google i Facebook, media i internet są cenzurowane, a z silnych lokalnych marek kojarzymy Baidu, AliExpress i może jeszcze WeChat i Xiaomi. Chiny to olbrzymi rynek, o którym nie tylko wciąż mało wiemy, ale i niespecjalnie wykazujemy zainteresowanie, by wiedzieć więcej. Pomimo tego, że wszyscy dookoła mówią „patrzcie na Chiny”.

Nie znając języka chińskiego siłą rzeczy jesteśmy ograniczeni do obserwowania Chin głównie z anglojęzycznej perspektywy. TechNode.com to jeden z najciekawszych chińskim serwisów technologicznych, dostępnych zarówno w języku chińskim, jak i angielskim – taki chiński TechCrunch (choć znacznie mniejszy), którego zresztą TechNode.com jest oficjalnym partnerem. Co istotne, większość materiałów przygotowują lokalni dziennikarze z Szanghaju i Pekinu. Z serwisu dowiemy się nie tylko co robią i planują chińskie kolosy branży internetowej jak Baidu, Alibaba czy Tencent, ale także jak radzą lub nie radzą sobie gwiazdy zachodniego świata, np. Uber czy AirBnB. TechNode.com to też doskonałe kompendium wiedzy na temat chińskiego rynku mobile i chińskich producentów elektroniki.

 

Źródło: http://technode.com/


Dziennikarze TechNode.com stoją też za ciekawym projektem webbehindthewall.com. Publikacja z sierpnia 2013 r. przybliża zagranicznym inwestorom i firmom chcącym wejść do Chin dość szczegółowo lokalny rynek internetowy czy obowiązujące przepisy (pełny dostęp do strony można wykupić już za 2 dolary). Jeśli jakaś polska firma rozważa wejście na chiński rynek, powinna to przeczytać.

Chcąc poznać chiński rynek internetowy z nieco szerszej azjatyckiej perspektywy warto czytać Techinasia.com, serwis technologiczny tworzony przez dziennikarzy z Indonezji i Singapuru. Ciekawy przegląd startupów i największych inwestycji z południowo-wschodniej Azji, a do tego AMA (ask me anything) z twórcami azjatyckich, w tym chińskich, startupów.

Globalny świat finansowy żyje ostatnimi wydarzeniami na chińskim rynku – „czarnym poniedziałkiem”, gwałtownymi spadkami na giełdzie czy rekordowym osłabienia juana. Naturalnie, polskie, jak również europejskie czy amerykańskie media, analizują te wydarzenia głównie ze swojego, europocentrycznego punktu widzenia. By mieć szersze pojęcie, jak na te wydarzenia reaguje sam chiński rynek, warto zaglądać na stronę kluczowej hongkońskiej gazety „South China Morning Post" - scmp.com. Ponieważ w Hongkongu, specjalnej strefie administracyjnej Chin, nie obowiązuje cenzura, gazeta może pozwolić sobie na nieco więcej niż oficjalne chińskie media (dla porównania można wejść na stronę chińskiej agencji Xinhua).

Jeśli chcemy dowiedzieć się o najgłośniejszych firmach technologicznych i największych trendach rynkowych z chińskiej perspektywy warto od czasu do czasu przeglądać, przygotowywany przez redaktorów „South China Morning Post”, serwis The Next Big Think.  Dzięki niemu lepiej zrozumiemy chińskie odpowiedniki Twittera (Sina Weibo), Expedia.com (Ctrip) czy BlaBlaCar (Dida Pinche).

Chińska klasa średnia, żądna konsumpcji i zainteresowana nowinkami technologicznymi, liczy co najmniej 300 mln osób. Rynek jest ogromny i dynamiczny, więc warto mieć na niego oko. Przynajmniej od czasu do czasu.

 

Jarosław Sosiński z White Paper Agency, przygodę z branżą rozpoczął w 2004 w CR Media Consulting, gdzie odpowiadał za obsługę największych domów mediowych. W 2006 roku rozpoczął wspołpracę z ZenithOptimedia Group, gdzie od podstaw stworzył i zarządzał komórką Zed Digital (obecnie Performics). W 2009 roku przeszedł na stronę wydawcy i objął stanowisko szefa sprzedaży agencyjnej w biurze reklamy GG Network/Allegro. W 2012 roku ponownie podjął się tworzenia i zarządzania komórką interaktywną w domu mediowym Equinox Polska. W 2013 roku wspólnie z Łukaszem Sysa i Bartoszem Niewiadomskim założył agencję strategiczną White Paper Agency, w której odpowiada za zarządzanie działem projektowym.


 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Aliexpress po polsku
1. Aliexpress po polsku, 95.49.93.*, 19.06.2016 / 09:59
Polecam również stronę o aliexpress po polsku http://alitopbrand.pl selekcjonowane artykuły z aliexpress szybko można coś znaleźć dla siebie
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.