Mail.ru kontroluje już w całości rosyjski serwis społecznościowy.
Mail.ru - rosyjski dostawca poczty elektronicznej - ogłosił właśnie, że odkupił od United Capital Partners pozostałe 48 procent rosyjskiej sieci społecznej VKontakte. Kwota umowy opiewa na 1,47 miliarda dolarów i jest finansowana w części z pożyczki od Gazprombanku - poinformował New York Times.
W ten sposób Mail.ru kontroluje w całości serwis społecznościowy. Pozostałe 52 procent udziałów spółka przejęła na początku roku. Rosyjski operator poczty elektronicznej należy do jednego z najbogatszych Rosjan - Uliszera Usmanowa. Jego majątek wyceniany jest na 18 miliardów dolarów.
Usmanow jest współwłaścicielem między innymi Metalloinvest, rosyjskiego koncernu wydobywającego rudę żelaza. Kontroluje również firmę MegaFon, drugiego operatora telefonicznego w Rosji. Dodatkowo od 2008 roku jest właścicielem klubu Dynamo Moskwa. Od pewnego czasu inwestuje również w media, kupił między innymi gazetę Kommiersant.
Wiemy już, kto zostanie prezesem portalu społecznościowego. Będzie nim Borys Dobrodiejew - syn... Osmanowa. Na stanowisku szefa Vkontakte zastąpi założyciela serwisu, Pawła Durowa, który sprzedał swoje udziały w spółce i uciekł z Rosji.
VKontakte na ten moment posiada w Rosji około 61 milionów użytkowników, z kolei Facebook zaledwie 10 milionów. Serwis pozycję lidera ma również na Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie.
Rosja zaostrza prawo i walczy z blogerami
Kilka miesięcy temu rosyjska Duma Państwowa przyjęła ustawę, która pozwoli na dokładniejsze kontrolowanie blogosfery. Autorzy blogów będą musieli nie tylko ujawnić swoje dane, ale i nawet zarejestrować portal - informowała wtedy Russia Today. Przepisy dotyczą również portali społecznościowych.
Nowe przepisy tworzą prawną definicję blogera. Będzie nim osoba, której serwis internetowy odwiedzany jest częściej niż 3 tysiące razy dziennie. Każdy, kto spełni ten warunek będzie musiał zarejestrować się w państwowym urzędzie Rospotrebnadzor. Jeżeli uchyli się od obowiązku podania swoich danych i adresu mailowego, zostanie na niego nałożona kara. Rospotrebnadzor po niezbędne informacje będzie mógł zwracać się do operatorów internetowych.
Kary mogą być dotkliwe, gdyż wyniosą od 10 tysięcy do nawet 300 tysięcy rubli. W przeliczeniu na złotówki osoby prywatne mogą zapłacić od 850 zł do ponad 2,5 tysięcy złotych. Natomiast kary nałożone na firmy mogą wynieść nawet 25 tysięcy złotych.
Ustawa wprowadza również ograniczenia, które obowiązują media masowe. Blogerzy od niedawna zobowiązani są do sprawdzania wiarygodności publikowanych informacji i natychmiastowego usuwania, gdy będą nieprawdziwe. Ponadto będą musieli przestrzegać ciszy przedwyborczej.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»